
W trzecią rocznicę masowej inwazji Rosji na Ukrainę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaapelowała o dalsze wsparcie dla zaatakowanego kraju i obiecała nowe projekty. „Wolna i suwerenna Ukraina leży w interesie całego świata” – powiedział czołowy niemiecki polityk przed spotkaniem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. Po zamknięciu deficytu budżetowego Ukrainy na rok 2025 konieczne jest przyspieszenie natychmiastowych dostaw broni i amunicji.
Von der Leyen powiedziała, że chce jak najszybciej przedstawić kompleksowy plan dotyczący tego, w jaki sposób można rozszerzyć produkcję broni i potencjał obronny UE. Skorzysta na tym również Ukraina.
Von der Leyen zapowiedziała również podjęcie dalszych działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i Unii Europejskiej. Zgodnie z tym rynek energii elektrycznej Ukrainy i Republiki Mołdawii ma zostać w pełni zintegrowany z rynkiem energii elektrycznej UE do końca przyszłego roku. „Nasze ścisłe partnerstwo leży w interesie Ukrainy, ale także w interesie Europy” – powiedział były minister obrony Niemiec. Ich zdaniem na przykład wysoce innowacyjny i wydajny ukraiński przemysł obronny może wzmocnić UE.
Von der Leyen wygłosiła swoje przemówienie w rocznicę rosyjskiej wojny agresywnej podczas podróży do Kijowa, gdzie w poniedziałek weźmie udział w konferencji zorganizowanej przez Zełenskiego wraz z zachodnimi szefami państw i rządów. Towarzyszyć jej będą przewodniczący Rady Europejskiej António Costa i około 20 komisarzy UE.
Costa zadeklarował poparcie dla członkostwa zaatakowanego kraju w Unii Europejskiej. »Przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej. A bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo Europy” – powiedział w nagraniu wideo opublikowanym w nocy na platformie X i skierowanym do Ukraińców. „Chcemy sprawiedliwego, uczciwego i trwałego pokoju, tak jak wy”.
Spotkanie w Kijowie jest uważane za szczególnie ważne, ponieważ prezydent USA Donald Trump jasno dał do zrozumienia, że Ukraina nie może już dłużej liczyć na szeroką pomoc wojskową ze strony Stanów Zjednoczonych. Zamiast tego Trump chce zmusić Ukrainę i Rosję do negocjacji w celu zakończenia wojny. Tymczasem wojska rosyjskie kontynuują ofensywę na wschodzie Ukrainy, gdzie w ostatnich tygodniach i miesiącach zdobyły wiele miast. Nowa sytuacja będzie również omawiana na specjalnym szczycie UE w Brukseli, który odbędzie się 6 marca.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pochwalił „opór” swojego kraju w trzecią rocznicę rosyjskiej wojny agresywnej. »Trzy lata oporu. Trzy lata wdzięczności. „Trzy lata absolutnego heroizmu Ukraińców” – napisał w poniedziałek Zełenski w sieciach internetowych. Podziękował wszystkim, którzy „bronią i wspierają” Ukrainę.
Trzy lata temu, 24 lutego 2022 roku, prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił „specjalną operację wojskową” na Ukrainie. Wywołało to największy konflikt w Europie od czasów II wojny światowej. Zginęły dziesiątki tysięcy żołnierzy po obu stronach, podobnie jak ukraińska ludność cywilna. Miasta na południu i wschodzie Ukrainy zostały zrównane z ziemią, a miliony ludzi musiały uciekać.