Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Niemcy zatwierdziły eksport broni za ponad osiem miliardów euro w 2022 roku

Rząd federalny zatwierdził w tym roku eksport broni za co najmniej 8,35 mld euro. To druga najwyższa wartość w historii Republiki Federalnej. Tylko w ubiegłym roku liczba ta była jeszcze wyższa i wyniosła 9,35 mld euro. Ponad jedna czwarta broni i sprzętu wojskowego dostarczonego w okresie od 1 stycznia do 22 grudnia trafiła na najechaną przez Rosję Ukrainę . Wynika to z odpowiedzi Federalnego Ministerstwa Gospodarki na pytanie posła Sevima Dağdelena (47, Die Linke). Pismo jest dostępne w „Niemieckiej Agencji Prasowej”.

W negocjacjach koalicyjnych, za namową SPD i Zielonych, rząd sygnalizacji świetlnej faktycznie zamierzał ograniczyć eksport broni i wprowadzić w tym celu ustawę kontrolną. Potem nastąpił zwrot wraz z wojną na Ukrainie. Narzucony przez siebie zakaz dostaw broni do stref działań wojennych został zniesiony przez kanclerza federalnego Olafa Scholza (64 l., SPD) w przemówieniu „Zeitenwende” z 27 lutego – zerwanie z zasadami obowiązującymi od dziesięcioleci.

Od tego czasu zatwierdzono dostawy uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 2,24 mld euro, w tym wielu ciężkich broni, takich jak 30 czołgów przeciwlotniczych Gepard, 14 haubic samobieżnych 2000 (ciężka artyleria), pięć wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet i przeciwpancerny Iris-T – układ samolotu. Wysoka ogólna wartość pozwoleń na wywóz nie wynika jednak wyłącznie z tego.

Nawet bez Ukrainy zezwolono na eksport o wartości ponad sześciu miliardów euro. Dla porównania: w ciągu 16 lat rządów kanclerz Angeli Merkel (68 lat, CDU) granicę 6 miliardów przekroczono tylko pięć razy. Wartość podana przez Ministerstwo Gospodarki za bieżący rok może jeszcze wzrosnąć. Rejestrowane są tylko zezwolenia do 22 grudnia włącznie.

Polityk Dağdelen ostro skrytykował dane liczbowe: „Gabinet SPD, FDP i Zielonych jest odpowiedzialny za drugi co do wielkości eksport broni i sprzętu wojennego wszechczasów. Zamiast ograniczać eksport broni zgodnie z obietnicą, sygnalizacja świetlna bez skrupułów dostarcza broń na wojnę i stref kryzysowych oraz czerpie korzyści z konfliktów i zgonów”.

W rankingu najważniejszych państw-odbiorców, za Ukrainą plasują się cztery państwa NATO: Holandia (1,83 mld euro), USA (863,7 mln euro), Wielka Brytania (453,0) i Węgry (249,2). Australia (196,1), Singapur (175,1) i Korea Południowa (166,5) znajdują się w pierwszej dziesiątce innych krajów, które nie należą do UE ani NATO. W statystykach eksportowych Australia jest jednak stawiana na równi z krajami NATO.

Do tej pory w tym roku zatwierdzono zbrojenia o wartości 3,23 mld euro dla krajów trzecich spoza UE, NATO i równoważnych krajów, w tym ponad dwie trzecie dla Ukrainy. Udział eksportu do krajów trzecich w wartości ogółem spadł z 63,6 do 38,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wysoki udział w 2021 r. zawdzięczał głównie Egiptowi, dla którego rząd Merkel zatwierdził okręty wojenne, systemy obrony powietrznej i inne uzbrojenie za 4,34 mld euro.

W tym czasie koalicja Union i SPD zezwoliła na eksport za prawie pięć miliardów euro w ciągu ostatnich dziewięciu dni swojej kadencji, choć sprawowali oni tylko funkcje dyrektorów zarządzających. Tylko w ten sposób udało się osiągnąć rekordową wartość ponad dziewięciu miliardów euro na koniec roku. Całkowite dane za 2022 r. mają zostać ogłoszone na początku stycznia.

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Rosyjscy hakerzy atakują Polskę w przeddzień wyborów samorządowych. Celem infrastruktura komunikacyjna Polski

AktualnościWiadomości

Jak zapobiegać kradzieży danych podczas podróży służbowych

AktualnościWiadomości

Zestresowany pracą? Dzięki Job Crafting możesz to zmienić

AktualnościWiadomości

Pożegnanie strajków: Lufthansa i Verdi kończą spór dotyczący rokowań zbiorowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: