Co chiński raport na temat handlu zagranicznego oznacza dla świata?

AktualnościBankiFinanseWiadomości

Czy mieszkania potanieją dzięki frankowcom?

Projekt ustawy frankowej autorstwa Kancelarii Prezydenta zakłada zmianę umów kredytowych, która pozwoliłaby uwolnić się od „podwodnej” hipoteki – oddać klucze bankowi i pozbyć się problemu. W rezultacie banki mogłyby rzucić na rynek nawet kilkadziesiąt tysięcy pofrankowych mieszkań.

– Zasadnicze pytanie brzmi: co zrobią banki, jeśli przejmą kilka (kilkanaście?) tysięcy lokali? Czy rzucą je na rynek, wyprzedzając zabezpieczenia ze stratą nie patrząc na ceny? Zwłaszcza, że już teraz przejęcie zadłużonej nieruchomości, to dla banku kiepski interes – zastanawia się Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Liczbę „podwodnych” hipotek frankowych (tj. takich, których wartość długu przewyższa wartość kredytowanej nieruchomości) można oszacować na ok. 180 tysięcy. Równocześnie ok. 75% walutowych dłużników na obsługę kredytu wydaje ponad jedną piątą zarobków. Stąd otrzymujemy liczbę 135 tys. potencjalnych zwrotów nieruchomości. To wartość zbliżona do rocznej liczby transakcji lokalami mieszkalnymi w Polsce, którą GUS podliczył na 130,7 tys. w 2014 r. Dla porównania, w bardzo dobrym dla branży roku 2015 deweloperzy w sześciu największych miastach sprzedali 51,8 tys. lokali.

Tak duży wzrost podaży z dużym prawdopodobieństwem wpłynąłby na obniżenie cen nieruchomości, ale prezydencka propozycja, wg ekspertów, ma minimalne szanse na wejście w życie w obecnym kształcie z uwagi na zbyt duże ryzyko poważnego zachwiania polskim sektorem bankowym, w tym upadku niektórych banków. Spadek cen mieszkań może mieć także negatywny wpływ na sytuację kredytobiorców złotowych. W niektórych przypadkach wysokość zadłużenia mogłaby przewyższyć wartość nieruchomości, wywołując podobne problemy jak w przypadku kredytów frankowych

– Dla większości frankowych dłużników znacznie korzystniejszą opcją od zwrotu nieruchomości byłoby przewalutowanie kredytu po „kursie sprawiedliwym”, co pozwoliłoby znacząco obniżyć wysokość zadłużenia bez utraty domu/mieszkania. Na zwrot nieruchomości kredytobiorcy decydowaliby się raczej tylko w ekstremalnych przypadkach – stwierdza Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

 źródło Bankier.pl.

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointWiadomości

Pożary w LA oraz kody QR. Wyłudzono dane 80 osób!

AktualnościWiadomości

Richemont błyszczy rekordową sprzedażą w kwartale świątecznym

AktualnościWiadomości

Niemcy gromadzą na swoich kontach biliony euro

Aktualnoście-commerceWiadomości

Akcje Zalando rosną po dobrych danych biznesowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *