Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościPodatkiWiadomościZarządzanie

Czy twoja firma jest gotowa na zmiany w prawie podatkowym?

 

Przedsiębiorcy powinni być przygotowani na zmiany, które wejdą w życie od stycznia 2016 r. Dotyczą one między innymi oskładkowania umów-zleceń, ulg na nowe technologie czy ułatwień prorodzinnych. Eksperci podkreślają, że nie wszystkie zmiany będą dla firm korzystne.

Do tej pory składki na ubezpieczenie społeczne, w przypadku gdy pracownik był zatrudniony na kilka umów-zleceń, były płacone jedynie od pierwszej z nich. Oznaczało to niższy koszt dla pracodawcy i wyższe zarobki dla zleceniobiorcy. Od nowego roku będzie obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów-zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2016 r. – 1850 zł brutto. Planuje się jednak „ozusowanie” wszystkich umów-zleceń i umów o dzieło. „Wiązałoby się to ze wzrostem obciążeń dla przedsiębiorców, co mogłoby się przełożyć na zwolnienia, a nawet doprowadzić do zamykania działalności gospodarczych” – mówi serwisowi infoWire.pl Michał Grzybowski, partner w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.

Kolejna radykalna zmiana dotyczy ulg na nowe technologie. „Przedsiębiorcy, którzy mają dział badawczo-rozwojowy, zatrudniają w nim pracowników, nabywają surowce, wykorzystują maszyny, a więc zamiast kupować nowe technologie, wypracowują je, będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania 30% wydatków przy kosztach pracowniczych oraz 20% i 10% przy pozostałych” – informuje Marek Jarocki, dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.

Ponadto od 1 stycznia pracodawcy wypełniający PIT-11 będą musieli ustalić status rezydencji podatkowej pracowników. Może to przysporzyć wielu kłopotów firmom, które zatrudniają obcokrajowców bądź wysyłają polskich pracowników do zagranicznych oddziałów.

Od 2016 r. zacznie obowiązywać także klauzula ograniczająca zwolnienie dywidendowe. „Wprowadzone przepisy mają służyć uniknięciu sytuacji, w których wypłata dywidend ma charakter obejścia prawa i jest wyłącznie próbą zaoszczędzenia na podatkach. Spółki dominujące będą musiały udowodnić, że istnienie ich spółek zależnych ma uzasadnione przyczyny ekonomiczne” – podkreśla Marek Jarocki.

Poza tym w nowym roku pracodawcy otrzymają zachętę do prowadzenia polityki prorodzinnej. Przedsiębiorca, który otworzy przyzakładowe przedszkole albo żłobek, będzie mógł pomniejszyć swój przychód do opodatkowania o koszty związane z prowadzeniem placówki. Firma będzie miała również możliwość dofinansowania pobytu dzieci pracowników w placówkach zewnętrznych. Otrzymają oni nawet do 400 zł miesięcznie.

Polecane artykuły
AktualnościCovid-19Wiadomości

Jak pandemia zmieniła sposób spędzania wolnego czasu

Aktualnościhome officeWiadomości

Powrót do pracy z biura po długiej przerwie – jak nie stracić efektywności?

AktualnościWiadomości

Ceny surowców to ryzyko biznesowe numer 1

AktualnościFinanseWiadomości

W rok z lokat wyparowało 80 miliardów

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: