Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

Bez kategorii

Czym jest metawers? Ekspert wyjaśnia wizję Marka Zuckerberga

 

Dla Marka Zuckerberga Metaverse to przyszłość. Ale mało kto potrafi powiedzieć, gdzie jest ten nowy świat i jak do niego wejść. Jednym z nielicznych jest Thomas Riedel. Jest ekspertem Metaverse i wyjaśnia w podkaście „So techt Deutschland”, czego się po nim spodziewać.

Wiele firm już bawi się w Metaverse. Gwiazdy również wykorzystują temat szumu, aby zwrócić na siebie uwagę. Piłkarz Kevin Prince Boateng ożenił się w prawdziwym życiu we Włoszech kilka dni temu, w tym samym czasie ślub odbył się również na Księżycu. Wirtualni widzowie mogli tam być nawet za 50 euro. Jest to możliwe dzięki metaverse.

Kiedy Zuckerberg ogłosił Metaverse jako kolejny wielki cel w październiku 2021 r., Thomas Riedel jest „właśnie”. W Niemczech nie było podcastu na ten temat , a on tak naprawdę nie miał o tym pojęcia. Ale potem poszedł do pracy jako dziennikarz i zdobył potrzebne informacje. Jednocześnie chciał „zabrać ze sobą słuchaczy w tę podróż”, mówi Riedel w podkaście ntv „So techt Deutschland”.

Temat metaverse nie jest nowy. Już w 2006 roku 55 badaczy opracowało na konferencji 75-stronicową „Metaverse Roadmap”. Rozwój Metaverse, gdy osiągnie próg krytyczny, będzie podążał za rozprzestrzenianiem się Internetu – tylko szybciej, zgodnie z tezą naukowców. Ponad 15 lat później nie jesteśmy mądrzejsi. Dla niektórych to wielki szum, dla innych to tylko „wielki marketing”, a większość ludzi wydaje się, że nigdy o tym nie słyszała.

Metaverse: na podstawie powieści science fiction

Wizerunek Metaverse jest przede wszystkim kształtowany przez science fiction. Książki takie jak „Snow Crash” czy „Neuromancer” są najlepszymi przykładami Riedla. „Płyniesz w kodzie. Internet jest rodzajem przepływu kodu. Nawigujesz i przepływasz przez niego” – opisuje podcaster wizje autorów. Wyrażają to także filmy z tego okresu, takie jak „Człowiek-kosiarka”, a później przebojowy serial „Matrix”.

Słowo metaverse pojawia się po raz pierwszy w powieści science fiction „Snow Crash” (1992 Neal Stephenson). Słowo awatar jest również zapisane w tej książce po raz pierwszy. Najłatwiej podejść do tematu metawersu posługując się pojęciem „po księdze”, czyli na podstawie powieści. Nie ma jeszcze nic więcej. Nikt tak naprawdę nie wie, gdzie jest Metaverse, czym jest ani jak będzie wyglądał. „To, co opisuje autor, jest właściwie poezją, a nie metawersem, ale metaforą” – wyjaśnia Riedel.

W książce droga biegnie po całym świecie. Wzdłuż tej drogi znajduje się wiele nieruchomości, po których można „chodzić”. W powieści wchodzi się do Metaverse poprzez założenie zestawu słuchawkowego – czyli okularów VR i można przejść wirtualnie od posesji do posesji. „Ulica jest metaforą połączenia poszczególnych budynków. Dziś można by powiedzieć, że doświadczenia” – wyjaśnia ekspert Metaverse. Zasadniczo Metaverse jest czymś w rodzaju Internetu, z tą różnicą, że zamiast łączyć różne strony internetowe, to „indywidualne doświadczenia VR”, wyjaśnia Riedel. VR oznacza wirtualną rzeczywistość, a doświadczeniami mogą być gry, treści edukacyjne, a nawet odbywające się wirtualnie koncerty.

„Nawet w 1992 roku nikt nie wiedział, czym będzie internet”

Portale dostępowe, takie jak „Decentraland”, nie są dla Riedla metawersem. Zdecydowanie zbyt wielu skacze teraz na hype Metaverse i chce na tym zarabiać. „To są wszystkie agencje, firmy i korporacje, które w jakiś sposób próbują zarobić pieniądze” – twierdzi Riedel. Pracownicy firmy Meta Marka Zuckerberga również zdają się nie wiedzieć, dokąd się udać. Niektóre media donoszą, że Zuckerberg ma obsesję na punkcie Metaverse, powołując się na zeznania byłych pracowników. Mówi się, że wpędza kilku pracowników w ścianę.

Zuckerberg chce zamienić stary pomysł w rzeczywistość, a raczej wirtualność. Thomas Riedel odnosi się również do początków Internetu: „W tamtych czasach Internet składał się z wielu protokołów. Protokół sieciowy był tylko jednym z nich i nikt nie wiedział, jak będzie wyglądał Internet w 2022 roku” – mówi ekspert Metaverse. Niewiele różni się to od Metaverse. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak to będzie wyglądać pewnego dnia.

Metaverse: w samym środku i zawsze ze wszystkim

Wciągający i interoperacyjny — dwa terminy, które mogą być podstawowymi zasadami Metaverse, mówi Riedel. Immersyjny oznacza, że ​​użytkownik znajduje się w samym środku, tj. metaverse lub doświadczenie otacza użytkownika. Każdy, kto kiedykolwiek używał okularów VR, wie o tym: „Masz wrażenie, że jesteś w innym świecie, który rządzi się własnymi zasadami”, wyjaśnia Riedel. Dziś efekt ten znany jest głównie w grach komputerowych. „Immersja” w grze jest szczególnie intensywna podczas zabawy w okularach AR.

Słowo interoperacyjność opisuje możliwość zabrania rzeczy, ubrań i imion ze sobą do innych światów doświadczeń. „Byłoby tak, jakbym mógł przejść z Facebooka na Twittera i wyglądać tak samo” – mówi Riedel. Samo przesłanie tego samego zdjęcia nie wystarczy. W Metaverse każdy raz zaprojektowałby swojego osobistego awatara i używał go wszędzie — można by rzec, że awatarowie mogą się swobodnie poruszać. W grze online Fortnite gracze czasami wydają dużo pieniędzy na wygląd swojego awatara. Dlaczego więc gracze nie mieliby przenieść tego do innych uniwersów doświadczenia? A może nawet do rzeczywistości.

Niektórzy uważają, że można sobie wyobrazić, że wygląd z metawersu można wyświetlić za pomocą okularów rozszerzonej rzeczywistości. Więc jeśli jeden użytkownik spotkał drugiego na ulicy w prawdziwym świecie i obaj nosili okulary AR, obaj mogliby się widzieć w przebraniu Metaverse. To już nie tylko science fiction. Coś takiego już istnieje w szczątkowej formie w cyfrowym świecie. Aplikacje, które znajdują znajomych i przedstawiają ich wizualnie. Droga do wirtualnej rzeczywistości to teraz tylko kwestia technicznego wdrożenia za pomocą okularów.

Metaverse nie robi przerwy

Istnieje również konsensus co do innych zasad Metaverse: jego własnej ekonomii, stałej obecności i doświadczeń na żywo oferowanych przez różnych aktorów. Nawet jeśli użytkownicy nie znajdują się w Metaverse, życie toczy się tam, tak jak w prawdziwym życiu. Raper Travis Scott zgromadził w grze online ponad dwanaście milionów ludzi podczas koncertu na żywo w Fortnite w 2020 roku. Z pewnością temat płatności w Metaverse nie powinien stanowić problemu dla firm. Systemy płatności cyfrowych już istnieją, pozostaje tylko pytanie, który z nich zwycięży.

Pytanie wszystkich pytań brzmi teraz, kto buduje mosty między różnymi światami i doświadczeniami. W jaki sposób gracz Fortnite przechodzi do kolejnych zakupów, na przykład kupowania ubrań w Zalando? Chce zabrać ze sobą swój wygląd, pieniądze, swoje rzeczy. Użytkownik nie powinien opuszczać metaverse, aby uczestniczyć w innym doświadczeniu. Jeśli Mark Zuckerberg postawi na swoim, jego platformy będą pośrednikami. Jednak większość graczy, takich jak dostawcy gier lub dostawcy mody, nie wykazała jeszcze ambicji, aby otworzyć drogę do innych doświadczeń dla swoich użytkowników.

Wokół Metaverse wciąż jest wiele znaków zapytania

Jeśli chodzi o metaverse, wciąż istnieje wiele znaków zapytania. Mark Zuckerberg stawia na przyszłość. Inwestuje dużo pieniędzy i zasobów w motyw Metaverse. Dlaczego Grupa Meta podjęła to ryzyko? Facebook właśnie pokazał, że interoperacyjność nie jest mocną stroną platformy. Podstawowa technologia dla Metaverse istnieje, ale wciąż niewystarczająca i nieprzyjazna dla użytkownika. Wiele osób zwraca również uwagę na to, jak wyglądają w okularach VR.

Wygląd i działanie powinny również odgrywać ważną rolę w okularach rzeczywistości rozszerzonej, ponieważ są one przeznaczone do noszenia w świecie rzeczywistym. Mało kto, poza kilkoma nerdami, chciałby usiąść samotnie na kanapie i wpatrywać się w ciężkie okulary VR. Ponadto, niektóre ważne pytania wciąż pozostają bez odpowiedzi: Czy Metaverse ma sens ekonomiczny i czego od Metaverse chcemy?

Polecane artykuły
Bez kategorii

Bundesbank spodziewa się inflacji na poziomie 7 procent

Bez kategorii

"Russen-McDonald's" otwiera swoje pierwsze oddziały

Bez kategorii

Pieniądze znowu najważniejsze dla pracowników

Bez kategorii

Jak wygląda proces recyklingu baterii?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: