Artykuł miesiąca: Kielecki Park Technologiczny łączy firmy ze startupami

AktualnościITWiadomości

Niedobór blisko 3 mln specjalistów cyberbezpieczeństwa. Problem chcą rozwiązać prywatne firmy

 

Brak specjalistów cyberbezpieczeństwa na świecie (3 mln) i w Polsce (50 tys.) to wyzwanie, które chcą rozwiązać prywatne uczelnie we współpracy z firmami technologicznymi. W Polsce Politechnika Poznańska i firma Check Point Software od 3 lat prowadzi Akademię Bezpieczeństwa, na której szkolonych jest kilkuset studentów.

Jesteśmy zaniepokojeni brakiem personelu w branży, która oferuje wiele możliwości zawodowych. Mamy nadzieję, że w nadchodzących latach, dzięki wspólnym wysiłkom sytuację będzie można odwrócić – mówi Wojciech Głażewski, country manager firmy Check Point Software.

Jak wyjaśniają eksperci HRS-IT, w Europie niedobór specjalistów IT szacowany jest na co najmniej 200 tys. osób. W samej Polsce jest to nawet 50 tys. pracowników, z czego około 20 proc. mogą stanowić osoby zajmujące się cyberbezpieczeństwem. W zeszłym roku (dane (ISC)².) ujawniono badanie, wskazujące, że w skali globalnej niedobór pracowników specjalizujących się w bezpieczeństwie IT sięga oszołamiających 2,72 mln osób!

Pandemia COVID-19 doprowadziła w większości regionów świata do szybkiego postępu w cyfryzacji, na którą ogólna infrastruktura i instytucje często nie były w pełni przygotowane. Wiele osób musiało przystosować się do pracy w domu, tymczasem działy IT, często nie posiadające odpowiednio wykwalifikowanych zespołów, mierzyły się z niebezpieczeństwami, jakie czyhały ze strony cyberprzestępców.

Aby poradzić sobie z niedoborem rynkowym, sprawę w swoje ręce biorą prywatne przedsiębiorstwa. Firma Check Point Software Technologies, opracowała program SecureAcademy, którego celem jest zapewnienie edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa poprzez partnerstwa z instytucjami zewnętrznymi, takimi jak szkoły wyższe.

Dziś w programie SecureAcademy bierze udział około 45 tys. studentów z 53 krajów. Korzystają oni m.in. z kursów symulacyjnych Cyber ​​Range i HackerPoint. W Polsce partnerem Check Pointa jest Politechnika Poznańska, która od trzech lat kształci przyszłą elitę ekspertów cybersecurity.

Politechnika Poznańska jest jedynym liderem w bloku środkowo-wschodnim, więc myślę, że możemy kształcić studentów profesjonalnie, nie tylko w języku polskim, ale także w języku angielskim, w bardzo dobrej infrastrukturze – podkreślał Rektor uczelni Prof. Teofil Jesionowski. https://poznan.tvp.pl/56236924/ponad-6-tys-osob-rozpoczelo-nauke-na-politechnice-poznanskiej

To jedyna uczelnia w kraju, która prowadzi program dla kilkuset studentów wydziału Teleinformatyki w ramach Akademii Bezpieczeństwa Check Point. Oferowany kurs, poza wiedzą praktyczną, daje studentom uznawane na całym świecie certyfikaty, potwierdzające ich umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Luka w umiejętnościach w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego jest wciąż duża. Inicjatywy takie jak SecureAcademy będą miały kluczowe znaczenie dla przyciągnięcia i zaangażowania studentów, aby pomóc ją wypełnić – wyjaśnia Shay Solomon, dyrektor ds. usług edukacyjnych w Check Point Software Technologies. Izraelska firma nie tylko współpracuje z uczelniami wyższymi, ale również sama prowadzi kursy online (zarówno płatne, jak i bezpłatne), będące częścią programu Check Point Mind.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Dokąd polecimy Air France jesienią i zimą?

AktualnościITWiadomości

70% pracowników branży IT zauważa u siebie wypalenie zawodowe, co dziesiąty cierpi na depresję

AktualnościTechnologieWiadomości

W tym roku w Polsce przybyło 13 proc. jednoosobowych działalności IT - jest ich już blisko 150 tys.

AktualnościWiadomości

Sportowy brand Mercedesa notuje rekordowe wyniki sprzedaży

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: