Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościWiadomości

Twitter odblokowuje konto byłego prezydenta Trumpa

 

Twitter przywrócił konto byłego prezydenta Donalda Trumpa , które jest zawieszone od początku 2021 roku . Profil republikanina powrócił na platformę w sobotę wieczorem (czasu lokalnego) z jego najnowszym tweetem, datowanym na 8 stycznia 2021 r., na górze. Kilka minut wcześniej nowy właściciel Twittera, Elon Musk , zapowiedział aktywację po przeprowadzeniu ankiety wśród użytkowników usługi krótkich wiadomości. Trump potwierdził na krótko przed terminem ankiety, że chce pozostać przy własnej kopii Truth Social na Twitterze.

Konto Trumpa, które kiedyś miało ponad 80 milionów obserwujących na Twitterze, zostało zresetowane do zera. Kilka minut po aktywacji profil „@realDonaldTrump” śledziło ponad milion użytkowników Twittera. W niedzielne popołudnie czasu niemieckiego było ich już ponad 70 milionów. W Truth Social Trump ma nieco ponad cztery miliony subskrybentów. Były prezydent Republikanów właśnie ogłosił, że będzie kandydował do nominacji Republikanów w wyborach prezydenckich w 2024 r. – i dlatego mógłby skorzystać z większej platformy o większym zasięgu.

„Ludzie przemówili” – napisał Musk o swojej decyzji. Jednak ankieta nie była reprezentatywna: około 15 milionów użytkowników wzięło udział w 24-godzinnej ankiecie Muska, podczas gdy według najnowszych dostępnych informacji usługa ma ponad 230 milionów aktywnych użytkowników dziennie. Niewielka większość 51,8 procent głosowała za powrotem Trumpa.

Trump został zablokowany na Twitterze od stycznia 2021 roku. 6 stycznia wyraził współczucie dla swoich zwolenników, którzy szturmowali Kapitol – siedzibę parlamentu USA w Waszyngtonie . Tam zwycięstwo wyborcze Joe Bidena miało zostać oficjalnie przypieczętowane. Z powodu ataku stało się to dopiero kilka godzin później.

Trump podsycił wśród swoich zwolenników fałszywe oczekiwania, że ​​wiceprezydent Mike Pence może odmówić potwierdzenia wyników wyborów tego dnia. Podczas ataku Trump napisał na Twitterze, że Pence nie miał odwagi postąpić właściwie. Następnie ludzie w tłumie krzyczeli „Powiesić Mike’a Pence!” Twitter zinterpretował zachowanie Trumpa jako wezwanie do przemocy i trwale zablokował jego konto, ponieważ nie było to pierwsze naruszenie. W odblokowanym profilu brakuje obraźliwych tweetów z 6 stycznia. Odrzucone twierdzenia Trumpa o rzekomym skradzieniu mu wyborów prezydenckich przez Joe Bidena nadal zawierają ostrzeżenia.

Dopóki Musk nie przejął władzy, dyrektorzy Twittera zawsze mówili, że były prezydent nie ma możliwości powrotu. Musk, który niedawno uznał polityczne stanowisko republikanów Trumpa, kilka miesięcy temu podkreślał, że jego zdaniem nie powinno być dożywotnich zakazów korzystania z usługi. Wyraźnie wymienił Trumpa jako przykład.

Jednak trzy tygodnie temu Musk ogłosił, że przed przywróceniem znaczących kont zostanie utworzona rada zajmująca się kontrowersyjnymi treściami. To już wydaje się przestarzałe.

Sam Trump wielokrotnie powtarzał, że nie chce wracać na Twittera. O wiele bardziej podoba mu się jego własna kopia Twittera, Truth Social. Również w sobotę zalecił swoim wyznawcom udział w ankiecie, ale napisał: „Nigdzie się nie wybieramy. Truth Social jest wyjątkowy!«

Facebook, gdzie od stycznia 2021 r. blokowany jest także Trump, chce w styczniu przyszłego roku zdecydować, czy można zaproponować powrót byłemu prezydentowi.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Amerykańskie organy antymonopolowe pozywają miliardową transakcję Microsoftu

AktualnościWiadomościZarządzanie

Maria Valdes zostaje dyrektorem produktu w firmie Puma

AktualnościWiadomości

Powrót świątecznych spotkań

AktualnościWiadomości

Czy Polacy potrzebują adrenaliny?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: