Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

10 USD lub 4500 USD – pytanie o cenę leku na Covid

 

Gilead Sciences może być jednym z największych zwycięzców w kryzysie koronowym. Wartość giełdowa kalifornijskiej firmy farmaceutycznej od początku roku wzrosła o jedną czwartą do ponad 100 miliardów dolarów, głównie dzięki nadziei na lek  na Covid Remdesivir. Lek opatentowany przez Gilead jest jedynym, który jak dotąd okazał się przydatny choć tylko w niewielkim stopniu w leczeniu kontrolowanych pacjentów z Covid 19,  w dużych kontrolowanych badaniach. National Institutes of Health w Stanach Zjednoczonych potwierdziło w zeszłym tygodniu, że dzięki lekowi leczenie można zmniejszyć o cztery dni. Jednak lek miał niewielki wpływ na śmiertelność.

Obecnie trwa test medyczny,  zwłaszcza że testowane alternatywy, takie jak lek Bayera, są raczej rozczarowujące . Przynajmniej tak długo, jak nie ma szczepionki, Remdesivir może dać najlepszą nadzieję na poradzenie sobie z pandemią bez dalszego blokowania.

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock nazywa Remdesivir „największym postępem w leczeniu koronawirusa od początku tego kryzysu”. Europejska Agencja Leków (EMA) wyraziła nadzieję na szybkie zatwierdzenie leku, a  Donald Trump, fan chlorochininy potwierdził, że, władze USA są teraz w pełni zaangażowane w badania Remdesivir.

Gilead ma reputację „pigułki 1000 $”

To jednak sprawia, że ​​pojawiają się kolejne pytania: ile powinien kosztować środek zaradczy? Gilead przekazał pierwsze 1,5 miliona dawek na badania kliniczne i stosowanie w nagłych przypadkach pacjentom Covid-19 do krajów na całym świecie. Według firmy potrwa to do końca maja. Więc teraz firma może zacząć korzystać z monopolu patentowego.

Według badań Instytutu Przeglądu Klinicznego i Ekonomicznego Gilead może zaoferować pakiet dziesięciodniowego leczenia Remdesiwirem za zaledwie 10 USD . Według tego samego badania cena 4500 USD byłaby również „opłacalna” – to znaczy, że korzyści ekonomiczne z operacji byłyby tak duże; Mówiąc prościej, ponieważ każdy dzień szybszego ozdrowienia pacjenta podwyższa wartość leku w stosunku do okupowanego przez niego łóżka szpitalnego. 

Ale czy Gilead może faktycznie kosztować czterocyfrową sumę? Już wkrótce mam nadzieję, że media przyniosą kolejne dobre informacje.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Pierwszy raz w historii Swatch zanotował stratę w pierwszym półroczu

AktualnościWiadomości

Johnson wyrzuca Huawei z budowy brytyjskiej sieci 5G

AktualnościWiadomości

Tak będzie wyglądać nowa fabryka Tesli pod Berlinem

AktualnościWiadomości

Ile jesteśmy skłonni wydać na city break i gdzie najchętniej jedziemy?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: