Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościPracaWiadomości

Czym jest sukces dla Polaków?

 

Pieniądze są nieco istotniejsze dla mężczyzn — aż 70% Polaków uważa, że to właśnie wysokie zarobki świadczą o osiągnięciu sukcesu. Dla porównania, sądzi tak „tylko” 61% kobiet. Wyraźnie widać również, że na kwestie finansowe większą uwagę zwracają młodzi ludzie (78% wskazań u osób poniżej 25. roku życia).

Na łamach serwisu LiveCareer.pl przeprowadzono badanie „Jak Polacy postrzegają sukces?”, w którym ponad 1400 respondentów podzieliło się swoimi opiniami na temat tego, co uznają za sukces, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Według badanych, poza wysokimi zarobkami (65% ankietowanych uważa je za wyznacznik sukcesu), o sukcesie w życiu zawodowym świadczą przede wszystkim: bycie ekspertem w dowolnej dziedzinie (80% wskazań), posiadanie stabilnej pracy (79%), wykonywanie społecznie użytecznej pracy, czyli w uproszczeniu pomaganie innym (75%), a także prestiż i uznanie (74%). Za najmniej ważną respondenci uznali sławę — tylko 51% z nich sądzi, że świadczy ona o osiągnięciu sukcesu.

Jeśli chodzi o pieniądze, to 39% badanych, którzy za wyznacznik sukcesu uznali wysokie zarobki, musiałoby zarabiać co najmniej od 101 000 do 300 000 zł netto rocznie, żeby uznało siebie za ludzi sukcesu.

Sukces to bardzo szerokie, abstrakcyjne i subiektywne pojęcie. Dla każdego może oznaczać coś zupełnie innego. Uważam jednak, że warto przyglądać się, co różne osoby uznają za warunek do odniesienia sukcesu w życiu. Nie bez powodu sieć i media społecznościowe zalane są artykułami o nawykach ludzi sukcesu i często skupiają się na miliarderach oraz uprzywilejowanym 1% populacji. Dla większości ludzi ten styl życia jest jednak trudno osiągalny, a poza tym niekoniecznie stanowi drogę do szczęścia, spełnienia i satysfakcji — komentuje Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.

Poczucie osiągnięcia sukcesu nie wiąże się oczywiście jedynie z udaną karierą. Dla wielu Polaków życie prywatne również jest polem do realizacji marzeń i celów. Większość badanych (87%) zgodziła się ze stwierdzeniem: „zadowolenie i satysfakcja z codziennego życia świadczą o osiągnięciu sukcesu”.

Dla 76% ankietowanych o osiągnięciu sukcesu świadczy posiadanie rodziny. Co interesujące, uważa tak więcej mężczyzn (79%) niż kobiet (75%). Ze stwierdzeniem „ukończenie studiów jest oznaką sukcesu” zgodziło się 61% respondentów badania, w tym 64% kobiet i 58% mężczyzn.

Ankietowani zostali poproszeni także, by wybrać 3 najważniejsze wyznaczniki sukcesu. Oto ich odpowiedzi:

Zadowolenie i satysfakcja z codziennego życia — 53%

Możliwość spełniania marzeń — 49%

Posiadanie rodziny — 42%

Posiadanie celu w życiu — 40%

Posiadanie stabilnej pracy — 23%

Posiadanie mieszkania/domu — 21%

Bycie ekspertem (w dowolnej dziedzinie) — 18%

Wysokie zarobki — 15%

Ukończenie studiów — 11%

Wykonywanie społecznie użytecznej pracy (pomaganie innym) — 11%

Sława — 7%

Prestiż i uznanie — 6%.

Jak widać z wyników badania, dla Polaków sukces wcale nie wiąże się z oszałamiającą karierą i wysokimi zarobkami. Wielu badanych ceni bardziej wartości związane z codziennością, osobistymi marzeniami czy spełnieniem w życiu prywatnym. To podważa obraz człowieka sukcesu, jako bogacza w przeszkolonej willi za grube miliony — mówi Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.

Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób ma właśnie takie wyobrażenie. Respondenci poproszeni o podanie przykładu człowieka, który odniósł sukces, wskazywali bowiem m.in. Roberta Lewandowskiego (32 razy), Elona Muska (15 razy), Billa Gatesa (13 razy), Cristiano Ronaldo (7 razy), Andrzeja Dudę (5 razy), Adama Małysza (5 razy), Jana Pawła II (4 razy) oraz Jeffa Bezosa (2 razy).

Oto inne ciekawe wyniki badania:

  • Aż 58% Polaków stwierdziło, że odniosło w życiu sukces.

  • 77% badanych za oznakę sukcesu uznaje posiadanie mieszkania lub domu.

  • Dla osób z grupy poniżej 37. roku życia własny kąt jako sukces traktuje ok. 85%.

  • 86% badanych uważa, że możliwość spełniania marzeń świadczy o osiągnięciu sukcesu.

Szczegółowe wyniki badania „Jak Polacy postrzegają sukces?” można znaleźć tutaj.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Tesla walczy ze słabą sprzedażą rabatami

AktualnościWiadomości

Straszenie utratą pracy jest toksyczne

AktualnościWiadomości

Pogłębienie współpracy polskich i niemieckich firm to recepta na niepewną przyszłość

AktualnościWiadomości

Mazowsze będzie mieć do wykorzystania ponad 9 mld zł z nowej perspektywy UE

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: