
W związku z zarzutami podatkowymi przeszukano siedziby giganta streamingowego Netflix w Paryżu i Amsterdamie. Jak dowiedziała się od środowisk sądowych Niemiecka Agencja Prasowa w Paryżu, śledczy finansowi i antykorupcyjni dokładnie przyjrzeli się siedzibie firmy we Francji. Przeszukano także inne, bliżej nieokreślone lokalizacje. Naloty miały miejsce w ramach śledztwa prowadzonego przeciwko Netfliksowi w związku z podejrzeniem ukrywania oszustw podatkowych i nielegalnego zatrudnienia.
Równocześnie z nalotami we Francji holenderscy śledczy przeszukali europejską siedzibę Netflix w Amsterdamie. Poinformował o tym rzecznik prokuratury. Więcej informacji nie podał. „Odpowiedzieliśmy na prośbę władz francuskich o pomoc prawną. To one prowadzą śledztwo”. Wstępne śledztwo przeciwko liderowi rynku streamingu wideo toczy się od listopada 2022 roku. Początkowo nie były znane dokładne szczegóły.
Mówi się, że Netflix obniżył swoje obciążenia podatkowe
W zeszłym roku magazyn „Lettre A” podał, że firma obniżyła swoje obciążenia podatkowe do 2021 roku, deklarując sprzedaż na terenie Francji w Holandii. W związku z tym klienci zakończyli subskrypcję z holenderską firmą. W latach 2019–2020 Netflix we Francji zapłacił jedynie około 980 000 euro podatku dochodowego na rzecz siedmiu milionów abonentów.
Z raportu wynika, że w 2021 roku Netflix zmienił swoją strategię podatkową, powodując wzrost przychodów deklarowanych we Francji z 47,1 mln euro w 2020 r. do 1,2 mld euro w roku następnym. Jednak wątpliwości pozostały, na przykład marża operacyjna francuskiej spółki zależnej wynosząca dwa procent w porównaniu z 20 procentami amerykańskiej spółki-matki była nadal „bardzo niska” – napisał „Lettre A”. Śledczy chcą zatem sprawdzić, czy Netflix nie „w dalszym ciągu bezprawnie minimalizuje swoje zyski”. „Przestrzegamy przepisów podatkowych wszystkich krajów, w których prowadzimy działalność na całym świecie” – powiedział rzecznik Netflix, gdy rozpoczęło się wstępne dochodzenie.
282 miliony abonentów
Na koniec września 2024 r. Netflix miał ponad 282 miliony abonentów na całym świecie i w trzecim kwartale 2024 r. wygenerował przychody w wysokości 9,82 miliarda dolarów oraz zysk netto w wysokości 2,4 miliarda dolarów. We Francji grupa obchodziła niedawno dziesiątą rocznicę swojego istnienia, zgłaszając ponad dziesięć milionów abonentów gospodarstw domowych i zapewniając, że przestrzega francuskich przepisów. Netflix podkreślił, że w 2023 roku zainwestowałby we francuską produkcję około 250 mln euro, z czego 50 mln w produkcje kinowe. Jednym z największych sukcesów we Francji jest serial „Lupine” z Omarem Sy, który znalazł się w pierwszej dziesiątce najchętniej oglądanych seriali w 70 krajach.