Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościGospodarkaPrzemysłWiadomości

Łódź – najszybciej „zwijające się” miasto w Polsce?

 

Łódź jest trzecim miastem w Polsce pod względem liczby ludności. W ciągu ostatnich 20 lat liczba mieszkańców tego miasta zmniejszyła się o ponad 100 tys. i obecnie wynosi około 700 tys. Powodem tak dużego odpływu ludności było i jest duże bezrobocie. W marcu 2015 r. stopa bezrobocia w Łodzi przekroczyła próg 12% i jest najwyższa wśród miast wojewódzkich. Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Łodzi zmuszonych jest do codziennych dojazdów do pracy do Warszawy. Duże bezrobocie, postępująca depopulacja, niższy poziom życia w porównaniu do innych dużych miast spowodowały, że na Łódź patrzy się jak na miasto bez perspektyw. Ale czy na pewno tak jest?

Warto zwrócić uwagę na geograficzne położenie Łodzi. Przez stolicę województwa łódzkiego przebiegają ważne drogi krajowe i ekspresowe. Niedaleko miasta znajduje się skrzyżowanie transeuropejskich autostrad A1 i A2. Przez miasto przebiegają także licznie linie kolejowe zapewniające szybkie połączenie z innymi ważnymi ośrodkami miejskimi. W Łodzi funkcjonuje również lotnisko – Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta. Dzięki centralnemu położeniu oraz bliskości ważnych szlaków komunikacyjnych, w Łodzi powstają nowoczesne centrala logistyczne. Organizowane są również znane Międzynarodowe Targi Łódzkie.

Łódź jest dominującym w Europie ośrodkiem produkcji sprzętu AGD. Nadal funkcjonuje tu wiele kluczowych firm z sektora włókienniczego. W mieście znajduje się największa na świecie fabryka Gillette. Dynamicznie rozwija się również przemysł nowych technologii – produkowane są nowoczesne serwery, notebooki oraz inny sprzęt komputerowy. Ogromną szansą dla miasta może być współpraca z Airbus Helicopters, który planuje uruchomienie linii produkcyjnej w łódzkich Wojskowych Zakładach Lotniczych. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, w Łodzi powstanie kilkaset nowych miejsc pracy, a miasto stanie się silnym ośrodkiem lotnictwa śmigłowcowego.

W Łodzi dynamicznie rozwijają się centra handlowo-usługowe. Centrum Handlowe Manufaktura
to największe w Polsce centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe w Polsce. W budowie jest Centrum Handlu Biznesu i Rozrywki Sukcesja oferujące prawie 130 tys. mkw. powierzchni. Budowa ma się zakończyć na przełomie sierpnia i września.

Nie sposób nie wspomnieć o inwestycjach infrastrukturalnych. W budowie jest trasa W-Z, przebudowywane jest skrzyżowanie marszałków. Chociaż nie bez problemów i opóźnień, naprzód posuwają się roboty na Dworcu Fabrycznym. W pobliżu remontowanego dworca powstaje Węzeł Multimodalny, który będzie głównym węzłem komunikacyjnym Łodzi łączącym komunikację kolejową, tramwajową, autobusową (miejską i dalekobieżną) oraz samochodową (osoby prywatne).

Choć Łódź jest trzecim największym miastem w Polsce nie cieszy się ono dużym zainteresowaniem wśród deweloperów. W ofercie mieszkań na sprzedaż przeważają oferty z rynku wtórnego, których średnia cena nie przekracza 4 tys. zł/mkw. W porównaniu z innymi największymi polskimi miastami, oferta rynku pierwotnego jest jedną z niższych. 

Łódź jest również jednym z tańszych miast, jeśli chodzi o wynajem mieszkania. Na portalu Otodom.pl  zamieszczonych jest około 800 ofert wynajmu mieszkania. Średnia miesięczna stawka najmu
wynosi 1 785 zł. Najtańsze mieszkania 1-pokojowe można wynająć już za około 700 zł/m-c. Okres po 1989 r. nie był dla Łodzi i jej mieszkańców dobrym okresem. Upadek fabryk włókienniczych, nieudolna restrukturyzacja, przyczyniły się do znacznego pogorszenia warunków życia w mieście.

Od kilku rozwój miasta powoli nabiera tempa. Rozwijają się usługi oraz przemysł. Nowe firmy zapowiadają wejście na łódzki rynek. W rozwoju Łodzi czynny udział biorą także władze miasta inwestując w usprawnienie komunikacji. Z roku na rok poziom życia mieszkańców Łodzi jest wyższy, przez co coraz mniej osób decyduje się na wyjazd do innego miasta. Jeśli miasto dalej będzie się rozwijać w takim tempie, za kilka lat ma szanse zahamować negatywne trendy i na nowo stać się znaczącym ośrodkiem gospodarczym w Polsce i Europie.

Polecane artykuły
AktualnościDebata ManageraWiadomości

ERP na miarę XXI w.

AktualnościWiadomości

Kierunki rozwoju ERP

AktualnościWiadomości

Biznes potrzebuje AI

AktualnościWiadomości

Czy ERP to tylko planowanie zasobów przedsiębiorstwa

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: