Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościEnergiaWiadomości

Węgiel zastępuje energetykę wiatrową jako najważniejsze źródło energii elektrycznej

 

Węgiel, jako źródło energii do produkcji energii elektrycznej, ponownie wyparł energetykę wiatrową z pierwszego miejsca w pierwszej połowie 2021 roku. Ponad połowa ( 56 procent ) całkowitej ilości energii elektrycznej wytworzonej w Niemczech w wysokości 258,9 miliarda kilowatogodzin w tym okresie pochodziła ze źródeł konwencjonalnych, takich jak węgiel, gaz ziemny lub energia jądrowa, poinformował w poniedziałek Federalny Urząd Statystyczny. To o dobrą piątą (20,9 proc.) więcej niż rok wcześniej. Z drugiej strony udział odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa, słoneczna i biogaz, spadł o 11,7 proc. do 44 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku.

Przy słabym wietrze na wiosnę udział energii wiatrowej jest znacznie zmniejszony

Z powodu braku wiatru na wiosnę, udział energii wiatrowej spadł o dobrą piątą (21 procent) w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku, wyjaśniają statystycy. W efekcie udział energii wiatrowej w ilości wprowadzonej do sieci spadł z 29,1 proc. do 22,1 proc. Dostarczanie 57,1 miliarda kilowatogodzin energii wiatrowej było najniższą wartością w pierwszej połowie roku od 2018 roku.

Według Urzędu Federalnego lukę tę wypełniła głównie wyższa produkcja energii elektrycznej z elektrowni węglowych , które budzą kontrowersje polityczne. Przy 70,2 miliarda kilowatogodzin, dostarczyli o dobrą trzecią (35,5 procent) więcej niż rok wcześniej. Węgiel stanowił 27,1 proc. ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w pierwszym półroczu, po 20,8 proc. rok wcześniej.

Po węglu i energetyce wiatrowej gaz ziemny był trzecim najważniejszym źródłem energii do produkcji energii elektrycznej w Niemczech w pierwszej połowie bieżącego roku z udziałem 14,4 proc., tuż przed energetyką jądrową (12,4 proc.).

Spalanie surowców kopalnych , takich jak węgiel, jest coraz bardziej kontrowersyjne z powodu zmian klimatycznych . Zgodnie z obecną sytuacją prawną najpóźniej do 2038 r. Niemcy powinny całkowicie zrezygnować z energetyki węglowej. Obrońcy klimatu, a zwłaszcza Zieloni w kampanii wyborczej wzywają do wcześniejszego odejścia od węgla.

W połowie wieku rząd federalny umieścił drogę Niemiec do neutralności klimatycznej w ustawie o ochronie klimatu. W związku z tym emisja gazów cieplarnianych, takich jak CO2, ma zostać zmniejszona o 65 proc. do 2030 r. w porównaniu z 1990 r. i o co najmniej 88 proc. do 2040 r. Największa gospodarka Europy ma osiągnąć neutralność klimatyczną w 2045 r., czyli emitować tylko tyle gazów cieplarnianych, ile można ponownie związać.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Facebook zmienia szefa technologii

AktualnościWiadomości

TOYOTA GAZOO Racing na Rajdzie Dakar 2022

AktualnościWiadomości

Firmy nie inwestują w narzędzia wspierające pracę zdalną i hybrydową

AktualnościITWiadomości

Packeta pomoże polskim e-commercom w ekspansji zagranicznej

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: