Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomościZegarki

OMEGA oficjalnym chronometrażystą Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

 

OMEGA jako wieloletni Oficjalny Chronometrażysta Igrzysk Olimpijskich, pomogła zarejestrować i zmierzyć wiele z najbardziej spektakularnych momentów w dziejach sportu. Z pasją i poczuciem obowiązku odgrywaliśmy rolę chronometrażysty podczas tych wspaniałych wydarzeń. O zwycięstwie decydowały czasem tysięczne części sekundy. Przez lata Igrzyska Olimpijskie ewoluowały, sportowcy stali się szybsi i silniejsi, a narzędzia i możliwości OMEGI w doskonaleniu chronometrażu sportowego także systematycznie się rozwijały. 

1932_stopery[1]

1932 – Początek historii chronometrażu OMEGI

Rok 1932 zdefiniował historię chronometrażu sportowego. To wtedy, po raz pierwszy, odpowiedzialność za pomiar czasu we wszystkich dyscyplinach Igrzysk Olimpijskich powierzono jednej prywatnej firmie. Ten zaszczyt przypadł marce OMEGA, która wysłała na Igrzyska jednego technika z 30 wysoce precyzyjnymi chronografami o klasie chronometru certyfikowanymi przez Obserwatorium w Neuchâtel. Wtedy też, po raz pierwszy Oficjalny Chronometrażysta opracował pomiary z dokładnością do dziesiątej części sekundy. Doskonałe kompetencje OMEGI zostały wysoko ocenione przez organizatorów Igrzysk z Los Angeles. Okazały się bezcenne przy potwierdzaniu 17 nowych rekordów świata. Tamte Igrzyska były także pierwszymi, którym towarzyszyło utworzenie Wioski Olimpijskiej dla sportowców, a także pierwszymi z podium do dekoracji medalami.

2016 – Chronometraż OMEGI dziś

OMEGA pełniła prestiżową rolę Oficjalnego Chronometrażysty Igrzysk Olimpijskich już 26 razy od 1932 roku.  Pod naszym czujnym okiem ustanawiano i bito kolejne rekordy świata, rodziło się wiele legend sportu. Niezależnie od czasów, Igrzyska Olimpijskie zawsze i na wiele sposobów dostarczały mnóstwa wspaniałych przeżyć i niezapomnianych chwil. 5 sierpnia 2016 r. uwaga całego świata skieruje się na Rio de Janeiro, gdzie marka podejmie się swojego ambitnego zadania po raz 27. W otoczeniu tego dynamicznego miasta pełnego kolorów i kultur będziemy pracować z tym samym zaangażowaniem i pasją, które zapewniły nam niezrównaną reputację.

Na najbliższe Igrzyska Olimpijskie OMEGA wyśle około 450 ton sprzętu, wiele kilometrów okablowania i 480 specjalistów w dziedzinie chronometrażu. Te liczby dobrze obrazują wysiłek, jaki marka wkłada, aby z poświęceniem służyć sportowcom, którzy rywalizują na jednej z największych aren
w swoim życiu.

Oczywiście, zadania i koncentracja OMEGI nie ograniczają się do tych kilku tygodni. Przez dziesięciolecia naszej historii, jako Oficjalny Chronometrażysta Igrzysk, byliśmy także wiodącą siłą w dziedzinie badań, rozwoju i doskonalenia technologii rejestrujących najmniejsze części sekundy. Na pływalni wprowadziliśmy wiele systemów, które sprawiają, że wyłonienie zwycięzcy nie może być przedmiotem dyskusji. Słynne pola dotykowe znajdują się na obu końcach basenu, umożliwiając sportowcom samodzielne zatrzymywanie pomiaru.

Na bieżni OMEGA stoi za opracowaniem najsłynniejszych rozwiązań wykorzystywanych w precyzyjnym chronometrażu sportowym. Wśród nich należy wymienić aparaty fotokomórki Scan’O’Vision MYRIA, bloki startowe, technologię detekcji falstartów i kamery video o wysokiej prędkości.

Igrzyska Olimpijskie w Brazylii będą jedyne w swoim rodzaju. Po raz pierwszy największa i najsłynniejsza sportowa impreza na świecie odbędzie się w Ameryce Południowej. Podobnie jak wszyscy oczekujemy niezapomnianych emocji. OMEGA ma także swój powód do dumy. Wiemy, że dzięki naszym technologiom, ktokolwiek stanie na podium Igrzysk Olimpijskich, zrobi to mając bardzo precyzyjną i szczegółową wiedzę o swoim medalowym występie. 

Nowe technologie pomiaru czasu podczas igrzysk olimpijskich w RIO 2016 

OMEGA Scan’O’Vision MYRIA

Prawdopodobnie najpowszechniej znanym urządzeniem wspierającym chronometraż w lekkiej atletyce jest fotokomórka – aparat ustawiony na linii mety sprintów, biegów przez płotki i innych konkurencji biegowych. Obraz każdego uczestnika biegu przekraczającego linię mety jest rejestrowany, co pomaga sędziom w podjęciu oficjalnej decyzji o zwycięstwie w danym biegu. Nowy system OMEGA Scan’O’Vision MYRIA to kombinacja chronografu
i detektora czasu. Obrazy fotokomórki są uzyskiwane z wykorzystaniem zaawansowanego aparatu rejestrującego w linii pionowej 10.000 cyfrowych zdjęć na sekundę. Lepsza światłoczułość tego modułu w stosunku do poprzednich wersji oznacza, że uzyskiwane obrazy są jeszcze lepszej jakości. Nowe urządzenie jest także mniejsze, a jego montaż i demontaż szybszy.

1984_zdjęcie z mety

Nowa technologia fotokomórek OMEGA

Fotokomórki stanowiły istotny element sytemu odmierzania czasu od 1948 roku. Wykorzystuje się je do zarejestrowania czasu uczestnika zawodów i zakomunikowania czasu zwycięzcy startującym zawodnikom i widzom. Współcześnie najczęściej korzysta się z dwóch par fotokomórek emitujących strumienie światła wzdłuż linii mety, które zatrzymują czas w momencie przecięcia strumienia przez zawodnika.  Dziś OMEGA z dumą przedstawia nową generację tych niezbędnych urządzeń. Dwie pary fotokomórek zastępują cztery, zintegrowane w jednym urządzeniu ustawianym na linii mety konkurencji lekkoatletycznych. Cztery fotokomórki są w stanie zarejestrować więcej obrysów ciała przekraczającego linię mety i nie wymagają zmiany wysokości komórek dla biegów przez płotki. Te zmiany to krok w kierunku jeszcze większej precyzji.

Nowe, udoskonalone tablice wyników

W Rio de Janeiro OMEGA będzie korzystać z tablic wyników wysokiej rozdzielczości o zmienionym wzornictwie i z nowym oprogramowaniem, które umożliwi wyświetlanie nie tylko tekstów informacyjnych w czasie rzeczywistym, ale także animacji, zdjęć zawodników i obrazów. Nowoczesne efekty, nazwiska zwycięzców, wyniki i flagi narodowe pokazywane w atrakcyjny sposób z pewnością jeszcze podniosą poziom emocji każdej z konkurencji. Tablice będą obecne podczas wszystkich konkurencji, a wielkie chwile, takie jak rekordy, czy występy decydujące o medalach będą na nich podkreślane w sposób niewidziany nigdy przedtem. Technolodzy OMEGI spędzili wiele czasu eksperymentując z kontrastem i z różnymi odległościami, aby zapewnić najlepszy możliwy poziom czytelności tablic. Nowe rozwiązanie będzie wielkim krokiem naprzód w stosunku do bursztynowo-czarnych tablic wykorzystywanych wcześniej. 

System detekcji falstartów

Bloki startowe w lekkiej atletyce zostały wzbogacone o wbudowane czujniki siły nacisku, mierzące nacisk stopy sportowca na blok z częstotliwością 4000 razy na sekundę. System detekcji w czasie rzeczywistym przekazuje dane pomiaru do centralnego komputera, który tworzy wykres siły nacisku, dzięki któremu sędzia startowy może wizualnie przeanalizować reakcję zawodnika w przypadku falstartu. To możliwe dzięki nowemu oprogramowaniu oraz lepszej technologii komunikacji bloków z systemem komputerowym.

Golfowe tablice wyników

Golf po ponad stu latach powraca na Igrzyska Olimpijskie. OMEGA przygotowała nowy typ tablic wyników, dedykowany specjalnie tej dyscyplinie sportu. Tablice umieszczone na poziomie gruntu, na czterech specjalnych podstawkach, wyposażono w radarowy system pomiaru. Gdy gracz wykona uderzenie, tablica zarejestruje jego parametry i przekaże zgromadzonym widzom, pomagając im śledzić zawody. Oprócz nazwiska gracza i jego wyniku, na wyświetlaczu ukażą się także szybkość uderzenia oraz jego szacowana wysokość i odległość. 

Elektroniczne cele w łucznictwie

Po raz pierwszy w historii Igrzysk Olimpijskich technologia zostanie wykorzystana do rejestrowania wyników zawodów łuczniczych. Dotychczas sędziowanie opierało się wyłącznie na ludzkim oku i było wspierane przez specjalne urządzenie optyczne. OMEGA wprowadza nowy typ celów łuczniczych
z wbudowanym systemem skanującym. Gdy strzała dosięgnie celu, dwa skanery, po jednym dla każdej z osi współrzędnych, ocenią odległość strzały od środka tarczy. Dokładność systemu to 0,2 mm, co jest wartością nieosiągalną dla ludzkiego oka. Zaletą nowego rozwiązania jest także szybkość jego działania. Wynik jest znany już sekundę po trafieniu do celu.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Daimler Truck korzysta z wyższych cen

AktualnościWiadomości

Siemens jest na minusie po raz pierwszy od 12 lat

AktualnościWiadomości

Emirates inwestują ponad 2 mld dolarów w wyższy poziom usług pokładowych

AktualnościWiadomości

TUI liczy na odrobienie start po pandemii

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: