Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Rzadziej zmieniamy pracodawcę, dłużej szukamy nowego zatrudnienia

 

Pracownicy dłużej zostają u jednego pracodawcy, rzadziej zmieniali w ostatnim czasie miejsce pracy czy stanowisko, a ci, którzy się na to zdecydowali, nowego zatrudnienia szukali dłużej niż w poprzednich kwartał – takie są wyniki najnowszej 36. edycji badania Monitor Rynku Pracy, zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad.

Rotacja na rynku pracy, mierzona jako odsetek respondentów, którzy w ostatnim półroczu zmienili pracodawcę, w realizowanym w czerwcu badaniu sięgnęła 19%. W porównaniu do poprzedniego kwartału zanotowaliśmy spadek o 6 p.p., największy od blisko 2 lat. Wynik z 36. edycji jest jednak dokładnie taki sam, jak wynik sprzed roku. Nieznacznie (o 1 p.p.) spadł też odsetek uczestników badania, którzy w ostatnim półroczu zmieli stanowisko w obecnej firmie – wyniósł 20%.

Kto najczęściej zmienił pracodawcę?

Pracodawcę najczęściej zmieniali w ostatnim czasie przede wszystkim pracownicy z zachodnich województw (24%), mieszkańcy niewielkich miast od 20 do 50 tysięcy mieszkańców (23%), mężczyźni (22%), najmłodsi od 18 do 29 lat (35%), osoby z wykształceniem podstawowym (25%), kasjerzy, sprzedawcy i pracownicy obsługi klienta (38%), aktualnie zatrudnieni w finansach i ubezpieczeniach (34%). Główną przyczyną zmiany pracodawcy ponownie jest wyższe wynagrodzenie w nowej firmie – wskazuje na nie 55% respondentów (wzrost o 12 p.p.). Chęć rozwoju zawodowego popchała do zmiany 46% ankietowanych (spadek o 12 p.p.). 35% tłumaczy ją niezadowoleniem z dotychczasowego pracodawcy, 31% przekonała korzystniejsza forma zatrudnienia. 24% uczestników badania straciło dotychczasowe zatrudnienie.

W stosunku do poprzedniego badania zwiększyła się liczba ankietowanych, którzy pracują u aktualnego pracodawcy powyżej 5 lat (38%). Ta grupa dominuje nad innymi. Jednocześnie spadł do 29% odsetek respondentów, którzy w obecnej firmie pracują krócej niż rok.

Pracy szukamy najdłużej od półtora roku

2 i pół miesiąca zajęło średnio znalezienie pracy osobom, które w ostatnie czasie poszukiwały nowego zajęcia. Najdłużej zatrudnienia szukają pracownicy w wieku od 40 do 49 lat (3,7 miesiąca), osoby z miasteczek do 20 tysięcy mieszkańców (3,3 miesiąca) i ze wsi poza aglomeracjami (3 miesiące).

Nie zmienił się znacząco w najnowszym badaniu odsetek respondentów, którzy deklarują aktywne poszukiwanie nowego zatrudnienia. Wyniósł 10% wobec 11% przed kwartałem. 40% respondentów rozgląda się za ofertami pracy, a co drugi w ogóle nie szuka nowego zajęcia. Najbardziej aktywni w poszukiwaniach są mieszkańcy wschodu Polski (15%), wsi w obrębie aglomeracji (15%), młodzi pracownicy w wieku od 19 do 29 lat (20%), kasjerzy, sprzedawcy i pracownicy obsługi klienta (27%). Choć nie notujemy wzmożonej aktywności Polaków na rynku pracy, to widzimy nieznaczny spadek satysfakcji zawodowej – z 79% do 75%. Nieco częściej też obawiamy się utraty zatrudnienia (wzrost z 7% do 8%), a jednocześnie słabiej oceniamy swoje szanse na znalezienie jakiegokolwiek nowego zatrudnienia w przypadku utarty dotychczasowego .

Praca w nadgodzinach, służbowe maile po pracy

Niemal ¾ uczestników badania pracowało kiedyś po godzinach określonych w umowie. Aż 14% z nich prawie codziennie, a 21% przynajmniej raz w tygodniu. Co z druga osoba otrzymuje za nadgodziny dodatkowe wynagrodzenie, 39% odbiera sobie dni wolne, ale co piąty respondent za to, że zostaje po pracy, nie dostaje zupełnie nic. 58% uczestników badania po godzinach odbiera służbowy telefon, 47% – służbową skrzynkę poczty elektronicznej. To samo Polacy robią zresztą także w trakcie urlopów – 48% odbiera telefony z pracy, a 35% odpisuje na e-maile.

Wakacyjna praca – w kraju czy zagranicą?

Niemal co piąty uczestnik badania Monitor Rynku Pracy deklaruje chęć podjęcia się dodatkowego wakacyjnego zajęcia. Niemal 2/3 z tych osób będzie pracowało w tym okresie w Polsce w miejscu swojego zamieszkania, 19% wyruszy w inne rejony kraju – najczęściej do miejscowości turystycznej lub w rodzinne strony, a 15% wyjedzie za granicę – najczęściej do Holandii, Niemiec lub Wielkiej Brytanii.

Polecane artykuły
AktualnościDebata ManageraWiadomości

ERP na miarę XXI w.

AktualnościWiadomości

Kierunki rozwoju ERP

AktualnościWiadomości

Biznes potrzebuje AI

AktualnościWiadomości

Czy ERP to tylko planowanie zasobów przedsiębiorstwa

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: