Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościInwestycjeWiadomości

Młodzi z większym zamiłowaniem do oszczędzania, inwestycji i… ryzyka

Reklama

Tylko ponad połowie Polaków (53%) udało się zaoszczędzić w I połowie tego roku, wynika z badań firmy Tavex. Zdecydowany prym w oszczędzaniu wiodą młodzi. Aż 71% osób w wieku 18-24 lata odłożyło środki finansowe. Co istotne, co trzecia z osób w tej grupie wiekowej zdecydowała się zainwestować oszczędności. W ich wyborach zdecydowanie widać większą skłonność do ryzyka na tle pozostałych grup wiekowych. W co inwestują młodzi?

Finanse okiem pokolenia Y

Wśród respondentów, którym udało się zaoszczędzić w I połowie br., najwięcej jest osób młodych w wieku 18-24 lata (71%). Nie powinno to jednak budzić zdziwienia. Jest to grupa najmniej zadłużona – zobowiązania finansowe posiada jedynie około 5% osób w tym wieku (dane BIK 6.2022). Co więcej, wśród właścicieli kredytów hipotecznych w pierwszym półroczu 2022 r. młodzi również stanowią małą część kredytobiorców – mniej niż 8%, podaje Biuro Informacji Kredytowych. Oznacza to, że mają oni większe możliwości zarówno oszczędzania funduszy, jak i inwestowania, również w aktywa o wyższym ryzyku.

Strach przed inflacją zmotywował młodych do działania. Z badania wynika, że 40% osób do 24 r.ż zaczęło inwestować lub myśli o inwestowaniu w związku z rosnącą inflacją.

Swoje oszczędności postanowiła pomnożyć co trzecia osoba w wieku 18-24 lata. Na co więc stawiają młodzi? Aż 41% z nich zdecydowało się zainwestować w kryptowaluty. Drugim najchętniej wybieranym rozwiązaniem było złoto (28%). Natomiast ostatnie miejsce na podium zajmują lokaty (21%).

Obserwując młodych inwestorów na rynkach finansowych, można podejrzewać, że często kierują się oni potencjałem szybkiego zysku, czy trendami promowanymi w mediach społecznościowych. Jednak warty uwagi jest fakt, że według naszego najnowszego badania pokolenie Y jest również liderem inwestycji w złoto na tle pozostałych grup wiekowych. Może to sugerować, że część osób młodych decyduje się na analityczne i świadome podejście do spraw oszczędności i myśli długofalowo – a to bardzo cieszy wskazuje Aleksandra Olbryś, analityk ds. rynku metali szlachetnych, Tavex. Inwestowanie nie powinno być żmudnym procesem i wiedzą tajemną. Dlatego tak kluczowa jest odpowiednia edukacja finansowa, na czym nam, jako firmie, szczególnie zależydodaje.

Poza liczną obecnością na rynku kryptowalut, młodych jest sporo na giełdzie. Według badania firmy Tavex 15% osób do 24 r.ż. właśnie taki sposób wybrało na pomnażanie swoich oszczędności. Co ciekawe, młodzi, chętniej od pozostałych grup wiekowych, inwestują również w srebro i inne kruszce (13%). Najrzadziej decydują się z kolei na fundusze inwestycyjne (1%), obligacje Skarbu Państwa (6%) oraz antyki i sztukę (6%).

Inwestycje nieco starszym okiem

Na co natomiast stawia grupa wiekowa 25-34 lata, która nieco mniej licznie oszczędza (59%), ale równie często inwestuje (31%) co najmłodsi respondenci?

Badanie firmy Tavex pokazuje, że osoby w tym przedziale wiekowym zapytane, w co najczęściej inwestują, w większości wskazywały lokaty (31%), kryptowaluty (25%) oraz nieruchomości (20%).

Co ciekawe, na pytanie na jakie aktywa ich zdaniem warto obecnie postawić, respondenci wskazywali na pierwszym miejscu nieruchomości (38%), na drugim miejscu zaś złoto (24%).

Zdaniem ponad połowy osób między 25 a 34 rokiem życia, złoto jest jedną z pewniejszych inwestycji dostępnych na rynku.

Analizując wyniki badań, warto pamiętać, że I półrocze upłynęło pod wpływem wielu podwyżek stóp procentowych oraz innych wydarzeń, jak np. wojna w Ukrainie. Na początku roku wiele osób miało nadzieję, że sytuacja szybko się ustabilizuje, a stopy w końcu przestaną rosnąć wskazuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex. Interesujące może okazać się porównanie na koniec roku, gdy poznamy wyniki za II półrocze, które dla wielu analityków są zagadką. Na pierwszy ogień idzie pytanie, jakie decyzje podejmie RPP po przerwie i jaki wpływ na inflację będą mieć wakacje kredytowe. Niezależnie od tego co się wydarzy warto zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe i inwestować swoje zaoszczędzone pieniądze, nawet jeżeli będą to mniejsze kwoty. Warto jednak pamiętać, że osoby, które dysponują stosunkowo małym budżetem muszą bardziej ostrożnie nim zarządzać. Przy każdej formie inwestowania należy brać pod uwagę ryzyko. Zawsze warto je przekalkulować, niezależnie, czy stawiamy na rynek metali szlachetnych czy np. kryptowaluty – dodaje.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Oferty nieruchomości - nie musisz za nie płacić!

AktualnościWiadomości

Air France-KLM inwestuje we flotę

AktualnościWiadomości

Jak zbudować startup warty miliardy

AktualnościWiadomościZdrowie

Google rozwija sztuczną inteligencję, która powinna być w stanie rozszyfrować pismo lekarza

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: