Artykuł miesiąca: Jak zarządzać pracownikiem z pokolenia Z?

AktualnościWiadomości

Dr Robert Hogan w czołówce najwybitniejszych żyjących psychologów na świecie.

101 uznanych międzynarodowych autorytetów psychologii poproszono o wytypowanie “najwybitniejszego żyjącego psychologa”. Badanie miało na celu ustalenie, w jaki sposób psychologowie myślą o swoich rówieśnikach. Dr Robert Hogan znalazł się w czołowej dziesiątce (top 10) tego zestawienia.

Kim jest dr Robert Hogan?

Dr Robert Hogan to amerykański psycholog, który przyczynił się do rozwoju teorii społeczno-analitycznej. Zasłyną przełomowymi badaniami nad osobowością i tym, jak przekłada się ona na efektywność podczas wykonywania zawodowych obowiązków. Dzięki niestrudzonym wysiłkom dr Hogana mamy większą wiedzę i dysponujemy skutecznymi narzędziami do oceny, wyboru i rozwijania ludzi we właściwych rolach oraz z właściwych powodów.

Metoda dr Hogana jest bardzo przydatna podczas rekrutacji, a także pomaga w rozwoju umiejętności przywódczych i zdolności managerskich. Pozwala również trafnie zidentyfikować młode talenty w organizacji, czyli osoby o wysokim potencjale i niosące firmie wyłącznie same korzyści. Jego narzędzia psychometryczne opisują potencjał człowieka do odnoszenia sukcesów zawodowych, motywatory, wartości i preferencje, a także wskazują tzw. „wykolejacze kariery”. Dr Hogan na wybranej przez siebie ponad 30 lat temu, grupie konsekwentnie prowadzi badania i monitoruje ich ścieżkę kariery zawodowej, co pozwala na potwierdzenie trafności wyników badania psychometrycznego.

Tajniki Metody Hogana

Metoda Hogana pozwala nie tylko przewidzieć w jakiej organizacji i na jakim stanowisku osoba badana będzie odnosiła sukcesy. Pokazuje również jej wartości i preferencje, a także wskazuje jaką kulturę organizacyjną wokół siebie będzie tworzyć. Bada również tzw. „ciemną stronę mocy”, czyli wszystko to, co utrudnia danej osobie rozwój kariery zawodowej, ponieważ aż 90% managerów przed zbadaniem ich metodą Hogana nie było świadomych swoich zachowań, które przeszkadzają im w osiąganiu sukcesów w przyszłości. Dzięki Metodzie Hogana można ocenić potencjał konkretnej jednostki i przewidzieć, czy cechy jakie posiada sprzyjają byciu prawdziwym liderem. 

 

Badania dr Hogana nad osobowością HIPO

W latach 80-tych XX wieku przez 3 lata dr Hogan prowadził badania na grupie blisko 500 menadżerów reprezentujących rożne organizacje. Specjaliści zaobserwowali dwa typy zachowań, które całkowicie odmiennie wpływają na zarządzanie firmą. W pierwszej grupie znalazły się osoby o wysokich umiejętnościach autopromocji, Ich cele to osiągnięcie szybkiego sukcesu, wysokich zarobków, a ich praca skupiona jest na rozmowach telefonicznych (networking). Druga grupa to osoby, które nie zajmują się autopromocją. Ich zespół pracuje skutecznie, efektywnie i przynosi duże zyski dla firmy. Te osoby potrafią rozdzielać obowiązki, są blisko ze swoim zespołem, potrafią słuchać współpracowników,
a przy tym są niezwykle skromne. Badanie wykazało, że zaledwie 10% menadżerów posiada cechy obydwu grup.

– Według dr Hogana osobowość HIPO jako człowieka sukcesu definiują trzy wymiary. HIPO ma świadomość, jak zarządzać własną karierą i być dobrym pracownikiem w danej firmie, wyróżnia się na tle innych pracowników, jest postrzegany jako lider, a także potrafi zbudować zespół, który będzie osiągał ponadprzeciętne rezultaty, czyli zyski dla firmy.
Skuteczność przywództwa polega zatem na umiejętności skutecznego kierowania zespołami w celu osiągania  satysfakcjonujących wyników. Prawdziwy HIPO jest również  tzw. „dobrym obywatelem”, czyli postępuje zgodnie z polityką firmy, jej zasadami i regulaminami. – tłumaczy Magdalena Giryn – Country Manager w Assessment Systems Polska.

Polacy również rekrutują Metodą Hogana

Kwestionariusze opracowane przez dr Hogana z powodzeniem są wykorzystywane również w Polsce. Sprawdzają się zarówno do rozwoju umiejętności liderskich, jak i podczas rekrutacji. Na ich podstawie rekruterzy mogą stwierdzić czy dany kandydat spełnia wymagania i odniesie sukces na stanowisku, na które aplikuje. Firma Assessment Systems Polska jest przedstawicielem Metody Hogana w Europie Środkowo-Wschodniej.  

*źródło: https://www.businesswire.com/news/home/20180702005606/en/New-Study-Lists-Robert-Hogan-Greatest-Living

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Emirates poszukuje załogi pokładowej w Polsce

AktualnościWiadomości

Co czwarty Polak nie zabezpiecza swojego nowego domu

AktualnościWiadomości

Włoska kuchnia od lat króluje w polskim rankingu ulubionych zagranicznych kuchni

AktualnościWiadomości

Polityka zagraniczna mężczyznami stoi

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: