Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Krytyka planów Coca-Coli wynikajacych z „czystej żądzy zysku”

Planowane zamknięcie fabryk Coca-Coli w Niemczech spotyka się z odrzuceniem. Związek NGG skarży się, że decyzja nie jest ani zrównoważona, ani rozsądna ekologicznie.
Związek ds. Żywności, Przyjemności i Restauracji (NGG) krytykuje plany Coca-Coli dotyczące zamknięcia pięciu lokalizacji w całym kraju w 2025 r. „Coca-Cola zarabia na całym świecie ogromne pieniądze, a mimo to w Niemczech w wyniku ponownego zamknięcia zakładów straci 500 miejsc pracy” – stwierdził wiceprezes NGG Freddy Adjan, zgodnie z oświadczeniem. „To sprawia wrażenie, że nie chodzi tu o konieczność ekonomiczną, ale o czystą żądzę zysku kosztem pracowników”.

Producent napojów ogłosił we wtorek, że chce zamknąć pięć lokalizacji produkcyjno-logistycznych w Niemczech. Dotknięte są zakłady w Kolonii, Neumünster, Berlinie-Hohenschönhausen, Bielefeld i Memmingen. Miejsca pracy mają zostać zwolnione także w lokalizacjach w Fürstenfeldbruck, Halle, Achim, Herten oraz w centrali w Berlinie. Łącznie w ciągu przyszłego roku zniknie 505 stanowisk pracy, 207 zostanie przeniesionych w inne lokalizacje, a utworzonych zostanie 78 nowych. Mówiono, że w przyszłości wolumen logistyczny będzie dystrybuowany do innych firm, aby jeszcze lepiej wykorzystać ich potencjał.

Decyzja jest niezrozumiała dla związku. Adjan skrytykował Coca-Colę za zlecanie prac zewnętrznym usługodawcom. Z każdym zamknięciem firma odchodzi od obietnicy bycia marką globalną, produkowaną i dostarczaną lokalnie. Likwidacja placów „wiąże się z tysiącami kilometrów dodatkowego transportu” na drogach. Nie jest to ani zrównoważone, ani rozsądne ekologicznie.

Związek wezwał Coca-Colę do wzięcia odpowiedzialności za swoich pracowników i wspólnej pracy na rzecz zrównoważonej przyszłości. Jak wyjaśniła Coca-Cola, wkrótce powinny rozpocząć się rozmowy pomiędzy firmami a przedstawicielami pracowników. Celem jest uniknięcie zwolnień ze względów operacyjnych – poprzez alternatywne stanowiska w innych lokalizacjach i polubowne rozwiązania.

W Niemczech za rozlew, sprzedaż i dystrybucję napojów amerykańskiej grupy odpowiada firma Coca-Cola Europacific Partners (CCEP) . Kilka miesięcy temu CCEP ogłosiło, że w 2023 roku osiągnie rekordową sprzedaż na poziomie 4,1 miliarda litrów napojów. „Możemy wspominać bardzo dobry rok w Niemczech, w którym znacznie rozszerzyliśmy asortyment naszych popularnych napojów, szczególnie w sklepach spożywczych, dyskontach i na stacjach benzynowych” – powiedział Dyrektor Zarządzający John Galvin.

Według własnych informacji CCEP jest największą firmą produkującą napoje w Republice Federalnej i zatrudnia obecnie około 6500 osób w 27 lokalizacjach, z czego 14 to zakłady produkcyjne. Według rzeczniczki Coca-Cola w 2015 roku nadal miała w tym kraju 52 lokalizacje, w tym 20 produkcyjne. Zatrudnionych było około 9500 osób.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Nike boryka się z problemami

AktualnościWiadomości

Walz i Vance stworzyli zaskakująco obiektywny pojedynek telewizyjny

AktualnościChinyTechnologieWiadomości

Chiny publikują projekt skafandra do lądowania na Księżycu

Air FranceAktualnościWiadomości

Air France przedstawia zmodernizowaną kabinę „Premium”

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły