
Pasażerowie Lufthansy mogą liczyć na poprawę sytuacji po letnim chaosie lotniczym i nie muszą się też obawiać kolejnych strajków wysoko opłacanych pilotów do połowy 2023 roku. Związek Vereinigung Cockpit (VC) i linia lotnicza uzgodniły podwyżki wynagrodzeń i zobowiązanie pokojowe do 30 czerwca, jak obie strony ogłosiły w poniedziałek. Do tego czasu chcą negocjować inne otwarte kwestie „bez presji czasu” – wyjaśnił VC.
Dziesięć miesięcy wytchnienia w konflikcie
Strony konfliktu zgodziły się jedynie na dziesięciomiesięczną przerwę w sporze zbiorowym, ponieważ żądania VC idą dalej. Na początku września Lufthansa musiała odwołać prawie wszystkie loty z powodu jednodniowego strajku pilotów , co oznaczało, że około 130 000 pasażerów nie mogło podróżować zgodnie z planem. W zeszłym tygodniu planowany strajk został odwołany w krótkim czasie po postępach w negocjacjach.
Również tym razem piloci wykazali się determinacją w egzekwowaniu swoich żądań poprzez strajki . Podczas pandemii korony podatnik zapewnił pilotom Lufthansy świadczenia krótkoterminowe, dzięki czemu najlepiej zarabiający przeszli przez kryzys bardzo wygodnie bez konieczności pracy. Nie przeszkodziło to jednak związkowi VC domagać się dalszych podwyżek płac natychmiast po zakończeniu pandemii, a także strajkować w celu ich egzekwowania kosztem podróżnych.
Radość w VC z dodatku do wynagrodzenia jest odpowiednio duża. „Dobry wynik monetarny jest przyjemny, ale cieszymy się również, że mogliśmy zrobić kolejny krok w kierunku bardziej zrównoważonego partnerstwa”, powiedział Marcel Gröls, przewodniczący polityki rokowań zbiorowych VC.
Dyrektor ds. Zasobów Lufthansy, Michael Niggemann, również z zadowoleniem przyjął porozumienie. „Podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego przy jednolitych kwotach bazowych prowadzi do pożądanego nieproporcjonalnego wzrostu wynagrodzeń początkowych”. Celem jest wykorzystanie najbliższych kilku miesięcy „w pełnym zaufania dialogu” ze Stowarzyszeniem Cockpit na znalezienie i wdrożenie zrównoważonych rozwiązań.