Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Rząd federalny planuje pomoc dla restauratorów i artystów w wysokości 17 mld euro

 

W przypadku przedłużenia częściowej blokady w grudniu, jak można się spodziewać, rząd federalny chce wesprzeć dotknięte przedsiębiorstwa kwotą do 17 miliardów euro. W międzyczasie stowarzyszenia krytykują fakt, że porównywalne fundusze nie napływają jeszcze za listopad.
W przypadku przedłużenia częściowej blokady w grudniu rząd federalny planuje pomoc finansową dla poszkodowanych firm w wysokości około 17 miliardów euro. Niemiecka agencja prasowa dowiedziała się o tym we wtorek od kręgów rządowych. Szczegóły są nadal niejasne. Negocjacje szły pełną parą, powiedziano przed jutrzejszymi obradami rządów federalnych i stanowych, jak postępować w obliczu utrzymującej się wysokiej liczby infekcji koronowych. Po pierwsze, gazety grupy medialnej Funke podały, że firmy mogą liczyć na pomoc w wysokości od 15 do 20 mld euro.
Rozszerzenie częściowego blokowania w Niemczech dopiero krótko przed świętami jest niemal pewne. Premierzy krajów związkowych uzgodnili w poniedziałek wieczorem, że działania, które zostały ograniczone do końca listopada, powinny być początkowo kontynuowane w całym kraju do 20 grudnia, jak dowiedziała się od uczestników niemiecka agencja prasowa. Ostateczna decyzja powinna zapaść dzisiaj podczas konsultacji między kanclerz Angelą Merkel (66, CDU) z krajami związkowymi.
W przypadku przedłużenia częściowej blokady restauracje, obiekty rekreacyjne i kulturalne, które były zamknięte od początku listopada, pozostały zamknięte. Przedłużenie środków ma na celu znaczną poprawę sytuacji koronowej .
W tym tygodniu można ubiegać się o pomoc listopadową

Rząd federalny obiecał wspierać firmy dotknięte zamknięciami i planuje na listopadową pomoc  od 14 do 15 mld euro. Ma to na celu zrekompensowanie utraconej sprzedaży. Według wcześniejszych informacji start aplikacji planowany jest na ten tydzień. Pierwsze środki powinny napłynąć do firm oraz osób samozatrudnionych i artystów do końca miesiąca w formie zaliczek. Pieniądze mają pochodzić z puli na stałą pomoc pomostową, która jeszcze się nie wyczerpuje.

Nadal nie jest jasne, jak dokładnie będzie wyglądać nowa pomoc na grudzień. Według doniesień pomoc grudniowa powinna opierać się na listopadowym modelu pomocy. W tym przypadku obowiązuje zasada: zdecydowana większość firm powinna otrzymać dotacje w wysokości 75 proc. Średniego obrotu w listopadzie 2019 r.

Grudzień jest szczególnie mocny w gastronomii

Okaże się, czy 75-procentowa pomoc za utraconą sprzedaż zostanie ponownie przyznana. Bo grudzień to miesiąc z dużymi obrotami w branży gastronomicznej. Rząd federalny już zaciągnął ogromne długi, aby chronić firmy i miejsca pracy w czasie kryzysu koronowego. Komisja UE musiałaby również zatwierdzić nową pomoc.

Przedstawiciele rządu federalnego zapowiadali już dalszą pomoc finansową w przypadku przedłużenia częściowej blokady. Nalegały na to stowarzyszenia biznesowe.

Branża hotelarska i gastronomiczna zadeklarowała, że ​​przedłużenie częściowej blokady będzie gorzkie. Branża potrzebuje wówczas dalszego wsparcia finansowego. „Przedłużenie listopadowej pomocy jest ważne, aby firmy miały szansę na przetrwanie. Rezerwy zostały wyczerpane” – powiedziała we wtorek dyrektor generalna stowarzyszenia branżowego Dehoga, Ingrid Hartges (60 l.). „Potrzebujemy konkretnych informacji, w tym szczegółów pomocy listopadowej, kiedy pieniądze zostaną wypłacone, ponieważ nie wypłacono jeszcze ani centa. Fakt, że zamknięcie będzie teraz trwać do 20 grudnia w naturalny sposób zaostrza sytuację”.

Federalne Stowarzyszenie Małych i Średnich Przedsiębiorstw wezwało do ulepszenia pomocy listopadowej. Dotyczy to przede wszystkim firm, na które zamknięcia pośrednio oddziałują, np. z branży gastronomicznej. Federalny dyrektor zarządzający Markus Jerger powiedział, że rządy federalne i stanowe powinny ostatecznie zadeklarować w sposób wiążący, w jaki sposób pomoc dla zagrożonych firm ma być wypłacana w listopadzie i kontynuowana bez biurokracji w grudniu.

 

Polecane artykuły
AktualnościHRWiadomości

Jakie kompetencje przywódcze są kluczowe w obecnych czasach?

AktualnościPracaWiadomości

Będzie trudniej w 2021 r. o podwyżkę wynagrodzenia

AktualnościWiadomości

Jak media społecznościowe są powiązane z wolnością wypowiedzi

AktualnościCovid-19WiadomościZdrowie

Jak uodpornić ponad miliard ludzi?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: