MSZ Chin: Chiny są gotowe do długoterminowej współpracy z UE

AktualnościWiadomości

Niemcy wychodzą z recesji

Gospodarka światowa poradzi sobie ze skutkami wojny na Ukrainie i utrzymującą się wysoką inflacją nieco lepiej niż początkowo oczekiwano. Wynika to nie tylko z rozwoju wydarzeń w Chinach , zgodnie ze zaktualizowaną prognozą Międzynarodowego Funduszu Walutowego ( MFW ) dotyczącą światowej gospodarki we wtorek.

W zaktualizowanej prognozie MFW przewiduje, że globalny wzrost w tym roku wyniesie jedynie 2,9 proc. To o 0,2 punktu procentowego więcej niż zakładano w październiku – ale w porównaniu z ostatnimi dwiema dekadami wzrost jest poniżej „średniej historycznej”.

Według raportu odejście Chin od strategii zero-Covid może utorować drogę do ożywienia światowej gospodarki. W 2024 roku spodziewany jest wzrost o 3,1 proc. MFW prognozuje w tym roku wzrost dla strefy euro o 0,7 proc. – wzrost o 0,2 punktu procentowego wyższy niż wcześniej zakładano.

Ogólnie rzecz biorąc, w wielu gospodarkach występują „pozytywne niespodzianki” i „nieoczekiwanie wysoki poziom odporności”. MFW nie spodziewa się, że światowa gospodarka pogrąży się w recesji w tym roku – opcji, której ekonomiści nie wykluczyli jesienią. Według głównego ekonomisty MFW, Pierre-Oliviera Gourinchasa (54), obecna prognoza może oznaczać „punkt zwrotny” i wzrost sięgnie dna, a inflacja spadnie.

Oczekuje się, że w Niemczech produkt krajowy brutto (PKB) wzrośnie tylko o 0,1 procent w 2023 r. – ale według szacunków jest to wzrost o 0,4 punktu procentowego. W nadchodzącym roku gospodarka w Niemczech ma więc wzrosnąć o 1,4 proc., czyli o 0,1 punktu procentowego mniej niż wcześniej oczekiwano. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego Niemcy mogą w tym roku uniknąć recesji, wbrew wcześniejszym prognozom. Według MFW oprócz Niemiec recesji unikną prawdopodobnie także Włochy . Ogólnie rzecz biorąc, Europa okazuje się „bardziej odporna niż oczekiwano” w świetle skutków wojny na Ukrainie. W październiku instytucja finansowa przewidywała, że ​​Niemcy i Włochy wpadną w recesję w 2023 roku.

Szefowa MFW Kristalina Georgiewa (69 l.) zasygnalizowała już podwyższenie prognoz gospodarczych dla Niemiec na bieżący rok na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Prognoza może zostać podniesiona do poziomu wzrostu gospodarczego na poziomie 0,5 proc. – powiedziała. W październiku MFW oszacował spadek o 0,3 proc. Niemniej jednak, z punktu widzenia MFW, światowe perspektywy gospodarcze nie zmienią się diametralnie w porównaniu z październikową prognozą.

Według raportu, to, że światowa gospodarka ma rosnąć szybciej niż zakładano w październiku, wynika również z tego, że Europa lepiej niż oczekiwano poradziła sobie ze wstrząsami w sektorze energetycznym spowodowanym wojną na Ukrainie. Pomimo silnych przeciwności produkt krajowy brutto w trzecim kwartale 2022 r. był zaskakująco silny w wielu gospodarkach – w tym w Stanach Zjednoczonych i strefie euro.

Zdaniem MFW wpływ miały też podwyżki stóp procentowych przez banki centralne. Pojawiają się oznaki, że restrykcyjna polityka pieniężna spowalnia inflację. „Ale pełny efekt prawdopodobnie nie będzie odczuwalny przed 2024 rokiem” – kontynuuje prognoza. Jednak około 84 procent krajów prawdopodobnie będzie miało w tym roku niższe ceny konsumpcyjne niż w ubiegłym roku.

Na 2023 rok MFW przewiduje inflację na całym świecie na poziomie 6,6 proc., a w nadchodzącym roku powinna ona wynieść 4,3 proc. Niemniej jednak minie trochę czasu, zanim powróci stabilność cen przy stopie inflacji na poziomie 2 proc. W zdecydowanej większości krajów inflacja w 2024 r. nadal będzie powyżej poziomów sprzed koronawirusa .

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Dlaczego szefowie sabotują kariery?

AktualnościWiadomości

MSZ Chin: Chiny są gotowe do długoterminowej współpracy z UE

AktualnościWiadomości

Alphabet, spółka macierzysta Google, najwyraźniej łamie prawo UE

AktualnościITWiadomości

Klienci mają problemy ze strategią SAP AI

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *