Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościITWiadomości

6 elementów usprawniających działanie hybrydowej sieci wielochmurowej

 

Hybrydowe środowisko wielochmurowe jest jednym z kluczowych czynników napędzających transformację cyfrową. W nadchodzących latach rynek sieci multicloud wzrośnie nawet o 75%*. Wybór idealnego rozwiązania dla każdej aplikacji lub zadania może pomóc zmaksymalizować wydajność, elastyczność, bezpieczeństwo i efektywność kosztową całej architektury IT. Niezależnie od złożoności kryteriów i dostawców chmury zapewnienie skutecznej łączności sieciowej jest niezbędne do udanego wdrożenia hybrydowej strategii wielochmurowej.

W każdym środowisku chmury hybrydowej przedsiębiorstwa potrzebują połączenia między infrastrukturą chmury a centrum danych w siedzibie firmy. Połączenie point-to-point pomaga zapewnić niskie opóźnienia, wysoką wydajność, stabilność i dostępność po obu stronach architektury. Koncepcja może wydawać się prosta, ale podczas integracji środowiska wielochmurowego, w tym chmur publicznych dla różnych usług i chmur prywatnych dla zadań o specjalnych wymaganiach w zakresie bezpieczeństwa i prywatności danych, mogą powstać komplikacje. Opisujemy sześć elementów sieciowych, które należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić udane wdrożenie hybrydowej strategii wielochmurowej.

Zapewnienie punktów dostępu do chmury publicznej

Panuje przekonanie, że platformy chmury publicznej są wszechobecne, a nie związane z konkretną lokalizacją geograficzną. Jednak usługi w chmurze publicznej są dostępne za pośrednictwem ramp chmury, które znajdują się w fizycznie istniejących miejscach. Niezależnie od tego, który dostawca chmury publicznej zostanie wybrany, należy upewnić się, że rampa chmury tego dostawcy jest dostępna w pobliżu. W innym przypadku konsekwencją będzie ryzyko opóźnień i komplikacji w hybrydowym środowisku wielochmurowym.

Dlatego tak ważne jest właściwe dobranie partnera pozwalającego na łączenie się z wybranym dostawcą chmury publicznej. Dzięki węzłom Equinix Fabric znajdującym się w ponad 50 miastach na całym świecie można mieć pewność bliskości z lokalną infrastrukturą. Za pośrednictwem węzła można korzystać z definiowanych programowo połączeń bezpośrednich na skalę globalną, umożliwiając dostęp do ramp niezależnie od tego, gdzie się znajdują. W rezultacie łatwiej wybrać dostawców chmury publicznej, którzy najlepiej spełniają potrzeby konkretnych obciążeń, bez konieczności ograniczania się dostępnością geograficzną – podkreśla Marek Moszyński, Principal Technical Account Manager, Equinix.

Stworzenie dodatkowego połączenia, aby zagwarantować dostępność usług w chmurze

Celem każdej hybrydowej strategii wielochmurowej jest zbudowanie systemu, który funkcjonuje jako spójna całość. Można to osiągnąć tylko, gdy wszystkie komponenty działają zgodnie z przeznaczeniem, czyli z wysoką dostępnością wspieraną przez wbudowaną redundancję. Pomocne jest w tym wdrożenie połączenia jednościeżkowego tylko do testowania i innych niekrytycznych obciążeń roboczych, oraz połączenia dwuścieżkowego dla krytycznych obciążeń produkcyjnych, czyli tych, które wymagają maksymalnej sprawności w celu zapewnienia ciągłości działania.

Śledzenie wydajności sieci

Współpracując z partnerem w celu wsparcia potrzeb w zakresie hybrydowej sieci wielochmurowej, warto upewnić się, że inwestycja przynosi oczekiwane efekty. Można to zrobić, śledząc metryki wydajności sieci, które mogą pomóc w określeniu, czy strategia hybrydowej chmury obliczeniowej odniosła sukces. Istotna jest również gwarancja przepustowości, a także zawarcie w umowie odpowiednich zapisów dotyczących opóźnień, jitter (krótkookresowe odchylenie od ustalonych, okresowych charakterystyk sygnału) oraz utraty pakietów.

Maksymalna sprawność dzięki sieci na żądanie

Hybrydowa architektura wielochmurowa, która dziś najlepiej spełnia oczekiwania, za kilka miesięcy może już nie być odpowiednia. Dlatego jest absolutnie niezbędnym, aby sieć była skalowalna i mogła się szybko rozwijać wraz ze zmieniającymi się potrzebami firmy.

Automatyzacja kluczowych procesów

Chcąc w pełni wykorzystać potencjał hybrydowej sieci wielochmurowej, należy zachować równowagę między kontrolą a wydajnością. Oznacza to m.in. zastosowanie automatyzacji w przypadkach, które nie wymagają zaangażowania pracowników działu IT.

Dzięki Equinix Fabric można wykorzystać dedykowany panel do wszystkich procesów, które muszą być wykonywane ręcznie, a także wdrożyć interfejsy API w celu zautomatyzowania innych procesów. Interfejsy API mogą przyspieszyć wdrażanie nowej infrastruktury sieciowej, a także szybko i sprawnie przeorganizować infrastrukturę po wystąpieniu awarii. Equinix Fabric można sparować z Terraform, niezależnym od chmury silnikiem Infrastructure-as-Code, aby zapewnić powtarzalne wdrażanie połączeń w chmurze bez ryzyka związania się z dostawcą – zauważa Marek Moszyński.

Wdrażanie VNF oszczędza czas i zasoby

Dalsze poleganie wyłącznie na sprzęcie hardware w celu obsługi hybrydowej sieci wielochmurowej może prowadzić do wyższych kosztów, dłuższego czasu wdrożenia i mniejszej elastyczności sieci. Jest to szczególnie dotkliwe obecnie, gdy niedobór chipów i przerwane łańcuchy dostaw oznaczają, że firmy rutynowo czekają 6 miesięcy lub dłużej na pozyskanie nowych urządzeń sprzętowych. Na szczęście istnieje lepszy sposób: wirtualne funkcje sieciowe (VNF) Network Edge. Dzięki usługom Network Edge można uzyskać routery, zapory, VPN, bramy SD-WAN i inne od najlepszych dostawców, wtedy i tam, gdzie są potrzebne.

* Według firmy analitycznej International Data Corporation rynek sieci multicloud rozwinie się o 75% CAGR w latach 2022-2026.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Amerykańskie organy antymonopolowe pozywają miliardową transakcję Microsoftu

AktualnościWiadomościZarządzanie

Maria Valdes zostaje dyrektorem produktu w firmie Puma

AktualnościWiadomości

Powrót świątecznych spotkań

AktualnościWiadomości

Czy Polacy potrzebują adrenaliny?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: