Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Niemiecki rząd chce sprywatyzować autostrady

 

Sieć niemieckich autostrad może już wkrótce zostać sprywatyzowana. Będzie to oznaczało nic innego jak winiety i opłaty za korzystanie z niemieckich autostrad.  Korzystający do tej pory ze znakomitej siatki autostrad nie musieli płacić za przejazd. Według magazynu Der Spiegel trwają prace nad prywatyzacja autostrad a są włączone w nie niemieckie firmy ubezpieczeniowe.

Minister finansów Wolfgang Schäuble (CDU) zapowiedział, że w tym tygodniu powstaną spółki których zadaniem będzie zajęcie się infrastruktura, finansowaniem, budowa i eksploatacja autostrad. Schäuble  zaprasza  prywatnych inwestorów. Prywatyzacja Deutsche Telekomu i poczty w latach dziewięćdziesiątych pokazały, że były to działania bardzo korzystne. Nowe spółki będą jednaj związane z rządem federalnym.

Plany Schäuble mogą być zrealizowane jedynie przez zmianę konstytucji. Dlatego musi ulec zmianie zapis artykułu 90, który mówi o pełnej kontroli rządu federalnego nad zarządzaniem autostradami.

Reforma przewiduje możliwość sprzedaży do 49,9 procent akcji czy udziałów spółek dla inwestorów prywatnych. Te zaś pochodziłyby głownie z sektora bankowego i ubezpieczeniowego. Te firmy będą miały możliwość lepszych dostępów   do projektów infrastrukturalnych i nowych projektów inwestycyjnych. Wpłynie to znakomicie na wyniki uzyskanych dla własnych depozytariuszy w obliczu niskich stóp procentowych obligacji rządowych. Allianz, Axa szukają możliwości długoterminowych inwestycji co w przypadku autostrad jest gwarancja na stabilne i pewne zyski.

Nie wszystkim to się podoba a niektórzy wręcz zarzucają Schäuble, że chce zrobić taką ustawą dać miliardowe prezenty firmom ubezpieczeniowym i bankom. Ustawa ma być zaprezentowana 8 grudnia w Bundestagu. Pozostało więc jeszcze trochę czasu aby bezpłatnie korzystać z sieci niemieckich autostrad.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Friede Springer uczyniła Mathiasa Döpfnera miliarderem

AktualnościWiadomości

Kalifornia ogłasza zakaz sprzedaży benzyny i oleju napędowego od 2035 roku

AktualnościWiadomości

Podróże i rozrywka to marzenia Polaków

AktualnościWiadomości

Digital People – druga edycja debaty o trendach i technologiach, które zmieniają biznes

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: