Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Niemiecki rząd chce sprywatyzować autostrady

 

Sieć niemieckich autostrad może już wkrótce zostać sprywatyzowana. Będzie to oznaczało nic innego jak winiety i opłaty za korzystanie z niemieckich autostrad.  Korzystający do tej pory ze znakomitej siatki autostrad nie musieli płacić za przejazd. Według magazynu Der Spiegel trwają prace nad prywatyzacja autostrad a są włączone w nie niemieckie firmy ubezpieczeniowe.

Minister finansów Wolfgang Schäuble (CDU) zapowiedział, że w tym tygodniu powstaną spółki których zadaniem będzie zajęcie się infrastruktura, finansowaniem, budowa i eksploatacja autostrad. Schäuble  zaprasza  prywatnych inwestorów. Prywatyzacja Deutsche Telekomu i poczty w latach dziewięćdziesiątych pokazały, że były to działania bardzo korzystne. Nowe spółki będą jednaj związane z rządem federalnym.

Plany Schäuble mogą być zrealizowane jedynie przez zmianę konstytucji. Dlatego musi ulec zmianie zapis artykułu 90, który mówi o pełnej kontroli rządu federalnego nad zarządzaniem autostradami.

Reforma przewiduje możliwość sprzedaży do 49,9 procent akcji czy udziałów spółek dla inwestorów prywatnych. Te zaś pochodziłyby głownie z sektora bankowego i ubezpieczeniowego. Te firmy będą miały możliwość lepszych dostępów   do projektów infrastrukturalnych i nowych projektów inwestycyjnych. Wpłynie to znakomicie na wyniki uzyskanych dla własnych depozytariuszy w obliczu niskich stóp procentowych obligacji rządowych. Allianz, Axa szukają możliwości długoterminowych inwestycji co w przypadku autostrad jest gwarancja na stabilne i pewne zyski.

Nie wszystkim to się podoba a niektórzy wręcz zarzucają Schäuble, że chce zrobić taką ustawą dać miliardowe prezenty firmom ubezpieczeniowym i bankom. Ustawa ma być zaprezentowana 8 grudnia w Bundestagu. Pozostało więc jeszcze trochę czasu aby bezpłatnie korzystać z sieci niemieckich autostrad.

 

Polecane artykuły
AktualnościDebata ManageraWiadomości

ERP na miarę XXI w.

AktualnościWiadomości

Kierunki rozwoju ERP

AktualnościWiadomości

Biznes potrzebuje AI

AktualnościWiadomości

Czy ERP to tylko planowanie zasobów przedsiębiorstwa

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: