Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomości

Co drugie CV w Polsce jest źle napisane

 

Co drugie CV polskich kandydatów do pracy to dokument niedopracowany lub nieprzemyślany. Prawie połowa osób (49%) nie dodaje do CV informacji o umiejętnościach. Tylko 54% kandydatów opisuje w CV swoje wykształcenie, a znajomością języków obcych chwali się zaledwie 51% osób szukających pracy.

Serwis kariery InterviewMe przeprowadził badanie „Polskie CV pod lupą”, w którym przeanalizowano blisko 50 tys. dokumentów aplikacyjnych. Celem badania było sprawdzenie jakości tworzonych przez Polaków CV.

Wyniki analizy wskazują na duże braki w badanych dokumentach. Kandydaci bardzo często pomijają istotne i typowe sekcje, ograniczając się do podania zdawkowych informacji na swój temat. Do pisania CV podchodzą tendencyjnie i najwyraźniej nie doceniają roli tego dokumentu w procesie szukania pracy. — zauważa Marta Rojewska, autorka badania i ekspert kariery w serwisie InterviewMe.

Oto niektóre z wniosków analizy:

  1. Typowe CV w Polsce są krótkie i mieszczą się na 1 stronie. Przeciętny dokument zawiera tylko 237 słów. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych typowe CV ma długość 475-600 słów.
  1. Przeważająca większość (75%) kandydatów do pracy w Polsce pisze jedno, teoretycznie uniwersalne CV i rozsyła ten sam dokument do różnych firm. Tylko 25% kandydatów decyduje się stworzyć więcej niż jedno CV.
  1. Polskie CV rzadko zawiera dodatkowe sekcje. W niewielu z analizowanych dokumentach występowały takie sekcje, jak Kursy i szkolenia (16%), Certyfikaty (13%) lub Wolontariat (3%).
  1. W blisko połowie CV nie ma informacji o znajomości języków obcych. Jeśli taka sekcja już się pojawia, aż 94% kandydatów umieszcza język angielski, a 26% — niemiecki.

Większość kandydatów nie wie, jak stworzyć CV, które będzie ciekawe i dopasowane do konkretnej oferty pracy, a tym samym zwiększy ich szanse na zdobycie pracy. I tak najmniej dopracowaną sekcją CV w Polsce jest lista umiejętności zawodowych — blisko połowa (49%) kandydatów w ogóle jej nie dodaje, a pozostali wymieniają w niej ogólnikowe kompetencje. W analizowanych przez InterviewMe dokumentach do najczęściej powtarzających się w CV kwalifikacji należały: prawo jazdy kat. B (18%), MS Office (10%) czy obsługa komputera (2%). Jeśli chodzi o umiejętności miękkie, kandydaci najczęściej wpisują w CV umiejętność pracy w zespole (6%) i komunikatywność (2%).

Patrząc na wyniki analizy typowych CV w Polsce, można odnieść wrażenie, że osoby szukające pracy nie wiedzą, czym powinien cechować się profesjonalny życiorys zawodowy i nie umieją go stworzyć. W podobnym badaniu przeprowadzonym w USA tamtejsi kandydaci do pracy wypadli o wiele lepiej. Co więc decyduje o wysokiej jakości CV? Przede wszystkim, jeśli aplikujemy o pracę do różnych firm, warto stworzyć kilka wersji własnego CV i dopasować każdą z nich do konkretnej oferty pracy. Poza tym, dla rekruterów najistotniejsze są umiejętności kandydatów, więc pomijanie ich opisu lub powtarzanie w CV ogólników już na wstępie zmniejsza nasze szanse na zatrudnienie. — komentuje Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe i autor popularnych poradników o pisaniu dokumentów aplikacyjnych.

Polecane artykuły
AktualnościTechnologieWiadomości

Branża gier komputerowych największym beneficjentem pandemii

AktualnościWiadomości

Po utracie miliardów Ryanair jest optymistą

AktualnościHRWiadomości

HR potrzebuje empatii

AktualnościWiadomości

Podkarpacka Dolina Lotnicza przygotowuje się do mocnego odbicia po kryzysie

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: