Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościFinanseWiadomości

Nadchodzą Spacs – co musisz wiedzieć o mega trendzie giełdowym

 

Robi to były członek zarządu Deutsche Bank Stefan Krause (58), były szef Unicredit Jean Pierre Mustier (60 l.), A także Oliver Samwer 48, brygadzista Rocket Internet , niemiecki inwestor Christian Angermayer (42), były szef Siemensa Klaus Kleinfeld (63) i wielu innych wybitnych gigantów gospodarczych: wszyscy oni są zaangażowani w boom Spac.

Niemal każdego dnia na pasku aktywności pojawiają się raporty o nowych fundacjach Spac. W szczególności w USA biznes eksplodował w ostatnich miesiącach, ale są też wstępne umowy lub przynajmniej plany w Europie i Niemczech. Podczas gdy firma badawcza Refinitiv policzyła 43 transakcje Spac na całym świecie w pierwszych dwóch kwartałach 2020 r., W samym trzecim kwartale było ich 83 . W sumie, według amerykańskiego nadawcy CNBC, cytującego dane Renaissance Capital , w 2020 roku przeprowadzono ponad 200 transakcji Spac o łącznej wartości 64 miliardów dolarów. Jak podają media, w zeszłym i tym roku amerykański bank trzymał Goldman Sachs razem Możliwy jest wolumen rynkowy do 300 miliardów dolarów – rynek Spac od dawna dorównuje tradycyjnemu biznesowi z IPO.

Czas więc na niewinne pytanie: Co to są Spacs? O co chodzi z nagłym boomem? Jak działa ten nowy biznes, w którym tak wiele wybitnych postaci w biznesie jest absolutnie chętnych do udziału?

Oto przegląd najważniejszej wiedzy o Spacs:

Co to są Spac?

Termin Spac oznacza „Special Purpose Acquisition Company”, co  oznacza firmę, która została założona specjalnie w celu przejęcia jednej lub kilku innych. To znaczy: Spacs są początkowo pustymi skorupami firm, które są zakładane i notowane na giełdzie. Udziały w tych firmach są zwykle umieszczane w rozsądnych kwotach, takich jak dziesięć dolarów każda. Zgromadzony w ten sposób kapitał w wysokości od 200 do 600, a nawet 800 milionów dolarów jest następnie dostępny dla zarządu Spac – tzw. sponsorów – na poszukiwanie firmy, którą mogliby nabyć i przenieść do puszki Spac. Widziana w ten sposób droga przez SPAC stanowi alternatywę dla klasycznego IPO.

Z reguły poszukiwana firma jest z góry dokładniej scharakteryzowana, czyli zawężane jest pole wyszukiwania. Na przykład były szef Unicredit, Mustier, ogłosił w tym tygodniu, że chce za pośrednictwem Spac wprowadzić europejską spółkę finansową na giełdę w Amsterdamie. Były niemiecki bankier Krause najwyraźniej specjalizuje się w uruchamianiu samochodów elektrycznych. A inwestor Angermayer chce skupić swoje poszukiwania spac na sektorze biotechnologicznym.

Ale managerowie Spac nie mogą spieszyć się z ukończeniem poszukiwań i analizy. W większości przypadków okres, w którym musi nastąpić przejęcie, wynosi maksymalnie dwa lata. Jeśli w tym czasie nie uda się kupić firmy, inwestorzy odzyskają swoje pieniądze. Nawet inwestorzy niezadowoleni z przejętej nieruchomości mogą zażądać zwrotu pieniędzy przed zakończeniem fuzji.

Jakie są zalety Spacs?

Spacs to sposób na pozyskanie kapitału dla firm, które chcą otworzyć się na rynek finansowy. Wymagają one jednak znacznie mniej pracy i czasu niż konwencjonalne IPO: na przykład w kosmosie Spac nie otwiera się szeroko zakrojone roadshow, do których trzeba przekonać inwestorów. W rezultacie transakcje te zwykle wiążą się z niższymi kosztami.

Przestrzenie mają również zalety dla inwestorów. Na przykład większa przejrzystość niż w przypadku tradycyjnej oferty publicznej, ponieważ spółki ostatecznie przejęte w skorupie korporacyjnej ujawniają więcej informacji, niż można znaleźć w prospektach ofertowych. Ponadto początkowo ryzyko wydaje się możliwe do opanowania: każdy, kto nie zgadza się na przejęcie po dokładnych badaniach, zwraca swoje udziały i otrzymuje zwrot ceny zakupu.

Dlaczego Spacs kwitną teraz przez cały czas?

Pierwsze Spac’y zostały wprowadzone na rynek w latach 90. Ale dopiero w ciągu ostatnich kilku miesięcy sprzedaż w branży portfelowej gwałtownie wzrosła. Wiele wskazuje na to, że sytuacja ta ma wiele wspólnego z kryzysem koronowym i związanymi z nim niepewnościami: każdy, kto rozpoczyna długą drogę do tradycyjnej oferty publicznej w warunkach pandemii, podejmuje określone ryzyko. Czy świat (giełdy) będzie nadal taki sam na końcu drogi, kiedy nastąpi plasowanie?

Alternatywa, która jest prawie imponująca, nazywa się Spac. Transakcje te mogą zostać zrealizowane stosunkowo szybko i łatwo, z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych: spółek docelowych, które chcą zadebiutować na giełdzie, inwestorów, którzy liczą na zwroty, oraz sponsorów, którzy również chcą dokonać obniżki (zwykle sponsorzy zabezpieczają z góry 20% udziału w Spacu, bezpłatnie).

Od czego zależy sukces Spacs?

Sukces transakcji Spac, a tym samym zwrot, który ostatecznie w niej znajduje się dla inwestorów, stoi i spoczywa w gestii zarządu, który stoi na czele zespołu Spac, czyli sponsorów. Wymagana jest tam wiedza specjalistyczna, a także doświadczenie i dobre usieciowienie na rynku docelowym. Wybór obszarów działalności bankiera Mustiera (firma finansowa) lub inwestora Angermayera (biotechnologia, w której ma już duże doświadczenie) nie jest przypadkowy.

To samo dotyczy różnych wybitnych postaci w USA: miliarder Alec Gores (68) chce wprowadzić firmę drukującą 3D na giełdę za pośrednictwem swojego Spaca, a były menedżer Citigroup Michael Klein już pracuje nad swoim siódmym Spacem, dla którego chce zebrać miliard dolarów. Sławni inwestorzy, tacy jak szefowie funduszy hedgingowych Bill Ackman (54) i Dan Loeb (59) czy szef kapitału społecznego Chamath Palihapitiya (44) również zgromadzili miliardy.

Na tych nazwach powinni się skupić inwestorzy. Ponieważ firma, która ma zostać przejęta, jest w najlepszym przypadku ograniczeniem branżowym lub regionalnym w momencie emisji Spac, a jedyną rzeczą, na której inwestor może oprzeć swoją decyzję, jest zarząd. Nie powinien zapominać, jak regulowane jest wynagrodzenie menedżerów. Ponieważ pokazuje motywację, z jaką idą do pracy.

Jakie są zagrożenia i wady?

Jak każdy żywiołowy wzrost na rynku inwestycji kapitałowych, boom Spac niesie ze sobą ryzyko przesady i niepowodzeń. Inwestorzy nie powinni zapominać, że dla wielu miliardów dolarów napływających do Spacs musi być wystarczająco dużo atrakcyjnych celów inwestycyjnych. Oznacza to: aspirujące, rozwijające się firmy, które w idealnym przypadku można nabyć za mniej niż ich rzeczywista wartość. Czy to naprawdę działa w każdym przypadku Spac? A może sama wielkość funduszy inwestycyjnych nie grozi zakłóceniem rynku i wzrostem cen?

Istnieją już negatywne przykłady nieudanych transakcji Spac z perspektywy czasu. Negatywnym przykładem jest konstruktor elektrycznych ciężarówek Nikola. Po tym, jak firma zadebiutowała na giełdzie w 2020 roku z jej efektownym szefem Trevorem Miltonem ( 38 lat), akcje początkowo poszybowały w górę. Ale potem pojawiły się zarzuty oszustwa i ataków z krótką sprzedażą. Ostatecznie General Motors wycofał się z proponowanego udziału – i cena akcji spadła.

Wątpliwy może się również wydawać zwyczaj, że sponsorzy Spac zwykle otrzymują 20 procent udziałów bezpłatnie. Ze względu na tę konstrukcję transakcje, które wydają się raczej nieatrakcyjne dla innych inwestorów, mówią krytycy, również mogą się opłacać managerom Inwestorzy powinni również pomyśleć o tym przed złożeniem oferty Spac.

Oprac. Andrzej Mroziński

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Rosamund Pike nie wierzy w „tuning ciała”

AktualnościWiadomościZdrowie

Świadectwo szczepień UE jeszcze przed wakacjami

AktualnościWiadomości

„Współczesne niewolnictwo” na rynku umów krótkoterminowych

AktualnościHRWiadomości

Co się zmieniło w rekrutacji managerów w 2021

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: