Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Leasing samochodu czy wynajem długoterminowy – co bardziej się opłaca?

Samochód to niezbędny środek trwały dla większości firm. Przedsiębiorca nie musi kupować go za gotówkę, lecz może skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania. Do najkorzystniejszych rozwiązań należą leasing oraz wynajem długoterminowy.

Sprawdź, czym różni się leasing od wynajmu długoterminowego oraz jakie występują pomiędzy nimi podobieństwa. Poznaj najważniejsze korzyści związane z ich wyborem oraz dowiedz się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze.

Czym jest leasing?

Leasing to zewnętrzne źródło finansowania, które pozwala korzystać z pojazdu należącego do firmy leasingowej. Leasingobiorca opłaca raty składające się z części kapitałowej i odsetkowej. Z każdą kolejną spłaca kapitał, dzięki czemu po zakończeniu umowy może przejąć prawo własności do samochodu. Istnieją dwa podstawowe rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy.

Czym jest wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy samochodu to umowa dzierżawy, której zasady są zbliżone do leasingu operacyjnego bez wykupu. Cechą charakterystyczną najmu długoterminowego jest dodatkowy pakiet usług, który zapewnia pełną obsługę floty.

Leasing a wynajem długoterminowy – podobieństwa

Sprawdź, jakie są najważniejsze podobieństwa pomiędzy tymi dwoma źródłami finansowania.

Możliwość dzierżawy pojazdu

W obu przypadkach można korzystać z pojazdu, który jest własnością innej firmy.

Łatwa dostępność

Zarówno leasing samochodu osobowego, jak i wynajem długoterminowy są łatwo dostępne. Można z nich korzystać bez wysokiej zdolności kredytowej czy dużego wkładu własnego.

Brak czasochłonnych formalności

Bez względu na dokonany wybór, przedsiębiorca nie musi obawiać się skomplikowanych i czasochłonnych formalności. Dzięki uproszczonym procedurom weryfikacyjnym otrzyma decyzję o udzieleniu finansowania nawet w dniu złożenia wniosku.

Brak zamrażania kapitału

Leasing oraz najem samochodu to rozwiązania, dzięki którym przedsiębiorca unika zamrażania kapitału. Korzysta on z pojazdu w zamian za nieduże raty, które opłaca ze swoich bieżących przychodów. Pozostałe środki może przeznaczyć na inne inwestycje dla swojej firmy.

Możliwość wyboru pojazdów różnych marek

Kolejne podobieństwo wiąże się z tym, że nie istnieją żadne ograniczenia pod względem wyboru producenta samochodu. Można więc zdecydować się na model dowolnej marki.

Brak wpływu na zdolność kredytową

Wynajem długoterminowy i leasing nie obniżają w żadnym stopniu zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Dzięki temu może on sfinansować kredytem inne inwestycje.

Różnice

Oba rozwiązania pod pewnymi względami różnią się między sobą. Znajomość tych różnic pomoże dokonać korzystnego wyboru.

Wysokość i składowe raty

Najem długoterminowy to oferta, która obejmuje pełną obsługę floty. Przedsiębiorca w ramach opłacanych rat otrzymuje pakiet dodatkowych usług, m.in. serwis, przeglądy w autoryzowanych stacjach obsługi, sezonową wymianę opon i wycieraczek, monitoring GPS, kartę paliwową, ubezpieczenie OC i AC oraz raporty dotyczące zarządzania flotą.

Rata leasingu składa się natomiast z części kapitałowej i odsetkowej. Leasingobiorca spłaca wartość pojazdu, dzięki czemu po zakończeniu umowy może przejąć samochód na własność. Sprawia to, że wysokość raty leasingowej zwykle jest wyższa niż czynsz wynajmu długoterminowego.

Możliwość wykupu

Tylko leasing pozwala przedsiębiorcy przejąć prawo własności do samochodu. Po zakończeniu umowy najmu długoterminowego można jedynie skorzystać z prawa do pierwokupu pojazdu.

Limit kilometrów i inne ograniczenia

W umowie wynajmu długoterminowego wpisany jest limit kilometrów, którego przekroczenie naraża na dodatkowe opłaty. Firmy użyczające narzucają również rygorystyczne zasady pod względem sposobu użytkowania samochodu. Ten, który korzysta z najmu, nie może poddawać pojazdu tuningowi, udostępniać go osobom trzecim ani wybierać samodzielnie firmy ubezpieczeniowej. Może wynająć jedynie nowe auto.

Z leasingiem wiąże się znacznie większa elastyczność. Leasingobiorca nie musi przejmować się żadnym limitem kilometrów, a za zgodą firmy leasingowej może samodzielnie wybrać polisę ubezpieczeniową, tuningować pojazd, wyjeżdżać nim za granicę czy udostępniać innym osobom. W leasing można wziąć zarówno nowy, jak i używany samochód.

Okres umowy

Umowa wynajmu długoterminowego zwykle jest zawierana na okres od 2 do 4 lat, natomiast leasing może trwać znacznie dłużej – nawet przez 7 lat. W przypadku leasingu operacyjnego samochodu minimalny czas obowiązywania umowy wynosi 2 lata.

Opłata wstępna

Najem długoterminowy jest zazwyczaj dostępny bez jakiegokolwiek wkładu własnego. Firmy leasingowe najczęściej wymagają czynszu inicjalnego 10-20% – niektórzy leasingodawcy finansują pojazdy bez opłaty wstępnej pod warunkiem zachowania standardowej procedury weryfikacyjnej.

Kiedy warto zdecydować się na leasing samochodu?

Leasing samochodu będzie korzystniejszym rozwiązaniem, jeśli:

 • chcesz podpisać umowę na dłuższy okres,

 • prowadzisz nową firmę,

 • planujesz przejąć samochód na własność po zakończeniu umowy,

 • chcesz zyskać większą swobodę użytkowania pojazdu,

 • sporo podróżujesz samochodem i wolisz uniknąć limitu kilometrów.

Kiedy korzystniejszy będzie wynajem długoterminowy?

Zdecyduj się na najem długoterminowy w następujących przypadkach:

 • chcesz płacić niższą miesięczną ratę,

 • zależy Ci na przewidywalności kosztów eksploatacji samochodu,

 • chcesz wymieniać pojazd na nowy co kilka lat,

 • przewidujesz roczny przebieg pojazdu maksymalnie na poziomie 60 tys. km,

 • chcesz uniknąć poszukiwania nowego nabywcy pojazdu po zakończeniu umowy,

 • wolisz uniknąć wpłacania opłaty wstępnej.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Zmiany modeli i słaba sprzedaż zmniejszają zyski Porsche

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Toyota ogłasza wykup akcji za miliard dolarów

AIAktualnościITWiadomości

SAP ze wzrostem zysków – ale redukcje etatów stają się coraz droższe

AktualnościWiadomości

Harris zebrała 81 milionów dolarów w 24 godziny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły