Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

DGB ostrzega EBC przed dalszymi podwyżkami stóp

Konfederacja Niemieckich Związków Zawodowych (DGB) wzywa EBC do powstrzymania się od dalszych podwyżek stóp procentowych w obawie o utratę miejsc pracy . „W ciągu ostatnich kilku miesięcy Europejski Bank Centralny podniósł główną stopę procentową w rekordowo szybkim tempie” – powiedział członek zarządu DGB, Stefan Körzell (59 l.) . — poinformowała we wtorek agencja informacyjna Reuters. „Dalsze podwyżki stóp procentowych mogą poważnie osłabić gospodarkę – rezultatem byłoby rosnące bezrobocie i wzrost trudności społecznych”. Można przypuszczać, że wprowadzone w wielu krajach UE hamulce gazowe i elektryczne będą tłumić inflację – przez co EBC obraca stopy procentowe. „W obecnej niepewnej sytuacji gospodarczej Europejski Bank Centralny dobrze zrobiłby, gdyby zrobił sobie przerwę od zacieśniania polityki pieniężnej i poczekał na efekty działań politycznych” – powiedział Körzell.

Organy nadzoru monetarnego we Frankfurcie zakończyły swoją wieloletnią politykę zerowych stóp procentowych latem po tym, jak inflacja osiągnęła rekordowy poziom w wyniku gwałtownego wzrostu cen energii po rosyjskiej inwazji na Ukrainę . W ten czwartek powinna kontynuować. Spodziewany jest wzrost z 2,00 do 2,50 proc. To sprawia, że ​​kredyt jest droższy, co może ograniczać inwestycje i konsumpcję, a tym samym osłabiać presję cenową. Jednocześnie EBC ryzykuje, że gospodarka, która już i tak jest już osłabiona wysokimi cenami energii, popadnie w recesję.

Trzeźwa analiza pokazuje: „Nie ma powodu do dalszych podwyżek stóp”, powiedział członek zarządu DGB Körzell. „Prawdziwej konsolidacji inflacji nie widać”. Wbrew temu, co czasami twierdzą zainteresowane kręgi, płace nie są czynnikiem napędzającym ceny. Niektórzy ekonomiści obawiają się, że związki zawodowe mogą przeforsować duże podwyżki płac w odpowiedzi na rosnące koszty utrzymania. Z kolei wyższe koszty pracy mogą skłonić wiele firm do dalszego podnoszenia cen sprzedaży, co może wprawić w ruch spiralę, w której ceny i płace będą się wzajemnie kołysać coraz wyżej.

Według DGB inflacja nadal jest napędzana przez bezpośrednie i pośrednie skutki rosnących cen energii. „Należy jednak uniemożliwić firmom maksymalizację zysków poprzez podwyżki cen, które znacznie wykraczają poza ich własny wzrost kosztów” – powiedział Körzell. „To wymaga prawdziwego podatku od nadmiernych zysków z gryzieniem i skuteczniejszego prawa konkurencji”. Odradza to monachijski Instytut Ifo. Walka z inflacją to przede wszystkim zadanie dla EBC. Ekspert Ifo, Joachim Ragnitz (62) , powiedział, że rząd może pomóc obniżyć inflację, rezygnując z szeroko zakrojonych ulg na rzecz wszystkich gospodarstw domowych . Powinien ograniczyć politykę do szczególnie ubogich gospodarstw domowych.

Według badania Ifo firmy wykorzystują wysoką inflację, aby zwiększyć swoje zyski. Same wyższe ceny energii i zużycia pośredniego nie tłumaczyły poziomu inflacji w Niemczech . „Wydaje się raczej, że firmy w niektórych sektorach gospodarki wykorzystały wzrost cen do zwiększenia swoich zysków” – powiedział Ragnitz. „Dotyczy to przede wszystkim handlu, rolnictwa i budownictwa”.

Niemiecka stopa inflacji spadła w listopadzie do 10,0 proc., po osiągnięciu w październiku najwyższej wartości od 1951 r. na poziomie 10,4 proc. „Pozytywny trend, ale nie ma powodu, aby wszystko było jasne” – napisał na Twitterze federalny minister finansów Christian Lindner (43 l.). Największym zagrożeniem dla dobrobytu, bezpieczeństwa socjalnego i stabilności kraju pozostaje inflacja. „Zwalczanie ich pozostaje najwyższym priorytetem rządu federalnego” – napisał przewodniczący FDP.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomościZdrowie

Debiut spółki AME i Diabetomatu na New Connect

AktualnościWiadomości

Większość firm jest gotowa na ustawę o ochronie sygnalistów

AktualnościWiadomości

Jak koalicja Kamali Harris zmienia wyścig do Kongresu

AktualnościWiadomości

Dobrostan psychiczny młodych się pogarsza

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły