Check Point wykorzystuje sztuczna inteligencję do walki z oszustwami

AktualnościGospodarkaITWiadomości

Dobre prognozy dla rynku IT szansą na dalszy wzrost leasingu

Dobre prognozy dla rynku IT szansą na dalszy wzrost leasingu w tym  sektorze

Jak prognozuje firma Badawcza Future Market Insights polski rynek IT w najbliższych latach powinien rosnąć średnio o 6 proc. w skali roku, osiągając do 2020 roku wartość 6,24 mld USD. Według danych ZPL tylko w I kw. 2015 r. rynek leasingu  IT wzrósł o ponad 20 proc. r/r osiągając wynik na poziomie 147 mln zł. W tym czasie EFL, który jest liderem segmentu IT przekazał przedsiębiorcom  sprzęt i oprogramowanie o łącznej  wartości 19,3 mln zł.

Wypracowane przez EFL i branżę leasingową wyniki w sektorze IT są efektem coraz większego zainteresowania przedsiębiorców sprzętem nowoczesnej techniki biurowej. Nowe technologie nie tylko stanowią niezbędne narzędzie do pracy, ale także pozwalają na dalszy rozwój biznesu. Z badań Kapsch BusinessCom wynika, że Polska znajduje się w czołówce regionu CEE pod względem skali inwestycji w rozwiązania IT planowane na najbliższe trzy lata, m.in. w usługi w chmurze (tzw. cloud computing, w tym przechowywanie danych) czy technologie mobilne. Według analityków popyt napędzać będzie zapotrzebowanie na nowe aplikacje oraz zaawansowane narzędzia do analizy mediów społecznościowych, a także konieczność analizowania dużych zbiorów danych (tzw. Big data).

Finansowanie IT dźwignią do rozwoju konkurencyjności firmy

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej finansują inwestycje w nowoczesne technologie za pomocą leasingu. Dane Związku Polskiego Leasingu za 2014 oraz I kwartał 2015 roku potwierdzają rosnący udział  sektora IT w finansowaniu środków ruchomych. W roku 2014 wartość inwestycji  na rynku leasingu IT (sprzętu i oprogramowania), i była o blisko 9 proc. wyższa od tej z roku 2013.

– Leasing sprzętu komputerowego, oprogramowania czy innych nowoczesnych rozwiązań technologicznych stale zyskuje na znaczeniu. Rynek leasingu IT w Polsce w porównaniu chociażby
z innymi krajami europejskimi jest nadal niewielki. Jednak rosnąca świadomość przedsiębiorców co do konieczności wykorzystania nowoczesnych rozwiązań IT jako sposobu na zwiększenie konkurencyjności firmy sprawia, że i w naszym kraju ten rynek zaczyna się stabilnie rozwijać. Korzystający z leasingu mali i średni przedsiębiorcy doceniają, że bez angażowania własnych środków, mogą sfinansować np. zakup sprzętu i oprogramowania, a wolne środki przeznaczyć na inne inwestycje. Przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają również, po oferowaną przez firmy leasingowe pożyczkę na zakup sprzętu. Z tego instrumentu najczęściej korzystają firmy, które nie są płatnikami VAT bądź korzystają ze środków unijnych. – mówi Arkadiusz Ziółkowski Menedżer Rynku Nowoczesnych Technologii EFL.

Co trzeci  MŚP w Polsce korzysta z przestarzałego sprzętu i rozwiązań IT

Jak wynika z badania Ipsos MORI „SME Modern IT Research”, przygotowanego na zlecenie Microsoftu, poziom wykorzystania nowych technologii w polskich firmach z sektora małych
i średnich przedsiębiorstw jest bardzo zróżnicowany. 33 proc. respondentów uważa, że ich firma wykorzystuje już najnowsze technologie, zaś 34 proc. jest zdania, że ich pracodawca dysponuje przestarzałymi narzędziami IT. Spośród 34 proc. respondentów, którzy są zdania, że ich firma korzysta z przestarzałych rozwiązań IT, większość (63 proc.) wskazuje na komputery mające pięć do dziesięciu lat. Niewiele mniej pytanych  (59 proc.) nie otrzymuje od firmy służbowego smartfona czy tabletu, 56 proc. korzysta z przestarzałego systemu operacyjnego, a 40 proc. nie ma zdalnego dostępu do firmowych dokumentów.

Respondenci badania biorą również pod uwagę sposób komunikacji firmy z otoczeniem – brak aplikacji mobilnych (wskazywany przez 47 proc. tej grupy) i obecności w kanałach social media (38 proc.) również jest oceniany jako przestarzałe podejście.

– To właśnie dystans, jaki dzieli dojrzałe pod względem technologicznym rynki zachodnie od polskiego, zwłaszcza w przestrzeni MŚP, jest jednym z pozytywnych czynników kształtujących przyszłą wartość rynku sektora IT. Przewidywana rosnąca liczba wdrożeń nowoczesnych systemów do zarządzania, chmura obliczeniowa czy rozwiązania mobilne, będą stanowić w najbliższych latach o poziomie inwestycyjnym w obszarze IT,  a za tym i wzroście szeroko rozumianych usług finansowania. – dodaje  Arkadiusz Ziółkowski Menedżer Rynku Nowoczesnych Technologii EFL.

 

Polecane artykuły
Aktualnoście-commerceKLMWiadomości

KLM jako pierwszy używa elektrycznych ciężarówek-chłodni

AktualnościCheck PointcyberatakiWiadomości

Hakerzy zagrożeniem dla polskich i europejskich banków

Aktualnoście-commerceWiadomości

Jakie dokumenty są potrzebne do wnioskowania o kredyt?

Aktualnoście-commerceWiadomości

Wyroby czekoladowe znacznie droższe niż rok temu

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *