Artykuł miesiąca: Praca w IT nie tylko dla programistów. TOP 3 zawody z gwarancją zatrudnienia i dobrą pensją

AktualnościFinanseGiełdaPodatkiWiadomości

Te spółki na GPW zapłaciły w sumie ponad 5,7 mld zł podatku dochodowego

 

Dwudziestu największych podatników z GPW w sumie w zeszłym roku do państwowej kasy wpłaciło 5,78 mld zł z tytułu podatku dochodowego. Kwota ta to równowartość wydatków poniesionych na budowę obecnie działającego odcinka drugiej linii metra. 

Z analizBankier.pl wynika, że największy podatek dochodowy w 2015 roku zapłaciło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (878 mln zł). Drugi stopień na podium przypadł Bankowi Zachodniemu WBK (644 mln zł), a trzecie PZU (597 mln zł). W pierwszej dziesiątce znalazło się miejsce dla pięciu częściowo sprywatyzowanych spółek Skarbu Państwa (PGNiG, PZU, Orlen, PKO i Energa) oraz pięciu banków (BZ WBK, mBank, PKO, Pekao i ING). Dodatkowo na 12. pozycji znalazł się Bank Handlowy, a na 15. Millennium 

Od lutego 2016 roku banki zostały obciążone także dodatkową daniną, tzw. podatkiem bankowym. Nie jest to podatek dochodowy, lecz podatek od aktywów, w powyższym zestawieniu nie zostałby on więc ujęty, mimo iż znacząco obciąży wyniki sektora – komentuje Adam Torchała, analityk Bankier.pl.

Podobnie wygląda sytuacja z KGHM-em. Kombinat w zeszłym roku wykazał stratę sięgającą blisko 5 mld zł, podatku dochodowego więc nie wykazał. Spółka jednak w 2015 roku zapłaciła blisko 1,5 mld zł tzw. podatku od wydobycia niektórych kopalin, specjalnej daniny, która w Polsce obciąża tylko i wyłącznie KGHM. To mniej więcej tyle, ile w sumie podatku dochodowego za 2015 zapłaciły trzy największe spółki na warszawskiej GPW (PKO, Orlen i Pekao) razem wzięte.

Łączne dochody do budżetu państwa z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych w 2016 roku zaplanowano na nieco ponad 26 mld zł. To o 20 mld zł mniej niż wynoszą zaplanowane dochody z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Chociaż niektóre firmy, m.in. te notowane na giełdzie, sumarycznie płacą duże kwoty z tytułu CIT i robią one wrażenie, ale w rzeczywistości ciężar utrzymania budżetu państwa w większym stopniu skupia się na barkach pracujących obywateli – dodaje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

bankier.pl

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

W najbliższych dniach przedsiębiorcy będą decydować o utrzymaniu lub cięciu etatów

AktualnościWiadomości

Ponad 50 proc. firm szkoleniowych traci wszystkie dochody

AktualnościWiadomości

W czasie pandemii co trzeci Polak zwiększył liczbę płatności online

AktualnościWiadomości

Galeriom handlowym grożą gigantyczne straty

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: