Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Rynek samochodowy nadal słabnie

Czasami nie wiadomu komu wierzyć. Jak mozna mówić o kryzysie, skoro liczba zamówionych samochodów stale rośnie i dostawcy się nie wyrabiqają. Prawda jest jednak, że kryzys chipowy mocno opanował np.  niemiecki rynek samochodowy: w listopadzie sprzedaż nowych samochodów spadła o 31,7 procent w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku, do zaledwie około 198 000 pojazdów, według nowych statystyk rejestracyjnych opublikowanych w piątek przez Federal Motor Zarząd Transportu. W październiku liczba nowych rejestracji spadła nawet o 35 proc., we wrześniu o dobry kwartał. Według informacji branżowych przyczyną masowego spadku są ciągłe przestoje w produkcji spowodowane brakami komponentów. Producenci samochodów muszą co jakiś czas zatrzymywać linie produkcyjne i od czasu do czasu odsyłać pracowników do domu.

Pomimo wysokiego deficytu aprobaty eksperci widzą teraz światło na końcu tunelu. „W końcu nie pogorszyło się” – powiedział rzecznik firmy EY zajmującej się doradztwem w zakresie zarządzania. Trend wydaje się przełamany. Wskazują na to również wypowiedzi z branży, które zakładają, że podaż chipów będzie się powoli zmniejszać.

Niemniej jednak nowe rejestracje prawdopodobnie spadną poniżej poprzedniego roku, który już był zły z powodu korony. Stowarzyszenie importerów VDIK i EY zakładają około 2,6 mln rejestracji samochodów, czyli o 300 tys. mniej niż w 2020 r. W nadchodzącym roku rynek samochodowy powinien znacznie się ożywić ze względu na duże zaległości w zamówieniach. Na przykład VDIK spodziewa się wzrostu o 15 procent do około trzech milionów pojazdów.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

AI jako tłumacz: czy już nigdy nie będziemy musieli uczyć się języka?

AktualnościWiadomości

Spadające ceny samochodów elektrycznych powodują wzrost stawek leasingowych

AktualnościWiadomości

Europejscy producenci narzekają na niebezpieczne zabawki w Temu

AktualnościWiadomości

Rosja musi zapłacić akcjonariuszom Jukosu 50 miliardów dolarów

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: