Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

75 proc. Polaków częściej płaci kartą niż gotówką. Wzrosła też aktywność hakerów

 

Wojciech Głażewski Country Manager w Check Point Software Technologies Polska

– Pandemia oraz zalecenie rządu i sklepów spowodowała, że już 75 % Polaków używa do płacenia kart kredytowych. 

– Badania pokazują, że Polska należy do czołówki państw, w których płaci się kartami zbliżeniowymi. Ponad 80 procent obywateli posiadających karty kredytowe w polskich bankach płaci zbliżeniowo. Lepsi od nas są tylko Czesi (93%transakcji). Obecnie epidemia koronawirusa, zalecenia rządu i polityka sklepów skłoniła Polaków do płacenia kartami kredytowymi. Wynika to bezpośrednio z obawy o własne bezpieczeństwo.  Ta liczba rośnie, bo masowo dołączają klienci, któ®zy wcześniej płacili jedynie gotówką.  To – jak wynika z badań prof. Dominika Maison z Wydziału Psychologii UW – są w dużej mierze osoby powyżej 55 roku życia.  Dodatkowym impulsem do przyspieszenia tego trendu było podniesienie limitu płatności bez autoryzacji do 100 zł. Dotychczas (od 2017 r.) limit był na poziomie 50 zł, choć zdecydowana większość (85 proc.) transakcji kartowych na kwoty powyżej 50 zł, realizowana była w technologii zbliżeniowej. W czasach, kiedy wszystko przeniosło się do przestrzeni wirtualnej, transakcji cyfrowych, te osoby zostały niejako zmuszone do płacenia kartą, ale brakuje im wystarczającego doświadczenia i dlatego łatwo stają się ofiarami oszustów – hakerów.

– A jak się ustrzec przed oszustami.

– Jak zwykle trzeba być bardzo ostrożnym i zabezpieczyć swoje dane odpowiednimoprogramowaniem antymalwarowym, kupowanym w sprawdzonych sklepach.  Niepokojące mogą być jednak dane Warszawskiego Instytutu Bankowości z 2019 r. wskazujące na brak ostrożności Polaków w używaniu kart płatniczych. Okazuje się, że 22 proc. Polaków udostępniło (w ciągu ostatniego roku) innej osobie swój kod PIN do karty płatniczej, login lub hasło do bankowości internetowej. Takie postępowanie może skutkować utratą nie tylko środków finansowych, lecz danych osobowych.

Brak ostrożności firmy, będącej zewnętrznym dostawcą oprogramowania dla Amazon i eBay spowodował w marcu br. utratę informacji o 8 milionach klientów tych serwisów. Dane, które znajdowały się w niezabezpieczonym zbiorze to między innymi dokumenty sprzedaży zawierające imiona i nazwiska klientów, ich adresy e-mail, informacje dotyczące nabywanych towarów oraz cztery ostatnie cyfry numerów kart płatniczych.

– Check Point ostrzega, edukuje i alarmuje….

–  Na podstawie monitoringu i baz danych ataków, które zbieramy ze wszystkich urządzeń na świecie, zauważamy pewne trendy. W Polsce obserwujemy wyższy wskaźnik ataków na środowisko finansowo-bankowe oraz kradzież danych.  Jak wynika z danych Check Point – 74 proc. ataków dokonywanych było za pomocą zawirusowanego załącznika w wiadomości email. Musimy więc być czujni.

Uważam, że świadomość i zdrowy rozsadek to najbardziej efektywne systemy zabezpieczenia. Standardowo lepiej nie tracić karty płatniczej z oczu, gdy dokonujemy transakcji. Nie należy również trzymać kodu PIN zapisanego na kartce w portfelu. Tak – niestety – czyni co piąty Polak, nieświadomy tego, że w takiej sytuacji bank może odmówić zwrotu pieniędzy, uzna bowiem, że nie dochowaliśmy należytej staranności i ułatwiliśmy kradzież z konta

– Hakerzy stali się bardziej aktywni w czasie pandemii?

– Hakerzy są coraz bardziej kreatywni i wykorzystują ogromne zainteresowanie pandemią wśród użytkowników Internetu, szukających np.  map infekcji. W sieci pojawiło się wiele stron, głównie udostępnianych przez światowe organizacje (m.in. WHO), które pokazują mapę z epidemią COVID-19. Hakerzy tworzą strony z mapami, które wgrywają specjalny kod albo skrypt na komputer użytkownika, który nie jest wykrywalny przez standardowe systemy ochronne, pozwalając na wykradanie danych o kartach kredytowych, czy też prywatnych danych osobowych.

W tym procederze pomocna jest rosnąca popularność płatności kartami w sklepach i zakupach online, bo mocno rozszerzyła ogromny rynek dla nieuczciwych działań hakerów. Oszustwa w sektorze detalicznym szybko rosną, a cyberprzestępcy atakują terminale w punktach sprzedaży (PoS) oraz transakcje online, aby ukraść miliony danych z dowodów tożsamości i kart kredytowych. Jak wskazują analitycy firmy Check Point cyberprzestępcy wyczuwają ten nowy trend – blisko 17 proc. organizacji w Polsce padło w tym roku ofiarą zwiększonej aktywności hakerów i trojana bankowego DRIDEX.

Z pozoru trojan ten nie jest szkodliwy, ale gromadzi informacje na temat naszych operacji bankowych, kopiuje hasła etc. Dlatego należy być zabezpieczonym systemem antymalwarowym na swoich urządzeniach. Zwłaszcza gdy pracujemy zdalnie, bo korzystamy z innych urządzeń niż w pracy. Tracimy czujność.  Nie lekceważmy urządzeń mobilnych, bo one w równym stopniu są gratką dla hakerów jak nasze komputery.

– O aktywności hakerów świadczy liczba nowych domen, które się ostatnio pojawiły.

Od czasów pandemii zostało zarejestrowanych 30 tys. nowych domen związanych z koronowirusem, z czego 131 zostało zidentyfikowane jako złośliwe a ok. 3 tys. uznane zostały za podejrzane. My odkryliśmy 16 aplikacji, które udają legalne tymczasem zawierają szereg złośliwych programów mających na celu gromadzenie poufnych informacji o użytkownikach lub generowanie fałszywych dochodów z proponowanych usług.  Dlatego trzeba uważać co i gdzie się kupuje. Najbardziej podejrzane są usługi oferowane za darmo.

– Czy gotówka zniknie z naszego życia?

Eksperci finansowi podkreślają, że wysoki poziom płatności bezgotówkowych w sytuacji epidemii może utrzymać się na dłużej i na stałe zmienić zachowania konsumentów w kierunku zastępowania gotówki kartą płatniczą. Obecnie 15 proc. dorosłych Polaków płaci wyłącznie gotówką i odsetek ten może znacznie obniżyć się (nawet do 5 proc) po zakończeniu epidemii.

 

 

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Friede Springer uczyniła Mathiasa Döpfnera miliarderem

AktualnościWiadomości

Kalifornia ogłasza zakaz sprzedaży benzyny i oleju napędowego od 2035 roku

AktualnościWiadomości

Podróże i rozrywka to marzenia Polaków

AktualnościWiadomości

Digital People – druga edycja debaty o trendach i technologiach, które zmieniają biznes

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: