Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Ludzie nie potrafią oszczędzać

Rachunki bieżące, gotówka, codzienne pieniądze – oszczędzający w Niemczech mają wyraźnych faworytów, jeśli chodzi o inwestowanie. Ale wiele osób w ogóle nie może odłożyć niczego na bok. Według badania prawie co piąty dorosły mieszkaniec Niemiec nie chce lub nie może oszczędzać pieniędzy. Prawie 18 procent z 2140 osób ankietowanych przez YouGov dla Postbank odpowiedziało podobnie na pytanie, gdzie są ich oszczędności.

Około jedna trzecia z prawie 1600 uczestników badania, którzy stwierdzili, że posiadają oszczędności, rezygnuje z odsetek od dużej części swoich pieniędzy, ponieważ zostawia je na swoim – w większości nieoprocentowanym – rachunku bieżącym (23,3 proc.) 9 proc.).

Prawie jedna trzecia (32,1 proc.) oszczędzających większość swoich oszczędności lokuje w lokaty odsetkowe. Zdecydowanie najpopularniejsze: rachunki dzienne (15,5 proc.), na które w razie potrzeby można szybko przelać środki.

Wielu inwestorów zmienia banki, aby uzyskać wyższe oprocentowanie oszczędności

Wielu inwestorów chce zachować elastyczność, aby móc przenieść się do innego banku, jeśli stopy procentowe będą lepsze: 6,9 procent z 1596 oszczędzających biorących udział w ankiecie twierdzi, że zmienia bank, nawet jeśli stopy procentowe są tylko nieznacznie wyższe. Dobra jedna trzecia (34,1 proc.) przelewa pieniądze na konto w innej instytucji, jeśli oprocentowanie oszczędności jest tam znacznie wyższe.

Od zakończenia polityki zerowych stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego (EBC) latem 2022 r. i kolejnej serii dziesięciu podwyżek stóp procentowych, konkurencja między instytucjami kredytowymi o lokaty oszczędnościowe ponownie wzrosła. Banki i kasy oszczędnościowe znów zarabiają, lokując pieniądze w banku centralnym. Ostatnio jednak wiele instytucji finansowych np. ponownie obniżyło warunki dotyczące depozytów terminowych, ponieważ powszechnie oczekuje się, że w czerwcu EBC ponownie obniży podstawowe stopy procentowe w strefie euro.

Jak wynika z ankiety YouGov dla Postbanku, około 12 proc. pozostaje lojalnych wobec swojego banku nawet wtedy, gdy konkurenci oferują lepsze oferty, ponieważ – jak wynika z ich własnych wypowiedzi – poziom oprocentowania oszczędności nie jest dla nich istotny. Dobra czwarta (25,6 proc.) odpowiedziała, że ​​zmiana banku byłaby dla nich „zbyt irytująca”.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Inicjatywa Szustkowskiego procedowana w Komisji Europejskiej

AktualnościWiadomości

Kto skorzysta najbardziej na zwycięstwie Trumpa?

AktualnościWiadomościwojna Ukraina

Rośnie ryzyko wzrostu skali bezdomności wśród uchodźców z Ukrainy

AktualnościWiadomości

Manchester United po raz kolejny notuje straszliwe straty

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły