Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Na „onlajnie” też jest fajnie…

 

Na „onlajnie” też jest fajnie……przynajmniej dla części studentów. Jak wynika z badań Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, studenci i kadra zarządzająca są podzieleni w kwestii wyższości zajęć online nad tymi stacjonarnymi – za zajęciami stacjonarnymi opowiada się połowa uczestników. Niemal wszyscy zgodnie jednak przyznają, że „online” w Szkole Biznesu zdał egzamin.

Lockdown, spowodowany pandemią COVID-19, skłonił gros organizacji i instytucji do przemodelowania systemu pracy ze stacjonarnej na zdalną – oczywiście tam, gdzie było to możliwe. Zmiany nie ominęły także uczelni. Z uwagi na bezpieczeństwo studentów zdecydowaną większość zajęć przeniesiono na uczelnię wirtualną, na platformy do uczenia online czy internetowe komunikatory.

Tryb mieszany

Nie inaczej było także w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej, która w ofercie ma studia podyplomowe oraz MBA, przeznaczone dla kadry menedżerskiej. W nadchodzącym roku akademickim uczelnia ma zamiar korzystać z modelu mieszanego: łączyć zajęcia stacjonarne z prowadzonymi przez internet. Tyle że ze zdecydowaną przewagą tej pierwszej. – Przeanalizowaliśmy wszystkie sygnały ze strony studentów i wyciągnęliśmy wnioski. Najczęściej pojawiały się opinie, że szkoła zdała egzamin z organizacji i prowadzenia zajęć online, ale jednak nie ma to jak studia stacjonarne. Dlatego postanowiliśmy potwierdzić te odczucia i przeprowadzić badania, które pozwolą nam wysondować nastroje wśród studentów i nakreślić dalszy plan działań – przyznaje dr inż. Paweł Urbański, dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.

Plusy i minusy zajęć online

Zajęcia online mają wiele istotnych zalet. Obecność na wykładzie czy warsztatach nie wiąże się z podróżą, często długą, bo na zajęcia przyjeżdża przecież kadra zarządzająca nie tylko z Warszawy. Do samych zajęć wystarczy komputer lub inne urządzenie podłączone do stabilnego łącza internetu, a dziś o to nietrudno. Z badania przeprowadzonego przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej wynika, że ponad 88 proc. studentów ma odpowiednie warunki lokalowe do uczestniczenia w zdalnych zajęciach, a ponad 93 proc. dysponuje niezbędnym do uczestnictwa sprzętem. Taki sam odsetek badanych deklaruje posiadanie sprawnego łącza internetowego.

Są jednak również pewne istotne bariery. – W przypadku zajęć online nieco trudniej o networking, czyli nawiązanie nowych kontaktów, które często jest gruntem pod nawiązanie zawodowej lub biznesowej współpracy, a czasami nawet – pod założenie wspólnego projektu biznesowego. Dostrzegliśmy to i postanowiliśmy wyjść temu naprzeciw: położyliśmy nacisk na maksymalną możliwą interaktywność zajęć tak, by kadra menedżerska biorąca udział w zajęciach mogła wymieniać się wzajemnymi doświadczeniami lub spostrzeżeniami – podkreśla dr inż. Grażyna Rembielak, kierownik studiów Executive MBA i autorka badania, przeprowadzonego wśród kadry zarządzającej studiującej w Szkole Biznesu PW.

Połowa za zajęciami stacjonarnymi

Najważniejsze dane, zebrane w badaniu, to odpowiedzi na pytanie: „Jak postrzega Pan/Pani stosowaną w Szkole od połowy marca zdalną formułę zajęć?” 11,9 proc. ankietowanych przyznaje, że podoba im się taka formuła zajęć (to jest: czy wolą zajęcia online od stacjonarnych). – Tyle samo wskazuje, że studia online i stacjonarne nie stanowią dla nich żadnej różnicy, zaś 26,2 proc. jest otwartych na połączenie obu form prowadzenia wykładów i ćwiczeń. Oznacza to, że aż 50 proc. zdecydowanie preferuje zajęcia prowadzone wyłącznie stacjonarnie – podsumowuje dr inż. Grażyna Rembielak. Optymizmem napawają również pozytywne sygnały dotyczące organizacji zajęć online – 93 proc. wszystkich biorących udział w badaniu, mających ocenić w skali od 1 do 5 poziom zajęć (gdzie 1 to najniższa możliwa ocena) uznało, że była ona prowadzona dobrze lub bardzo dobrze.

Pierwsze zajęcia dla kadry menedżerskiej w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej rozpoczną się już w październiku.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Friede Springer uczyniła Mathiasa Döpfnera miliarderem

AktualnościWiadomości

Kalifornia ogłasza zakaz sprzedaży benzyny i oleju napędowego od 2035 roku

AktualnościWiadomości

Podróże i rozrywka to marzenia Polaków

AktualnościWiadomości

Digital People – druga edycja debaty o trendach i technologiach, które zmieniają biznes

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: