Dobre perspektywy dla drugiej co do wielkości gospodarki: chińskie maszyny eksportowe zaskakująco szybko znów zaczynają działać. Jego handel z Rosją kwitnie. Tymczasem niemiecki eksport nadal spada.
Chiński eksport wzrósł nieoczekiwanie. Eksport w marcu wzrósł o 14,8 procent w dolarach amerykańskich w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, poinformował w czwartek urząd celny w Pekinie. Wzrost do 315 miliardów dolarów zaskoczył ekspertów, którzy spodziewali się kolejnego spadku po 6,8-procentowym spadku w styczniu i lutym. W szczególności rozwija się handel z Rosją. Silny rozwój chińskich maszyn eksportowych powinien dać nowy impuls drugiej co do wielkości gospodarce.
Import wykazał niewielki minus 1,4 procent do 227 miliardów dolarów. Spadek był jednak mniejszy niż w styczniu i lutym i wyniósł 10,2 proc. Eksperci spodziewali się również wyraźnie słabszych danych dotyczących importu. Silny wzrost handlu zagranicznego, który wyniósł w marcu łącznie 7,4 procent, oznaczał odwrócenie trendu dla największego na świecie kraju handlowego po tym, jak eksport spadał wcześniej przez pięć miesięcy z rzędu. Nadwyżka handlowa wzrosła do 88 miliardów dolarów.
Handel z Rosją wzrósł w marcu o 71,9 proc. Eksport do sąsiadów objętych zachodnimi sankcjami wzrósł nawet o 136,4 proc. Import, w tym import taniej energii, według organów celnych wzrósł o 40,5 proc. Od czasu inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się ponad rok temu, Chiny wspierają prezydenta Rosji Władimira Putina.
Rośnie chiński import z USA
Skorzystały też Stany Zjednoczone. Chiny importowały w marcu o 5,6 procent więcej z USA. Jego eksport do największej gospodarki spadł o 7,7 procent, według organów celnych. Niemieccy eksporterzy ponownie ucierpieli z powodu minus 2,1 proc. Chiński eksport do Niemiec również spadł o 1,4 proc. Z drugiej strony jej eksport do UE wzrósł o 3,4 proc., podobnie jak import ze Wspólnoty.
Chiński handel zagraniczny wyraźnie osłabł w zeszłym roku z powodu surowych środków koronowych w Chinach i niższego światowego popytu. Po zakończeniu grudniowej strategii zerowej Covid z jej wysoce restrykcyjnymi środkami, gwałtowna fala koronowa początkowo sparaliżowała chińską gospodarkę, która dopiero niedawno ponownie wyraźnie się ożywiła.
Na posiedzeniu gabinetu w zeszłym tygodniu nowy szef rządu Li Qiang wyjaśnił, jak ważny jest eksport dla Chin, wzywając do „wypróbowania każdej metody” w celu ustabilizowania handlu zagranicznego. Podczas gdy chiński wzrost w ubiegłym roku wyniósł zaledwie trzy procent, rząd wyznaczył cel na poziomie około pięciu procent na ten rok. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) spodziewa się 5,2 proc.