Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościFinanseFunduszeGiełdaGospodarka

W co inwestować w 2016 roku?

 

Inwestowanie w 2016 roku będzie wymagać szerokiej analizy zjawisk, jakie zachodzą nie tylko w polskiej, ale i światowej gospodarce. Niepewna sytuacja na warszawskiej giełdzie, która notuje najmocniejsze od wielu lat minima, jest pokłosiem zarówno sytuacji w kraju, jak i zjawisk zachodzących na innych giełdach – w szczególności na rynkach wschodzących.

Tylko po obniżeniu przez S&P ratingu Polski do poziomu BBB+ w jeden dzień z GPW w Warszawie zniknęło 24 mld złotych. Produkty bankowe – ze względu na najniższe w historii stopy procentowe – również nie dają nadziei na wysokie zyski.Szansą dla inwestorów jest za to rosnący rynek wierzytelności, na którym dzięki wyspecjalizowanym funduszom można osiągać stopy zwrotu na poziomie nawet 11,2 proc. w skali roku. Innym interesującym instrumentem są fundusze nieruchomościowe, lokujące kapitał w przedsięwzięcia deweloperskie. W obu przypadkach niezbędne jest jednak, by zarządzający funduszami posiadali doświadczenie i unikalne know-how, pozwalające nie tylko obiecać inwestorom przyszłe zyski, ale przede wszystkim – zrealizować te obietnice.

Rynek wierzytelności rośnie w dynamicznym tempie – na koniec II kwartału 2015 roku nominalna wartość wierzytelności obsługiwanych tylko przez członków KPF wyniosła 61,6 mld zł, co oznacza wzrost o 29 proc. względem II kwartału 2014 roku. W tym samym czasie wartość aktywów ulokowanych w funduszach sekurytyzacyjnych wzrosła aż o 96 proc., by na koniec 2015 roku wynieść rekordowe 5,11 mld złotych.

Forum Tfi_Mateusz Sarapata

Mateusz Sarapata – prezes zarządu Forum Tfi

„Nasze fundusze sekurytyzacyjne – działające na zasadzie kwartalnych wykupów, gdzie wypłacany kapitał powiększany jest każdorazowo o odsetki naliczane według stopy zwrotu, określonej jako ‘nie mniej niż’– to atrakcyjna propozycja skierowana zarówno do inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. FORUM TFI i Raport S.A. mają doświadczenie w tym segmencie – w czterech utworzonych funduszach tego typu nasi inwestorzy ulokowali już łącznie 118 mln złotych. We wrześniu 2015 roku pierwszy z takich funduszy zakończył wykupy certyfikatów inwestycyjnych inwestorów zewnętrznych, wypłacając im w ciągu zaledwie trzech lat prawie 45 mln zł, przy zebranych 35 mln zł. Raport 2 NSFIZ oferował minimalną stopę zwrotu na poziomie 13 proc. w skali roku. W ramach kolejnych funduszy sekurytyzacyjnych pozyskano łącznie niemal 83 mln zł. Od grudnia 2013 roku do grudnia 2015 roku do inwestorów wróciło już 45 proc. wpłaconego kapitału, odpowiadającego blisko 38 mln zł. Wraz z odsetkami określonymi przez stopy zwrotu odpowiednie dla danego funduszu inwestorom wypłacono ponad 41 mln zł. Minimalne stopy zwrotu w tych funduszach wynoszą między 7,5 proc. a 11,2 proc. w skali roku” – mówi Mateusz Sarapata, prezes zarządu FORUM TFI.

Fundusze inwestujące na rynku nieruchomości – obok funduszy sekurytyzacyjnych – także dają możliwość osiągnięcia atrakcyjnych zysków z inwestycji. Zwłaszcza, że miniony rok był dla deweloperów wyjątkowo udany. Większość głównych graczy zanotowała rekordowe poziomy sprzedaży mieszkań, a co nie mniej ważne, był to także nadzwyczajny rok pod względem inwestycji. Wartość kupionych w 2015 roku działek pod zabudowę mieszkaniową przez deweloperów mogła przekroczyć nawet miliard złotych. Zatem 2016 rok szykuje się obiecująco zarówno dla samej branży, jak i dla inwestorów funduszy nieruchomościowych.

Warto jednak pamiętać, że przy tak dużej liczbie dostępnych inwestycji – do wyboru tej najwłaściwszej – niezbędna jest duża znajomość branży i doświadczenie. Razem te czynniki mogą przełożyć się na wysoką stopę zwrotu danego funduszu, jak również na szybkość wypłacania zysków z inwestycji. W ramach funduszu nieruchomościowego „Prestiżowe Inwestycje Krakowskie” FIZ – utworzonego przez Forum TFI w 2014 roku – od inwestorów zebrano łącznie niemal 30 mln zł, oferując minimalną stopę zwrotu na poziomie 9 proc. w skali roku. Do grudnia 2015 roku fundusz zwrócił im już ponad 9 mln zł, co odpowiada 30 proc. wpłaconego kapitału, a wraz z odsetkami inwestorzy otrzymali już ponad 10 mln zł.

Rezultaty osiągane przez FORUM TFI w zakresie funduszy sekurytyzacyjnych i nieruchomościowych są dowodem na możliwość uzyskania satysfakcjonujących zysków niezależnie od zawirowań na rynku kapitałowym czy pieniężnym. Odpowiednie doświadczenie i znajomość branży pozwalają nie tylko oferować inwestorom fundusze z określonymi z góry minimalnymi stopami zwrotu, ale także realizować te obietnice w tempie rzadko spotykanym na rynku funduszy inwestycyjnych.

/informacja prasowa

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Prokurator generalny oskarża Trumpa za oszustwo

AktualnościWiadomości

Samochodowy bilans 2021 roku – jakie pojazdy były najpopularniejsze?

AktualnościITWiadomości

Sprawdź, która rola w IT jest dla Ciebie.

AktualnościITWiadomości

Ataki cybernetyczne są największym zmartwieniem firm

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: