Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościCovid-19Wiadomości

Nie podróżuj, chyba że jest to absolutnie konieczne

Komisja Europejska przedstawiła 25.01.21 zalecenia dotyczące dalszego ograniczenia podróży, a tym samym przeciwdziałania trzeciej fali koronawirusa. Wynika to z dyskusji szefów państw i rządów, którzy w zeszłym tygodniu dużą większością głosów głosowali za. „Wszystkim niepotrzebnym podróżom, zwłaszcza do i z obszarów wysokiego ryzyka, należy przeciwdziałać do czasu znacznej poprawy sytuacji epidemiologicznej” – powiedział komisarz ds. Sprawiedliwości Didier Reynders. Wyraził jednak wątpliwości, czy zakaz wszelkich wyjazdów turystycznych, jaki wprowadziła właśnie Belgia, jest uzasadniony.

Istotą wniosku Komisji, który ma zostać omówiony przez państwa członkowskie, a następnie przyjęty w Radzie, jest nowa kategoria obszarów wysokiego ryzyka, do których mają wówczas zastosowanie specjalne ograniczenia. W przypadku tych „ciemnoczerwonych” obszarów komisja proponuje występowanie co najmniej 500 zakażeń na 100 000 mieszkańców w ciągu 14 dni. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Europejski Urząd ds. Ochrony Infekcji miałoby to obecnie wpływ na dziesięć krajów UE: trzy kraje bałtyckie, Irlandię, Maltę, Holandię, Hiszpanię, Szwecję, Słowację i Republikę Czeską. Polska ma niewiele ponad 100.

Każdy, kto podróżuje z tych obszarów do strefy o niższej częstości występowania, powinien przy wejściu przedstawić negatywny wynik testu, a następnie przejść do kwarantanny. Powinny istnieć wyjątki dla osób dojeżdżających do pracy za granicą, transportu i personelu medycznego. Reynders uznał, że obowiązkowe testy dla osób dojeżdżających do pracy za granicę, zgodnie z wymogami Niemiec, są „możliwe”. Komisarz podkreślił jednak, że do ruchu transgranicznego nie powinny mieć zastosowania żadne inne przepisy niż w państwach, w których istnieją różne obszary ryzyka .

Belgia to szczególny przypadek. Tam zachorowalność wynosi obecnie tylko 250, o połowę mniej niż w strefie wysokiego ryzyka. „Władze krajowe muszą wyjaśnić, czy środki wykraczające poza zalecenia Komisji są uzasadnione” – powiedział Reynders, który był ministrem spraw zagranicznych Belgii przed przystąpieniem do Komisji. Pozostawił otwarte, czy zakaz podróżowania turystycznego jest zgodny z prawem europejskim i powiedział, że decyzję można sprawdzić pod względem prawnym.

Powinny również istnieć dalsze ograniczenia w podróżowaniu do krajów trzecich. Każdy, kto podróżuje stamtąd do strefy Schengen, powinien być w stanie wykazać negatywny wynik testu PCR, który nie jest starszy niż 72 godziny i musi być poddany kwarantannie do 14 dni po wjeździe . „Nie przyjeżdżajcie, chyba że jest to absolutnie konieczne” – powiedziała komisarz ds. spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Na ME Check24 rozdaje koszulki za 100 milionów euro

AIAktualnościWiadomości

Co porabia współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

AktualnościTechnologieWiadomości

Kod kreskowy kończy 50 lat – sześć faktów na urodziny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: