Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościPracaWiadomości

4 błędy, przez które nie zarabiasz więcej

Narzekasz, że Twoje konto ciągle świeci pustkami? Zbyt niska pensja to jeden z najczęstszych powodów do niezadowolenia z pracy. Zdarza się tak, że ogranicza nas wybrany zawód, miejsce zamieszkania czy sytuacja osobista i trudno nam osiągnąć wyższe zarobki. Ale niesatysfakcjonujące wynagrodzenie to czasem także efekt błędów, które popełniamy. Prezentujemy 4 najbardziej powszechne z nich i radzimy, co zrobić, aby ich unikać.

1. Nie rozwijasz się

Na podwyżkę najczęściej trzeba zasłużyć. Szef oczekuje wyników albo argumentów, które pokażą, że jesteś wartościowym pracownikiem, wnosisz wiele do firmy, jesteś pomysłowy, pracowity, masz dużą wiedzę albo bogate doświadczenie. Rozwijasz się, uczysz nowych rzeczy, a przez to także zyskuje firma. Jesteś wtedy postrzegany jako pracownik, którego organizacja nie chce tracić. Jeśli jednak stoisz w miejscu, jesteś zachowawczy i nie chce Ci się uczyć, a Twoje wyniki są zawsze przeciętne, szef nie będzie miał podstaw do awansowania Cię albo wynagrodzenia podwyżką.

Co możesz zrobić?

Staraj się wykorzystać każdą okazję, aby się rozwijać – bierz udział w szkoleniach, kursach czy studiach podyplomowych. Firma nie oferuje budżetu szkoleniowego, a nie stać Cię na drogie kursy? Poszukaj darmowych webinarów, e-booków albo spotkań branżowych, w których możesz uczestniczyć. Czytaj prasę branżową, prenumeruj newslettery. Postaraj się też jak najwięcej uczyć od bardziej doświadczonych współpracowników – są oni często nieocenionym źródłem wiedzy, a kilka spotkań z kolegą z pracy, który wdroży Cię w nowy system, może być cenniejsze niż niejedno drogie szkolenie.

2. Nie pokazujesz swoich osiągnięć

Nawet najlepszy specjalista może nie zostać doceniony, jeśli siedzi cicho i robi swoje. Jeżeli pracujesz w niewielkiej firmie albo jesteś jedynym ekspertem w danej dziedzinie, pół biedy – wtedy jest większa szansa, że Twoja praca i tak zostanie dostrzeżona. Jeśli jednak jesteś jednym ze specjalistów w wielkiej korporacji, niekoniecznie ktokolwiek będzie wiedział, co tak naprawdę robisz. Pamiętaj przy tym, że podwyżka często nie jest autonomiczną decyzją szefa, ale musi być zatwierdzona przez innych menedżerów czy zarząd – wtedy dobrze, aby chociaż z grubsza kojarzyli Ciebie i Twoją pracę.

Co możesz zrobić?

Zaproponuj szefowi organizację cyklicznych spotkań albo wysyłanie mailowych raportów z pracy Twojej czy całego zespołu. Opisz case study z projektu, nad którym pracowałeś, w firmowej gazetce, intranecie albo z pomocą działu PR pokuś się o publikację w branżowej prasie. Bądź pomysłowy i innowacyjny! Proponuj szefowi nowe projekty czy rozwiązania, a nawet drobne usprawnienia pracy działu.Dzięki temu będziesz widoczny i dla bezpośredniego przełożonego, i dla szerszego grona w firmie.

3. Nie chodzisz po podwyżkę

Podwyżka rzadko przychodzi sama. Najczęściej trzeba o nią zawalczyć. Tymczasem wielu z nas o pieniądzach nie lubi rozmawiać, a negocjować zwyczajnie nie umie. Dlatego odwlekamy rozmowę z szefem, czekając, aż sam coś zaproponuje. Ta chwila często nie nadchodzi albo podwyżka, którą dostajemy, zupełnie nas nie satysfakcjonuje.

Co możesz zrobić?

Przełam się i idź do szefa! Nawet jeśli nie jesteś mistrzem negocjacji, możesz zwiększyć swoje szanse, dobrze przygotowując się do tej rozmowy. Przede wszystkim zastanów się, ile chcesz zarabiać. Wypisz też argumenty za przyznaniem Ci podwyżki – przywołaj swoje ostatnie sukcesy, dobre wyniki oceny rocznej albo pochwały klientów. Sprawdź, ile zarabiają inni w Twojej branży (zrobisz to bezpłatnie na www.zarobki.pracuj.pl) i powołaj się na rynkowe wynagrodzenia. Pamiętaj też, że możesz negocjować dodatkowe benefity, jeśli szef nie będzie mógł zwiększyć Twojej pensji – możesz zawalczyć o pracę z domu albo dodatkowe szkolenia.

4. Nie zmieniasz pracy

Najczęściej jest tak, że na największy wzrost pensji możemy liczyć, zmieniając pracę. Jeśli więc od lat tkwisz w jednej firmie, a dodatkowo Twój pracodawca nie jest zbyt hojny jeśli chodzi o podwyżki, trudno się dziwić, że Twoja pensja Cię nie satysfakcjonuje. Może już czas na zmianę?

Co możesz zrobić?

Uruchom aplikację Pracuj.pl w swoim telefonie i sprawdź, jacy pracodawcy szukają specjalistów takich jak Ty. Zaktualizuj swoje CV i zacznij odpowiadać na wybrane ogłoszenia. Pamiętaj także, aby dobrze przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych pod względem negocjacji finansowych. Zastanów się, ile w nowej pracy chcesz zarabiać, porównaj na www.zarobki.pracuj.pl swoje wymarzone wynagrodzenie ze stawkami rynkowymi i przygotuj kwotę, którą podasz rekruterowi na rozmowie lub jeszcze w formularzu aplikacyjnym. Powodzenia!

pracuj.pl

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointcyberbezpieczeństwoWiadomości

Irańscy hakerzy na usługach państwa ponownie atakują. Celem jest usunięcie istotnych danych

AktualnościWiadomości

Najważniejsze cechy dobrych aplikacji bukmacherskich

AktualnościEnergiaWiadomości

Należy podjąć decyzję w sprawie reformy unijnego rynku energii elektrycznej

AIAktualnościWiadomości

Unijne prawo dotyczące AI powinno usunąć ostatnią przeszkodę

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: