Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Popularne metody zabezpieczania ładunku

 

Prawidłowe zabezpieczenie ładunku polega na tym, że towar przez całą drogę pozostaje unieruchomiony, co skutecznie chroni go przed uszkodzeniami. Jak to zrobić? Które metody są najchętniej stosowane przez przewoźników?

Ciasne ustawienie w ładowni

Opakowania o regularnych kształtach i tej samej wielkości można rozmieścić w ładowni tak, by już przez samo ustawienie towar był odpowiednio zabezpieczony – paczki ściśle przylegają do siebie całymi ściankami i dodatkowo opierają się o sztywne ściany przestrzeni ładunkowej. Ciasne, staranne ułożenie ładunku sprawia, że pomiędzy pakunkami nie ma wolnej przestrzeni, to rozwiązanie sprawdza się jednak tylko w przypadku jednolitego ładunku.

Jak unieruchamiać ładunek?

Co w sytuacji, gdy przestrzeń nie jest idealnie wypełniona towarami? Z pomocą przychodzą zaczepy oraz listwy do mocowania, czyli podłużne szyny, do których doczepiane są pasy transportowe. Pasy transportowe zaliczają się do najpopularniejszych form zabezpieczania ładunku. Są niezwykle uniwersalne – można nimi zabezpieczyć praktycznie wszystko. Pasy występują w różnych wersjach wytrzymałościowych i mają różne sposoby mocowania.

Drążki rozporowe nie są aż tak wszechstronne jak pasy, za to łatwiej je umieścić w ładowni, ponieważ nie wymagają żadnych zaczepów, a tylko stabilnych ścian. Nie zawsze zdają egzamin przy małych paczkach, więc można je zastąpić siatką zabezpieczającą – to tania i wygodna metoda, ale należy siatkę rozłożyć tak, by dobrze unieruchamiała cały ładunek.

Worki sztauerskie

Kolejną popularną metodą są worki sztauerskie. Są one wykonane z mocnego, wodoodpornego papieru i szczelnej folii, a choć wyglądają dość niepozornie, są w stanie zabezpieczyć nawet bardzo ciężkie ładunki ważące kilkadziesiąt ton, jak modele heavy dostępne na pro-trans.pl. Worek umieszcza się w wolnej przestrzeni i napełnia powietrzem, co zajmuje raptem kilkanaście sekund. Worki dobrze znoszą podróż nawet w bardzo trudnych warunkach, nie są drogie i można je wykorzystywać wiele razy, choć dostępne są także wersje jednorazowe.

Zabezpieczenie pojedynczego ładunku

Czasami przewożony jest tylko jeden ładunek, a jego zabezpieczenie wcale nie jest tak proste. Towar umieszcza się na macie antypoślizgowej, która uniemożliwia przesuwanie się po podłodze, a stabilną pozycję zapewniają dodatkowo pasy transportowe i odciągi łańcuchowe.

 

Polecane artykuły
AktualnościHRWiadomości

Jakie kompetencje przywódcze są kluczowe w obecnych czasach?

AktualnościPracaWiadomości

Będzie trudniej w 2021 r. o podwyżkę wynagrodzenia

AktualnościWiadomości

Jak media społecznościowe są powiązane z wolnością wypowiedzi

AktualnościCovid-19WiadomościZdrowie

Jak uodpornić ponad miliard ludzi?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: