Artykuł miesiąca: Psychologia strategicznego przywództwa

AktualnościPodróżeWiadomości

Co drugi Polak woli podróż od kolacji przy wigilijnym stole

Niezależnie od sposobu spędzania przerwy świątecznej – w domu czy w podróży – Polacy najbardziej cenią sobie czas spędzony z rodziną – wynika z najnowszego raportu KAYAK.pl. Wyszukiwarka przeprowadziła ankietę, w której Polacy odpowiedzieli na pytania związane z podróżowaniem w okresie świątecznym: od Bożego Narodzenia poprzez Nowy Rok po dzień Trzech Króli.

Niemal połowa Polaków wyrusza w drogę, aby spędzić święta z rodziną

Jak wynika z ankiety, 48% Polaków wyjeżdża, aby dołączyć do swoich bliskich we wspólnym świętowaniu. Największy odsetek spośród osób, które wyruszają w drogę w okresie bożonarodzeniowym na co dzień mieszka w centralnej części Polski (województwie mazowieckim i Łodzi) oraz w regionie północno-zachodnim (województwa zachodniopomorskie i wielkopolskie). Zaledwie 14% ankietowanych podróżuje w święta rekreacyjnie, a ponad jedna trzecia Polaków (35%) zostaje na ten okres w domu.

Zapytani, czy ustanowienie szóstego stycznia jako dnia wolnego od pracy wpłynęło na ich plany, Polacy stwierdzili, że zwiększyło ich chęć wyjazdu z domu (46%). Z kolei według 39% respondentów dodatkowy dzień wolny nie wpłynął na ich plany turystyczne.

Czy podróżujesz w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i/lub Święta Trzech Króli?
Tak, podróżuję, żeby spędzić świąteczny okres u rodziny. 48%
Tak, podróżuję w celach turystycznych. 14%
Tak, podróżuję z innych powodów. 3%
Nie, nie podróżuję w okresie świątecznym. 35%

69-procentowa większość Polaków uważa, że okres bożonarodzeniowy jest dobrą okazją do podróżowania

Chociaż zaledwie 14% Polaków podróżuje rekreacyjnie w okresie Bożego Narodzenia, wyniki ankiety pokazały, że perspektywa ucieczki przed świątecznym zamieszaniem jest kusząca dla wielu osób. Aż 50% respondentów byłoby gotowych przeznaczyć pieniądze, które normalnie wydają na świąteczne jedzenie, dekoracje czy prezenty, aby zamiast tradycyjnego spędzania świąt wybrać się w podróż. Zapytani, dlaczego uważają przerwę zimową za dobry czas na wyjazd (69% badanych zgodziło się z tym stwierdzeniem), Polacy podkreślają, że jest to świetny sposób, aby w nowym otoczeniu ciekawie spędzić czas z najbliższymi. Jak widać, nawet dla osób, które chciałyby uniknąć świątecznych przygotowań i celebracji, największą korzyścią jest uatrakcyjnienie czasu z rodziną (47%). Polacy doceniają świąteczne podróże także jako najlepszy w tym okresie sposób na odpoczynek (35%) oraz widzą potencjał dodatkowych dni wolnych, które umożliwiają dłuższe wyjazdy (33%).

69% Polaków uważa okres świąteczny za dobry czas na podróżowanie:
 …ponieważ to najlepszy sposób, by spędzić wartościowy czas z rodziną w nowym otoczeniu. 47%
 …ponieważ to najlepszy sposób, by odpocząć w tym czasie. 35%
 …przez dni wolne od pracy/szkoły umożliwiające dłuższe wyjazdy. 33%
 …ponieważ pozwala im to uniknąć świątecznej gorączki: porządków, przygotowań czy zakupów. 31%
 …ponieważ to świetny czas na uprawianie sportów zimowych. 16%
 …z  innych powodów. 1%

Spośród 69% Polaków, którzy uważają przerwę bożonarodzeniową i noworoczną za atrakcyjny czas na wyjazd, największa grupa wybrała się w tym okresie w podróż już kilka razy (37%), jedna czwarta wyjeżdżała w celach turystycznych wiele razy (25%), a zaledwie 11% podróżuje w każde święta.

Polacy przeznaczają na prezenty średnio 316 złotych

Gdy przychodzi do obdarowywania się prezentami, największy odsetek Polaków (35%) wydaje na ten cel powyżej 400 zł. Jedna trzecia ankietowanych kupuje podarunki warte od 251 do 400 zł (31%) a niemal jedna czwarta przeznacza mniej, między 101 a 250 zł.

Ile średnio wydajesz na wszystkie świąteczne prezenty?
0-100 zł 10%
101-250 zł 24%
251-400 zł 31%
ponad 400 zł 35%
Średnia: 316,3 zł

Co ciekawe, aż 69% badanych jest gotowych zastąpić tradycyjne prezenty świąteczne rodzinną wycieczką, w tym 37% osób zrobiłoby to jedynie pod warunkiem znalezienia atrakcyjnych ofert cenowych na loty, hotel czy wycieczkę, a 32% niezależnie od kosztów. Z kolei kierunek podróży nie jest dla Polaków istotny – większość chce po prostu wyjechać daleko, aby odpocząć od okołoświątecznego zamieszania. Specjalnie dla nich KAYAK.pl przygotował listę najtańszych kierunków podróży w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na liście trzech najkorzystniejszych cenowo kierunków lotniczych znalazły się Sztokholm (206 zł), Oslo (264 zł) oraz Manchester (309 zł). Polacy znajdą również atrakcyjne ceny połączeń – za mniej niż 400 zł w obie strony – do Berlina i Mediolanu, które zamykają top 5 najtańszych miast.

Najtańsze kierunki lotnicze z Polski w okresie świątecznym 2017/2018
Lp. Miasto Średnia cena lotów w klasie ekonomicznej w dwie strony podana w złotówkach
1. Sztokholm 206 zł
2. Oslo 264 zł
3. Manchester 309 zł
4. Berlin 384 zł
5. Mediolan 393 zł

Vera Pershina, Rzecznik prasowy KAYAK.pl komentuje: „Okres bożonarodzeniowy i noworoczny to wyjątkowy czas dla wielu osób. W KAYAK bardzo ciekawi nas, jak wpływa on na plany turystyczne Polaków. Bardzo cieszy nas, że tak wielu z nich uważa, że to świetna okazja na rodzinny wyjazd lub jest gotowa podarować najbliższym podróż zamiast tradycyjnych prezentów. Dla osób, które szukają inspiracji, przygotowaliśmy listę najtańszych kierunków lotniczych w te Święta. Oferujemy również funkcję Explore, w której można znaleźć loty w określonym budżecie”.

UWAGI

Analiza powstała w oparciu o wyniki badania opinii przeprowadzonego przez Opinium Research między 20 a 22 listopada 2017 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

Zestawienie najtańszych kierunków powstała w oparciu o wyszukiwania lotów z Polski na KAYAK.pl między 1.01.17-29.11.17 dla podróży między 23.12.2017-7.01.2018. Średnie ceny zostały podane dla lotów w dwie strony dla jednej osoby w klasie ekonomicznej. Ceny mogą nie być aktualne, mogły ulec zmianie lub mogą nie być dłużej dostępne.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Najlepszym motorem motywacyjnym jest praca

AktualnościWiadomości

Katowice z roku na rok tracą mieszkańców

AktualnościWiadomości

Jakie 5 decyzji powinien podjąć w najbliższym czasie skuteczny przedsiębiorca?

AktualnościWiadomości

Internet przyczynia się do globalnego ocieplenia bardziej niż przemysł lotniczy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: