Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Von der Leyen przelicytowała Merkel i Macrona – 750 mld euro na stole

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej: Von der Leyen chce wesprzeć europejską gospodarkę kwotą 750 miliardów euro, o 250 miliardów więcej niż zaproponowała kanclerz Merkel i francuski prezydent Emmanuel Macron

Komisja Europejska chce zmobilizować 750 miliardów euro na ożywienie gospodarcze w Europie po kryzysie spowodowanym pandemią. Z tego 500 miliardów euro ma przepłynąć jako bezzwrotne dotacje, a 250 miliardów euro jako pożyczki, jak donosi kilka agencji prasowych, powołując się na poinformowane kręgi w Brukseli. Aby sfinansować pomoc gospodarczą , pożyczki mają zostać zaciągnięte na rynku kapitałowym w imieniu Unii Europejskiej za pośrednictwem obligacji i będą spłacane łącznie przez dziesięciolecia.

Z kwotą 750 miliardów euro program zaprojektowany przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen jest znacznie większy niż zaproponowana w zeszłym tygodniu francusko-niemiecka inicjatywa proponująca 500 miliardów euro. Ponadto von der Leyen chce zaproponować regularne wieloletnie pomoce finansowe na lata 2021–2027 w wysokości około jednego biliona euro.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej chce oficjalnie przedstawić plan w przemówieniu w Parlamencie Europejskim dzisiaj po południu. 27 krajów UE musi następnie te propozycje omówić. Wymagane byłoby jednomyślne zatwierdzenie budżetu i programu odbudowy. Należy się jednak spodziewać wielu tygodni dyskusji.

Najgorsza recesja od czasów II wojny światowej

Plan odbudowy ma na celu przezwyciężenie najgorszej recesji w Europie od czasu drugiej wojny światowej. Według oficjalnej prognozy z powodu przejściowego zastoju podczas pandemii gospodarka UE skurczy się w tym roku o 7,4 procent. Niektóre kraje, takie jak Włochy, Hiszpania i Grecja, zostały szczególnie mocno dotknięte. Kraje UE ustanowiły już wspólną sieć bezpieczeństwa z pomocą kredytową w wysokości do 540 miliardów euro.

Program odzyskiwania budżetu jest teraz kolejnym krokiem. Nowość: środki finansowane z pożyczek mają być głównie przekazywane państwom UE jako darowizny, które są zwracane nie przez odbiorców, ale przez wszystkich.

UE planuje nowe podatki do finansowania

W ubiegłym tygodniu mieliśmy Niemcy i Francja zaproponowały, że Komisja Europejska powinna przyjąć  500 mld euro poprzez gwarancje krajów UE oraz kredytów i sektorów udzielanych w formie dotacji dla państw w kryzysie. Pozycja Niemiec jest szczególnie uważnie obserwowana, ponieważ Republika Federalna jest najsilniejszą gospodarką i największym wkładem netto do UE. Ponadto 1 lipca Niemcy przejmą prezydencję w krajach UE na sześć miesięcy. Kanclerz Angela Merkel odegra szczególną rolę w radzeniu sobie z kryzysem.

Plan odbudowy von der Leyen jest podobny do koncepcji niemiecko-francuskiej. Von der Leyen chce również sfinansować program pożyczkami. W tym celu państwa UE powinny zagwarantować wkłady do budżetu. W żargonie technicznym powiedzielibyśmy: należy znacznie zwiększyć kapitał własny. Dług ma być spłacany z budżetu UE przez dziesięciolecia. Zgodnie z wolą Komisji Europejskiej powinno to pomóc nowym dochodom UE z podatków i opłat. Dyskutowane jest rozszerzenie europejskiego handlu emisjami, a także podatek cyfrowy lub opłata z tworzywa sztucznego.

mg / dpa-afx, rtr

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Pierwszy raz w historii Swatch zanotował stratę w pierwszym półroczu

AktualnościWiadomości

Johnson wyrzuca Huawei z budowy brytyjskiej sieci 5G

AktualnościWiadomości

Tak będzie wyglądać nowa fabryka Tesli pod Berlinem

AktualnościWiadomości

Ile jesteśmy skłonni wydać na city break i gdzie najchętniej jedziemy?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: