Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościTechnologieWiadomości

Apple przeciwstawia się spowolnieniu gospodarczemu

Apple radzi sobie z problemami w łańcuchu dostaw i niekontrolowaną inflacją. W minionym kwartale przychody wzrosły o 2 procent do 83 miliardów dolarów, ogłosił w czwartek producent iPhone’a po zamknięciu giełdy w USA. To było powyżej oczekiwań analityków. Według CFO Luca Maestri w bieżącym kwartale możliwy jest jeszcze silniejszy wzrost. Akcje Apple wzrosły o ponad 3 procent w handlu po godzinach pracy. Obserwatorzy podejrzewali, że konsumenci mogą bardziej powstrzymywać się przy zakupie drogich produktów Apple.

Maestri powiedział, że popyt na iPhone’y nie zwolnił. Zależność Apple od evergreenów jest nadal duża: w trzecim kwartale fiskalnym zakończonym 25 czerwca sprzedaż iPhone’a wzrosła o prawie 3 procent do prawie 40,7 miliarda dolarów, czyli prawie o połowę.

Według szacunków firmy analitycznej Canalys, Apple był w stanie zwiększyć swój udział w rynku smartfonów, który w ubiegłym kwartale zmniejszył się o 9 procent, dzięki dobrej sprzedaży iPhone’a 13. Analitycy obliczyli wzrost sprzedaży o 8 proc. do 49,5 mln urządzeń. Sam Apple już nie wspomina o ilościach. CEO Tim Cook szczególnie podkreślił, że liczba osób przesiadających się z telefonów innych dostawców była rekordowo wysoka.

Według Maestri spowolnienie gospodarcze wpływa na przychody z reklam i sprzedaż akcesoriów, w tym produktów Apple, takich jak słuchawki i AirTags, a także głośnik Home Pod. „Na szczęście mamy szerokie portfolio, więc możemy się nim poruszać” – powiedział Maestri. Analityk rynku Canalys, Runar Bjorhovde, powiedział: „Apple ma pewną siłę, która pozwala firmie być mniej zestresowana niż jej konkurenci”. Jednak lider smartfonów Samsung Electronics jest stosunkowo optymistycznie nastawiony do popytu na telefony komórkowe w drugiej połowie roku.

Według Maestri, problemy z łańcuchem dostaw, które były poważne od dłuższego czasu, zmniejszają się. Jednak nadal będą odgrywać rolę na komputerach Mac i iPadach. W minionym kwartale grupa straciła mniej niż cztery miliardy dolarów przychodu – mniej niż pierwotnie oczekiwano.

Tymczasem nastąpił spadek liczby komputerów Mac i tabletów iPad – które według Apple były prawie wyłącznie spowodowane wąskimi gardłami logistycznymi w związku z blokadami koronowymi. Z drugiej strony popyt na urządzenia jest nadal silny – podkreślił Cook. Niemal co drugi nabywca Maca po raz pierwszy kupił jeden z komputerów Apple. Z iPadem było to nawet ponad połowę. Sprzedaż komputerów Mac spadła o prawie 10 procent i była znacznie poniżej oczekiwań.

Ogólnie rzecz biorąc, Apple poradził sobie lepiej, niż oczekiwała sama grupa, podkreślił Cook. Wąskie gardła komponentów, zwłaszcza w przypadku chipów, powróciły. Apple wierzy w inwestowanie w okresach spowolnienia gospodarczego, powiedział – i wyraźnie nie wykluczył dalszych przejęć firmy.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

7 korzyści z profesjonalnej obsługi kadrowo-płacowej dla Twojej firmy

AktualnościWiadomości

AI jako tłumacz: czy już nigdy nie będziemy musieli uczyć się języka?

AktualnościWiadomości

Spadające ceny samochodów elektrycznych powodują wzrost stawek leasingowych

AktualnościWiadomości

Europejscy producenci narzekają na niebezpieczne zabawki w Temu

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: