Miliardowa oferta publiczna firmy Arm, projektanta układów scalonych, jest w blokach startowych. Nvidia może wejść do gry jako inwestor. Specjalista od procesorów graficznych bezskutecznie próbował przełknąć projektanta chipów ponad rok temu. Mówi się, że firmy negocjują teraz włączenie Nvidii jako głównego inwestora w planowanym IPO w Nowym Jorku , donosi Financial Times (FT) w środę.
Strony wciąż spierają się co do ewentualnej oceny. Nvidia wolałaby wpis między 35 a 40 miliardów dolarów (32 do 36 miliardów euro). Z kolei ARM celuje w wartość w kierunku 80 miliardów dolarów. Spółki pytane przez “FT” nie chciały tego komentować. Według wtajemniczonych , poprzedni właściciel ARM, inwestor technologiczny Softbank , kieruje IPO projektanta chipów na Wall Street. Planowany jest termin od września. To może być największy debiut roku. Arm negocjuje z ponad dziesięcioma firmami, aby pozyskać je jako głównych inwestorów. Obejmuje to również chip firmy Intel .
Wraz z postępującą cyfryzacją wymagania dotyczące wielu zawodów uległy zmianie. Wymagane umiejętności są o wiele bardziej rozległe niż te, których można by się nauczyć na czystym „szkoleniu informatycznym”. Tę rolę odgrywa doskonalenie umiejętności. Oczekuje się, że Nvidia przejmie tylko stosunkowo niewielki udział ARM o wartości kilkuset milionów dolarów, kontynuował FT. Ma to na celu uniknięcie problemów antymonopolowych. Sprzedaż ARM firmie Nvidia nie powiodła się z powodu obaw kilku organów ochrony konkurencji. Według źródeł FT obie firmy skontaktowały się już z władzami USA, aby uniknąć ewentualnych obaw.
Nvidia korzysta obecnie z wyobraźni wokół tematu sztucznej inteligencji . Producent chipów od początku roku odnotował wzrost cen o ponad 170 proc. Wartość rynkowa Nvidii przekroczyła tym samym bilion dolarów – firma chipowa jest obecnie warta więcej niż producent samochodów elektrycznych Tesla. Arm projektuje architektury chipów, na podstawie których m.in. Apple i Samsung opracowują procesory do swoich smartfonów. Używa go również firma półprzewodnikowa Qualcomm, której chipy zasilają wiele telefonów z Androidem.