![](https://manager24.pl/wp-content/uploads/2024/11/883fbc8d-2b6e-4816-b1e1-a2d861706af5_w960_r1.778_fpx53_fpy53.webp)
Prezes EBC Christine Lagarde (68) wzywa do podjęcia większych wysiłków w celu zapewnienia ściślejszej integracji wciąż bardzo rozdrobnionych rynków kapitałowych w Europie. O unii rynków kapitałowych (CMU) mówi się w UE od wielu lat, jednak nadal zaprzeczają temu bardzo zróżnicowane przepisy krajowe.
„Niezbędne jest, aby nasza gospodarka stała się bardziej dynamiczna i zaawansowana technologicznie” – powiedziała Lagarde w piątek na Europejskim Kongresie Bankowym we Frankfurcie. „Chociaż banki odgrywają zasadniczą rolę w gospodarce europejskiej, wiemy, że zintegrowane rynki kapitałowe są potrzebne do finansowania przełomowych innowacji na wczesnym etapie.”
Większa integracja rynków kapitałowych
Od zeszłego roku coraz bardziej widoczny stał się spadek znaczenia Europy w zakresie innowacji. „Przepaść technologiczna między Stanami Zjednoczonymi a Europą jest obecnie niewątpliwa” – stwierdziła Lagarde. Otoczenie geopolityczne również stało się mniej sprzyjające. Zagrożenie dla wolnego handlu ze wszystkich części świata wzrasta. Jako najbardziej otwarta z głównych gospodarek UE jest bardziej narażona na te tendencje niż inne. „Unia rynków kapitałowych znajduje się w centrum wszystkich tych wyzwań”. Obecnie pilniejsza staje się integracja rynków kapitałowych.
Prezydent-elekt USA Donald Trump (78) ogłosił, że nałoży cła w wysokości 60% na import z Chin i do 20% na import z innych krajów. Perspektywa ceł i wynikających z nich konfliktów handlowych prawdopodobnie odbije się także na gospodarce strefy euro.
Lagarde zwróciła uwagę, że Europejczycy posiadają około 11,5 biliona euro w gotówce i depozytach. Duża część tych pieniędzy nie jest jednak przeznaczana na finansowanie przedsiębiorstw. Gdyby budżety UE dostosowały się do podejścia budżetów Stanów Zjednoczonych, jeśli chodzi o inwestycje, aż do ośmiu bilionów euro można by przeznaczyć na długoterminowe inwestycje oparte na giełdzie, obliczyła Lagarde.
Profesjonalni inwestorzy obstawiają USA
Kapitał w Europie nadal jest uwięziony w granicach krajowych lub płynie do USA. „Ponad 60 procent inwestycji prywatnych gospodarstw domowych w Europie dokonywanych jest w ich własnym kraju”. A profesjonalni inwestorzy zainwestowali znacznie więcej w USA niż w UE.
Zdaniem Lagarde stopniowe podejście do tworzenia jednolitego rynku kapitałowego, które skupia się na harmonizacji dużej liczby przepisów krajowych, postępuje po prostu zbyt wolno. Zdaniem Lagarde jednym ze sposobów osiągnięcia postępu byłoby utworzenie ogólnounijnego systemu regulacyjnego, oprócz 27 przepisów krajowych. Emitenci papierów wartościowych spełniający określone kryteria automatycznie podlegaliby wówczas jurysdykcji UE. Odpowiadałoby to mniej więcej procedurze kontroli konkurencji lub nadzoru bankowego.