Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomości

Były austriacki kanclerz Kurz wycofuje się z polityki

 

Były kanclerz Austrii Sebastian Kurz odchodzi ze sceny politycznej. 35-latek ogłosił w czwartek rezygnację z funkcji lidera partii i parlamentu konserwatywnego ÖVP. Oskarżenia o korupcję przeciwko niemu zmniejszyły jego pasję do polityki, a narodziny syna kilka dni temu pokazały mu, że w życiu są ważniejsze rzeczy. Ciągłe oskarżenia były coraz bardziej wyczerpujące. „Sprawiłeś, że mój płomień był we mnie trochę mniejszy” – powiedział dziennikarzom z akademii partii ÖVP.

Prokuratura ds. biznesu i korupcji prowadzi śledztwo przeciwko Kurzowi w związku z podejrzeniem złożenia fałszywych zeznań w komisji śledczej na Ibizie oraz podejrzenia o niewierność. Mówi się, że Kurz i jego koledzy polityczni promowali jego awans na szczyt rządu między innymi za pomocą pieniędzy podatników. Kurz zaprzecza zarzutom.

Według spekulacji medialnych minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer (49 l.) mógłby zostać szefem ÖVP, a także przejąć urząd kanclerza od Alexandra Schallenberga (52 l.).

Kurz zrezygnował z funkcji kanclerza w maju

Przez długi czas Kurz był uważany za supergwiazdę polityczną przez konserwatystów w Europie. Karierę polityczną na szczeblu federalnym rozpoczął w 2011 roku jako sekretarz stanu ds. integracji. W 2014 roku w wieku 27 lat został najmłodszym ministrem spraw zagranicznych w historii Austrii. W 2017 roku zrobił skok na szczyt rządu. Kurz został kanclerzem koalicji rządowej złożonej z ÖVP i prawicowego FPÖ. Kurz był szeroko krytykowany za udział prawicowych populistów w rządzie. Po zakończeniu koalicji w wyniku afery z Ibizy odbyły się nowe wybory. Kurz jest kanclerzem sojuszu ÖVP i Zielonych od początku 2020 roku.

Były kanclerz Austrii Sebastian Kurz odchodzi ze sceny politycznej. 35-latek ogłosił w czwartek rezygnację z funkcji lidera partii i parlamentu konserwatywnego ÖVP. Oskarżenia o korupcję przeciwko niemu zmniejszyły jego pasję do polityki, a narodziny syna kilka dni temu pokazały mu, że w życiu są ważniejsze rzeczy, wyjaśnił. Ciągłe oskarżenia były wyczerpujące i wyczerpujące. „Sprawiłeś, że mój płomień był we mnie trochę mniejszy” – powiedział dziennikarzom z akademii partii ÖVP.

Jego politycznym znakiem rozpoznawczym była bliskość z obywatelami i zaciekłe opowiadanie się za restrykcyjną polityką migracyjną. Jego przekaz polityczny charakteryzował się bardzo wyraźnymi zapowiedziami. Kurz przez lata cieszył się ogromną popularnością.

Odkąd prokuratura rozpoczęła śledztwo w sprawie Kurza w maju, jego gwiazda polityczna zaczęła gasnąć. Wstępnym punktem krytycznym były przeszukania domów w Kancelarii Federalnej i siedzibie ÖVP w październiku, po których Kurz zrezygnował ze stanowiska szefa rządu.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Praca zdalna w pandemii wypełnia skarbiec Microsoftu

AktualnościInwestycjeWiadomości

Czy inwestowanie w produkty luksusowe może chronić przed inflacją?

AktualnościWiadomości

Pandemia kosztowała niemiecką gospodarkę 350 miliardów euro

AktualnościITWiadomości

W jaki sposób małe i średnie przedsiębiorstwa korzystają z internetu?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: