Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościPodróżeWiadomości

Co drugi Polak woli podróż od kolacji przy wigilijnym stole

 

Niezależnie od sposobu spędzania przerwy świątecznej – w domu czy w podróży – Polacy najbardziej cenią sobie czas spędzony z rodziną – wynika z najnowszego raportu KAYAK.pl. Wyszukiwarka przeprowadziła ankietę, w której Polacy odpowiedzieli na pytania związane z podróżowaniem w okresie świątecznym: od Bożego Narodzenia poprzez Nowy Rok po dzień Trzech Króli.

Niemal połowa Polaków wyrusza w drogę, aby spędzić święta z rodziną

Jak wynika z ankiety, 48% Polaków wyjeżdża, aby dołączyć do swoich bliskich we wspólnym świętowaniu. Największy odsetek spośród osób, które wyruszają w drogę w okresie bożonarodzeniowym na co dzień mieszka w centralnej części Polski (województwie mazowieckim i Łodzi) oraz w regionie północno-zachodnim (województwa zachodniopomorskie i wielkopolskie). Zaledwie 14% ankietowanych podróżuje w święta rekreacyjnie, a ponad jedna trzecia Polaków (35%) zostaje na ten okres w domu.

Zapytani, czy ustanowienie szóstego stycznia jako dnia wolnego od pracy wpłynęło na ich plany, Polacy stwierdzili, że zwiększyło ich chęć wyjazdu z domu (46%). Z kolei według 39% respondentów dodatkowy dzień wolny nie wpłynął na ich plany turystyczne.

Czy podróżujesz w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i/lub Święta Trzech Króli?
Tak, podróżuję, żeby spędzić świąteczny okres u rodziny. 48%
Tak, podróżuję w celach turystycznych. 14%
Tak, podróżuję z innych powodów. 3%
Nie, nie podróżuję w okresie świątecznym. 35%

69-procentowa większość Polaków uważa, że okres bożonarodzeniowy jest dobrą okazją do podróżowania

Chociaż zaledwie 14% Polaków podróżuje rekreacyjnie w okresie Bożego Narodzenia, wyniki ankiety pokazały, że perspektywa ucieczki przed świątecznym zamieszaniem jest kusząca dla wielu osób. Aż 50% respondentów byłoby gotowych przeznaczyć pieniądze, które normalnie wydają na świąteczne jedzenie, dekoracje czy prezenty, aby zamiast tradycyjnego spędzania świąt wybrać się w podróż. Zapytani, dlaczego uważają przerwę zimową za dobry czas na wyjazd (69% badanych zgodziło się z tym stwierdzeniem), Polacy podkreślają, że jest to świetny sposób, aby w nowym otoczeniu ciekawie spędzić czas z najbliższymi. Jak widać, nawet dla osób, które chciałyby uniknąć świątecznych przygotowań i celebracji, największą korzyścią jest uatrakcyjnienie czasu z rodziną (47%). Polacy doceniają świąteczne podróże także jako najlepszy w tym okresie sposób na odpoczynek (35%) oraz widzą potencjał dodatkowych dni wolnych, które umożliwiają dłuższe wyjazdy (33%).

69% Polaków uważa okres świąteczny za dobry czas na podróżowanie:
 …ponieważ to najlepszy sposób, by spędzić wartościowy czas z rodziną w nowym otoczeniu. 47%
 …ponieważ to najlepszy sposób, by odpocząć w tym czasie. 35%
 …przez dni wolne od pracy/szkoły umożliwiające dłuższe wyjazdy. 33%
 …ponieważ pozwala im to uniknąć świątecznej gorączki: porządków, przygotowań czy zakupów. 31%
 …ponieważ to świetny czas na uprawianie sportów zimowych. 16%
 …z  innych powodów. 1%

Spośród 69% Polaków, którzy uważają przerwę bożonarodzeniową i noworoczną za atrakcyjny czas na wyjazd, największa grupa wybrała się w tym okresie w podróż już kilka razy (37%), jedna czwarta wyjeżdżała w celach turystycznych wiele razy (25%), a zaledwie 11% podróżuje w każde święta.

Polacy przeznaczają na prezenty średnio 316 złotych

Gdy przychodzi do obdarowywania się prezentami, największy odsetek Polaków (35%) wydaje na ten cel powyżej 400 zł. Jedna trzecia ankietowanych kupuje podarunki warte od 251 do 400 zł (31%) a niemal jedna czwarta przeznacza mniej, między 101 a 250 zł.

Ile średnio wydajesz na wszystkie świąteczne prezenty?
0-100 zł 10%
101-250 zł 24%
251-400 zł 31%
ponad 400 zł 35%
Średnia: 316,3 zł

Co ciekawe, aż 69% badanych jest gotowych zastąpić tradycyjne prezenty świąteczne rodzinną wycieczką, w tym 37% osób zrobiłoby to jedynie pod warunkiem znalezienia atrakcyjnych ofert cenowych na loty, hotel czy wycieczkę, a 32% niezależnie od kosztów. Z kolei kierunek podróży nie jest dla Polaków istotny – większość chce po prostu wyjechać daleko, aby odpocząć od okołoświątecznego zamieszania. Specjalnie dla nich KAYAK.pl przygotował listę najtańszych kierunków podróży w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na liście trzech najkorzystniejszych cenowo kierunków lotniczych znalazły się Sztokholm (206 zł), Oslo (264 zł) oraz Manchester (309 zł). Polacy znajdą również atrakcyjne ceny połączeń – za mniej niż 400 zł w obie strony – do Berlina i Mediolanu, które zamykają top 5 najtańszych miast.

Najtańsze kierunki lotnicze z Polski w okresie świątecznym 2017/2018
Lp. Miasto Średnia cena lotów w klasie ekonomicznej w dwie strony podana w złotówkach
1. Sztokholm 206 zł
2. Oslo 264 zł
3. Manchester 309 zł
4. Berlin 384 zł
5. Mediolan 393 zł

Vera Pershina, Rzecznik prasowy KAYAK.pl komentuje: „Okres bożonarodzeniowy i noworoczny to wyjątkowy czas dla wielu osób. W KAYAK bardzo ciekawi nas, jak wpływa on na plany turystyczne Polaków. Bardzo cieszy nas, że tak wielu z nich uważa, że to świetna okazja na rodzinny wyjazd lub jest gotowa podarować najbliższym podróż zamiast tradycyjnych prezentów. Dla osób, które szukają inspiracji, przygotowaliśmy listę najtańszych kierunków lotniczych w te Święta. Oferujemy również funkcję Explore, w której można znaleźć loty w określonym budżecie”.

UWAGI

Analiza powstała w oparciu o wyniki badania opinii przeprowadzonego przez Opinium Research między 20 a 22 listopada 2017 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

Zestawienie najtańszych kierunków powstała w oparciu o wyszukiwania lotów z Polski na KAYAK.pl między 1.01.17-29.11.17 dla podróży między 23.12.2017-7.01.2018. Średnie ceny zostały podane dla lotów w dwie strony dla jednej osoby w klasie ekonomicznej. Ceny mogą nie być aktualne, mogły ulec zmianie lub mogą nie być dłużej dostępne.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

UseCrypt Messenger przetestowany przez globalnych ekspertów

AktualnościWiadomości

Współczesny przywódca, czyli kto?

AktualnościWiadomości

W czasie pandemii wzrosty obciążenia sieci sięgają 50 proc.

AktualnościWiadomości

Ryzyko pełnego lockdownu na razie słabnie

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: