
Europejczycy oszczędzają biliony – ale ich nie inwestują. Ponieważ pieniądze są pilnie potrzebne na inwestycje w obronność lub restrukturyzację gospodarki, Komisja Europejska chce teraz uproszczeń.
Ułatwia inwestowanie i zmniejsza przeszkody w inwestowaniu transgranicznym: Komisja Europejska chce ułatwić inwestowanie każdemu. Władze chcą zwiększyć edukację finansową, aby więcej obywateli inwestowało swoje pieniądze, zamiast trzymać je na kontach oszczędnościowych. Do końca września spółka zamierza wdrożyć strategię „mającą na celu wzmocnienie pozycji obywateli, podniesienie świadomości i zwiększenie ich udziału w rynkach kapitałowych” – podano w komunikacie.
Ponadto urząd chce zapewnić większą liczbę kont oszczędnościowych i inwestycyjnych w krajach UE dzięki nowym przepisom. W niektórych krajach takie łatwe w użyciu i dostępne cyfrowo konta już istnieją, a niektóre z nich wiążą się z niskimi podatkami i niewielkimi lub zerowymi kosztami przeniesienia rachunku. Władze chcą, aby inne kraje poszły w ślady tych pozytywnych przykładów.
Dotychczasowe rozdrobnienie europejskich rynków kapitałowych
Projekty te stanowią część nowego planu integracji europejskich rynków kapitałowych, obejmującego m.in. systemy obrotu akcjami i obligacjami rządowymi. Przedstawiając strategię dotyczącą tzw. unii oszczędnościowo-inwestycyjnej, Komisja Europejska podejmuje nową próbę. Społeczność międzynarodowa pracuje nad tym od lat, ale jak dotąd bez większych postępów.
Obecnie każde państwo członkowskie UE ma swój własny rynek kapitałowy, rządzący się własnymi zasadami – na przykład w kwestii prawnej struktury spółek, własnych przepisów podatkowych i własnych instytucji, takich jak giełdy papierów wartościowych i banki. Komisja Europejska chce to zmienić i w ten sposób usunąć przeszkody.
UE potrzebuje pieniędzy na transformację gospodarczą i obronną
UE chce, aby więcej drobnych inwestorów inwestowało w lokalne rynki finansowe, tak aby więcej kapitału było dostępne na potrzeby zielonej i cyfrowej transformacji, innowacji i obronności.
Według Komisji, obywatele UE zaoszczędzili w banku około 10 bilionów euro. Mimo że pieniądze są tam bezpieczne i łatwo dostępne, to jednak przynoszą niewielkie zyski w porównaniu z inwestycją w produkty inwestycyjne. Jednocześnie UE ma ogromne zapotrzebowanie na inwestycje – według szacunków do 2030 r. potrzeba na nie nawet 800 mld dodatkowych euro.
Komisja chce przenieść nadzór na poziom UE
Zgodnie z planami Komisji, inwestowanie w akcje powinno być łatwiejsze również dla dużych inwestorów, takich jak firmy ubezpieczeniowe. Należy usunąć bariery podatkowe dla inwestycji transgranicznych. Ponadto Komisja zamierza w przyszłym roku przedstawić propozycje dotyczące np. bardziej jednolitego nadzoru nad giełdami papierów wartościowych. Niektóre zadania mają zostać przeniesione ze szczebla krajowego na szczebel unijny. To ostatnie jest kontrowersyjne wśród Państw Członkowskich.