Odczyt „Barometru EFL” dla branży budowlanej na III kwartał 2015 r. wyniósł 66,7 pkt., czyli o 12,4 pkt. więcej, niż w poprzednim kwartale. To znaczący, i w dodatku nie jedyny sygnał, że branża budowlana po kryzysie wraca do dobrej kondycji.
W 2014 roku w Polsce inwestycje w budownictwie wzrosły o 2 mld euro, a nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020 pozwala spodziewać się dalszych wzrostów w tym sektorze. To wnioski z raportu „European Powers of Construction 20142” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Oto jeden z wielu dowodów, że branża budowlana złą passę związaną z kryzysem ma już za sobą.
– Takich sygnałów nie brakuje – powiedział Radosław Woźniak, wiceprezes EFL S.A. – Jednym z nich jest odczyt „Barometru EFL” dla branży, który zanotował znaczny wzrost w ciągu ostatnich trzech kwartałów. Co ciekawe, dobre nastroje płyną nie tyle ze spodziewanej wyższej sprzedaży, ile z większej skłonności do inwestowania przedsiębiorców w środki trwałe, zakładanego większego zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne i lepszej płynności finansowej. Pośrednim sygnałem poprawy sytuacji w budownictwie jest także wynik sektora maszyn i urządzeń, podany niedawno przez Związek Polskiego Leasingu. W I półroczu 2015 r. odnotowaliśmy tutaj wzrost w wysokości 28,7 proc. w stosunku rok do roku. Tym samym sektor ten stanowił główny motor rozwoju rynku leasingu w ostatnich 6 miesiącach.
Przykłady tego typu można mnożyć. Niedawno Work Service w swojej analizie, przygotowanej na podstawie danych z Wojewódzkich Urzędów Pracy, podał, że w I połowie 2015 roku przedsiębiorcy zgłosili do Urzędów Pracy znacznie mniej pracowników w ramach zwolnień grupowych. Największa poprawa notowana jest w firmach z branży budowlanej. Z kolei Noble Securities w swoim raporcie z 30 lipca br. podwyższył ceny docelowe dla Budimexu, Elektrobudowy, Erbudu i Unibepu, co również obrazuje, że wracają czasy dobrej koniunktury dla firm budowlanych.
Nie jest to tylko tendencja charakteryzująca Polskę. We wspomnianym już raporcie „European Powers of Construction 2014” czytamy, że łączna sprzedaż 50 największych potentatów budowlanych w Unii Europejskiej wzrosła w stosunku do ubiegłego roku o 1 proc., inwestycje w budownictwo w całej Unii Europejskiej wzrosły zaś o 7 proc., osiągając poziom 1,37 bln euro.