BASF Polska Partnerem Forum Dialogu Polska 2020: Jak osiągnąć rozwojowy sukces?
13 kwietnia w hotelu Sheraton w Warszawie odbyło się Forum Dialogu Polska 2020: Jak osiągnąć rozwojowy sukces?, które zostało skierowane do przedstawicieli administracji centralnej, samorządu i międzynarodowego biznesu. Organizatorem konferencji był THINKTANK – ośrodek dialogu i analiz. Firmę BASF Polska reprezentował Marek Jagieła, dyrektor Działu Chemii Przemysłowej i Tworzyw Sztucznych.
Przedstawiciel BASF wziął udział w panelu „Przyszłość Polski w kontekście funduszy europejskich 2014-2020 – inwestycje twarde – planowane działania, efekty oraz wyzwania”. Dyskusja została zogniskowana wokół takich zagadnień jak osiągnięcie wymiernych korzyści z rozwoju współpracy pomiędzy samorządem i biznesem oraz znaczenie funduszy unijnych, innowacji i zrównoważonego podejścia do rozwoju inteligentnych miast. Z okazji 150-tej rocznicy istnienia, firma BASF na całym świecie poszukuje rozwiązań palących kwestii globalnych – dotyczących wyżywienia, życia w mieście i inteligentnej energii. Przewodnim tematem obchodów jubileuszowych BASF w Polsce jest upowszechnianie idei smart energy.
Zagadnienia takie, jak efektywność energetyczna czy wdrażanie zrównoważonych rozwiązań w dziedzinie wykorzystania energii we współczesnych miastach zostały więc bezpośrednio skorelowane z tematyką konferencji. Marek Jagieła zaprezentował ponadto przykłady na to, jak można osiągnąć większe nasycenie innowacyjnymi inwestycjami w Polsce. Podjął się także oceny gotowości na wdrażanie innowacji ze strony polskiej administracji centralnej i lokalnej.
„Budowanie innowacyjnej gospodarki wymaga strategicznego myślenia i działania ze strony państwa. W tym kontekście ogromną rolę mogą odegrać fundusze europejskie na lata 2014 -2020, których duża część ma być przeznaczona na wspomaganie innowacyjności. Ważne jest więc, aby system wspierał projekty wykorzystujące produkty i usługi oparte na nowych technologiach, np. poprzez promowanie wysokich standardów innowacyjnych w zamówieniach publicznych. Edukacyjna rola administracji centralnej jest tu nie do przecenienia. Duże znaczenie ma także konsekwencja w podejmowaniu kierunkowych decyzji politycznych, która wpływa na zmniejszenie ryzyka podejmowanych przez firmy innowacyjnych inwestycji” – powiedział Marek Jagieła, dyrektor Działu Chemii Przemysłowej i Tworzyw Sztucznych, BASF Polska.
Obok przedstawiciela BASF, w sesji wzięli udział Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju; Monika Piątkowska, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych; Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Bogdan Rogala, dyrektor generalny, Philips Lighting na Europę Centralną i Wschodnią. Dyskusję moderowała dr Małgorzata Bonikowska, partner zarządzający THINKTANK, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, która na wstępie wprowadziła do tematu forum, wygłaszając wykład: Polska 2020: czy przeżywamy nasz „złoty wiek”?
Zamierzeniem konferencji było stworzenie platformy wymiany informacji pomiędzy firmami a samorządami na temat możliwości realizacji projektów „twardych” w ramach nowej perspektywy UE 2014 – 2020. Chciano również zwrócić uwagę decydentów administracji centralnej na obiektywne przeszkody proceduralne i prawne, które utrudniają powyższą współpracę. W tym zakresie skupiono się zwłaszcza na konsekwencjach wynikających z niektórych polityk unijnych ( m.in. polityki klimatycznej, środowiskowej, przemysłowej).
Ośrodek dialogu i analiz THINKTANK wśród głównych celów spotkania wyliczał także zwiększenie wiedzy decydentów administracji centralnej o skali udanej współpracy polskich samorządów z biznesem. Ponadto, forum miało zwrócić uwagę liderów opinii publicznej na fakt, iż rozwój polskich miast i regionów wynika m.in. z aktywności w naszym kraju zagranicznych inwestorów.
Dla BASF Polska uczestnictwo w konferencji było naturalną częścią zaangażowania merytorycznego w poszukiwanie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań dla wyzwań współczesności – takich jak np. postępująca dynamicznie urbanizacja. W trakcie całego roku jubileuszowego firma weźmie udział w licznych konferencjach i forach dyskusyjnych, których celem będzie pobudzenie dialogu społecznego w nawiązaniu, m.in. do koncepcji smart energy. Służy temu również zainicjowana przez firmę platforma internetowa Creator Space Online, stanowiąca forum wymiany myśli i idei pomiędzy BASF a ekspertami i polskim społeczeństwem.