Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Niemcy – ryzyko recesji gwałtownie wzrasta do prawie 80 proc

Z badań wynika, że ​​dramatycznie wzrosło niebezpieczeństwo recesji niemieckiej gospodarki, która potrwa do późnego lata. W okresie od lipca do końca września prawdopodobieństwo tego gwałtownie wzrosło do 78,5 proc., poinformował w środę związek zawodowy Instytut Makroekonomii i Badań Cykli Koniunkturalnych (IMK). W czerwcu było to nadal 49,3 proc.

Wskaźnik IMK, który działa zgodnie z systemem sygnalizacji świetlnej – który grupuje dane o najważniejszych parametrach ekonomicznych – jest więc na „czerwonym”. Sygnalizuje to ostre ryzyko recesji.

„Niemiecka gospodarka wychodzi z recesji na przełomie 2022/2023 roku z dużo większym wahaniem, niż wielu prognostów się spodziewało” – powiedział dyrektor naukowy IMK Sebastian Dullien. „W całym 2023 roku niemiecki produkt krajowy brutto (PKB) powinien być teraz zauważalnie niższy od wartości z poprzedniego roku”. W swojej aktualnej prognozie ekonomicznej IMK zakłada spadek o 0,5 proc.

Aby ograniczyć szkody dla gospodarki, instytut wzywa Europejski Bank Centralny (EBC) do powstrzymania się od dalszych podwyżek stóp procentowych. „W tej mieszanej sytuacji ryzyko zbyt restrykcyjnej polityki pieniężnej, którą EBC już zapowiedział w związku z nadchodzącą kluczową decyzją w sprawie stóp procentowych pod koniec lipca, jest znaczne dla niemieckiej gospodarki” – powiedział Thomas Theobald, ekspert IMK. Gwałtowny wzrost stóp procentowych już tak mocno spowolnił gospodarkę i popyt, że nie wyszły z nich żadne impulsy inflacyjne. Bank centralny powinien więc wstrzymać się na razie z podwyżkami stóp zapowiadanymi na lipiec i dalszymi podwyżkami.

Produkt krajowy brutto skurczył się w czwartym kwartale 2022 roku o 0,5 proc., a w kolejnym pierwszym kwartale 2023 roku o kolejne 0,3 proc. To stawia największą europejską gospodarkę w tak zwanej recesji technicznej. Przyczyną tego jest słaba gospodarka światowa, zastój w budownictwie oraz niechęć konsumentów do zakupów w wyniku wysokiej inflacji.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomościZdrowie

Debiut spółki AME i Diabetomatu na New Connect

AktualnościWiadomości

Większość firm jest gotowa na ustawę o ochronie sygnalistów

AktualnościWiadomości

Jak koalicja Kamali Harris zmienia wyścig do Kongresu

AktualnościWiadomości

Dobrostan psychiczny młodych się pogarsza

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły