Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

400 mln szczepionek po rejestracji dla Europy z firmy AstraZeneca

Niemcy, Francja, Włochy i Holandia chcą zabezpieczyć dostawę szczepionki koronowej dla UE. Cztery kraje podpisały umowę z firmą farmaceutyczną AstraZeneca, aby zabezpieczyć zamówienie  do 400 milionów dawek szczepionki  dla krajów UE. Zostało to ogłoszone w sobotę przez firmę oraz rządy niemiecki i włoski. „Wiele krajów na świecie zabezpieczyło już przyszłe dostawy szczepionki, ale Europa jeszcze tego nie zrobiła” – podkreślił federalny minister zdrowia Jens Spahn.

Federalne Ministerstwo Zdrowia i włoski minister zdrowia Roberto Speranza powiedział, że cztery kraje połączyły się, tworząc sojusz na rzecz szczepionek. Są w trakcie dyskusji z kilkoma firmami, które badają obiecujące szczepionki, powiedział rzecznik Federalnego Ministerstwa Zdrowia.

Sojusz na rzecz szczepień przedmiotem negocjacji z kilkoma firmami

Aby szczepionki były dostępne w dużych ilościach, zaraz po ich ewentualnym zatwierdzeniu w tym lub w przyszłym roku, zdolności produkcyjne musiałyby zostać zabezpieczone na mocy umowy już teraz. Podpisany kontrakt dotyczy nawet 400 milionów dawek szczepionki, którą AstraZeneca opracowuje wspólnie z Uniwersytetem Oksfordzkim. Pierwsze ampułki powinny być dostępne do końca roku, poinformował Speranza na Facebooku. „Umowa gwarantuje, że setki milionów Europejczyków będzie miało dostęp do szczepionki po tym, jak zostaną one zarejestrowane i dopuszczone” – powiedział Pascal Soriot, szef AstraZeneca. Produkcja w Europie zostałaby także szybko uruchomiona.

 Na całym świecie trwają prace nad 120 szczepionkami

Firma zawarła już podobne umowy z Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi i międzynarodowym sojuszem szczepionkowym Gavi. Istnieje umowa licencyjna z Indiami na produkcję jednego biliona dawek szczepionki, głównie dla krajów rozwijających się i wschodzących. Obecnie możliwe jest wyprodukowanie dwóch bilionów ampułek. Pascal ogłosił także, że Chiny, Brazylia, Japonia i Rosja wyraziły również zainteresowanie umową na dostawę potencjalnej szczepionki.

W kilku osrodkach na całym świecie prowadzi się gorączkowe badania nad szczepionkami i lekami przeciw koronawirusowi. University of Oxford ogłosił w maju, że wkracza w drugą fazę testów. AstraZeneca zwróciła uwagę, że sukces w opracowaniu szczepionki nie jest jednak  gwarantowany.

Według Association of Research-Based Pharmaceutical Companies (vfa) w maju na całym świecie było ponad 120 projektów nad szczepionkami, od małych firm, takich jak Biontech z Moguncji lub Curevac w Tybindze, po grupy takie jak Sanofi i GlaxoSmithKline. W tamtym czasie prezes VFA Han Steutel powiedział, że wielu producentów może wprowadzić szczepionki na rynek w tym samym czasie lub w krótkich odstępach czasu.

Jednak nikt obecnie nie wie, kiedy szczepionka koronowa zostanie zatwierdzona. Kilka lat temu oszacowano okres badań potrzebnych do finalnej produkcji od 15 do 20 lat. Chociaż nowe technologie mogą przyspieszyć ten proces, oprócz jego skuteczności należy jeszcze potwierdzić bezpieczeństwo składnika aktywnego w badaniach klinicznych.

Remdesivir jest obecnie największą nadzieją

Remdesivir z amerykańskiej firmy Gilead jest obecnie największą nadzieją wśród potencjalnych leków koronowych. Firma biotechnologiczna otrzymała już w Stanach Zjednoczonych zgodę na stosowanie remdesiviru w nagłych wypadkach. Gilead zwrócił się o to także do UE. Aby zabezpieczyć się na dostawę gotowej szczepionki po jej  rejestracji , obecnie zawieranych jest szereg umów wstępnych. Federalne Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że ministrowie zdrowia UE postanowili połączyć działania sojuszu szczepień z działaniami Komisji UE w celu dalszego zwiększenia siły przebicia. Ze swojej strony Komisja Europejska zapowiedziała, że ​​przyjrzy się bliżej podaży możliwych szczepionek, ponieważ istnieją obawy, że opóźni się ona w stosunku do USA i Chin.

Prace badawcze z organizmami genetycznie zmodyfikowanymi, nad którymi współpracują AstraZeneca i Johnson & Johnson, została wyraźnie zaznaczona. „Szybkie, skoordynowane działanie grupy państw członkowskich stanowi wartość dodaną dla wszystkich obywateli UE w czasie kryzysu. Razem z Komisją UE chcemy w przyszłości stać się jeszcze szybsi i mocniej negocjować” – powiedział Spahn.

Niemcy wspierają również międzynarodowy sojusz na rzecz szczepionek Gavi za pomocą 525 milionów euro, które z kolei wspiera kilka światowych projektów badawczych dotyczących szczepionek koronowych. Na konferencji darczyńców z UE na początku maja zebrano 7,4 miliarda euro.

Reuters / dpa / rei

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Lato 2024 r. było najcieplejsze od rozpoczęcia pomiarów

AktualnościChinyWiadomości

Obietnica miliardów z Chin dla Afryki

AIAktualnościWiadomości

Co trzecia duża firma korzysta ze sztucznej inteligencji

AktualnościWiadomości

Temu i Shein: Habeck chce zniesienia granic bezcłowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły