Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościFinanseWiadomości

Kredyt na bieżącą działalność, nie na inwestycje. Na co pożyczają polskie firmy?

 

Polskie przedsiębiorstwa zadłużają się najczęściej na kwotę do 50 000 zł na 5 lat. Kredytów szukają zwykle osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a pieniądze są im potrzebne na sfinansowanie bieżącej działalności firmy lub jej założenie – wynika z raportu Oferteo.pl.

Pieniądze potrzebne na finansowanie bieżącej działalności

Według badań Oferteo.pl, największego serwisu łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, w ubiegłym roku pieniądze pochodzące z kredytów były przedsiębiorcom potrzebne przede wszystkim do bieżącego finansowania działalności firmy. Tak decyzję o zaciągnięciu kredytu argumentowała aż jedna trzecia badanych. Często środki przeznaczane były również na kupno sprzętu lub rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zarówno pierwszą jak i drugą opcję jako przyczynę zaciągnięcia kredytu wskazywało po 14% ankietowanych.

Zadłużają się przede wszystkim osoby fizyczne

Spośród wszystkich zapytań złożonych w Oferteo.pl, 81% dotyczyło kredytów dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Znacznie rzadziej, bo w 16% przypadków, po pożyczkę zgłaszały się spółki kapitałowe (z o.o. czy akcyjne), a najmniejszy procent (3%) zainteresowanych stanowiły spółki osobowe (jawne i partnerskie).

Do 50 tysięcy na 5 lat

Kwota poszukiwanego kredytu mieściła się zwykle w przedziale od 10 001 do 50 000 zł. Pod tym względem sytuacja wyglądała podobnie jak w poprzednich latach. W 2019 roku taką sumę pożyczało 35% firm, a w 2018 – 38%. Na podobnym poziomie od kilku lat utrzymuje się także odsetek przedsiębiorstw zaciągających kredyty od 100 001 do 500 000 zł. W 2019 roku było ich 27%, w 2018 roku – 29%, a w 2017 – 26%.

Jeśli chodzi o okres kredytowania, to w ostatnim roku w aż 43% przypadków wynosił od 2 do 5 lat. Dokładnie tak samo odsetek ten wyglądał rok wcześniej. Nieco rzadziej decydowano się natomiast na spłatę kredytu w czasie od 6 do 10 lat. Zainteresowanych tą opcją było w 2019 31%, czyli 2% mniej niż w 2018. Spłatę na dłużej niż 10 lat rozkładało 18% badanych, a 8% było w stanie zakończyć proces już w rok.

Czas odgrywa kluczową rolę dla większości przedsiębiorców. 72% z nich zaznaczało, że zależy im na możliwie jak najszybszym uzyskaniu środków, a 17% mogło poczekać na nie miesiąc. Tylko 11% ze wszystkich badanych było gotowych na okres oczekiwania do 3 miesięcy.

– Kredyt dla wielu firm jest szansą na rozwinięcie skrzydeł, rozszerzenie możliwości, zakup środków niezbędnych do startu lub zwiększenia zysków. Dla przedsiębiorców jest to pilne przedsięwzięcie, a jednocześnie wieloletnie zobowiązanie. Pośpiech jest więc uzasadniony, ale niekoniecznie wskazany. Przed podjęciem ostatecznej decyzji i wyborem podmiotu warto zapoznać się z jak największą liczbą możliwości, jakie mogą zostać nam zaoferowane i wybrać tę najkorzystniejszą – podsumowuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Metodologia badania

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 3100 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w 2019 roku przez podmioty poszukujące kredytu dla firmy.

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Trump zakazuje prowadzenia interesów z WeChat i TikTok

AktualnościWiadomości

T-Mobile  drugim co do wielkości operatorem komórkowym w USA

AktualnościWiadomości

Adidas nadal opiera się na micie Rorsteda

AktualnościWiadomości

Nowe technologie odpowiedzią na kryzys

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: