Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomości

Kokaina nie jest już elitarnym narkotykiem

 

Według Urzędu Celnego w Hamburgu ilość kokainy skonfiskowanej w niemieckich portach morskich w 2020 roku ponownie osiągnie rekordowy poziom z poprzedniego roku. W 2019 roku, według raportu Federalnego Urzędu Kryminalnego, władze przejęły co najmniej dziesięć ton narkotyku. Po rekordowym przejęciu 4,5 tony kokainy w lipcu 2019 r. celnicy odkryli również większe dostawy w 2020 r .: na przykład w marcu w kontenerze ze żwirem dla kotów z Peru znaleziono 1,8 tony narkotyków. Biuro Śledcze w Hamburgu jest odpowiedzialne za wszystkie niemieckie porty kontenerowe na Morzu Północnym i Bałtyckim.

Wydaje się, że sukcesy celników nie wpływają na podaż kokainy w Niemczech. „Bez względu na to, co zdobędziemy, poziom cen nie zmienia się” – powiedział rzecznik hamburskiego urzędu celnego Frank Nielsen. Jednocześnie odniósł się do znacznie większych ilości konfiskowanych w Antwerpii i Rotterdamie. Według Federalnego Urzędu Kryminalnego w 2019 roku w obu portach było to ponad 100 ton.

Szef BKA: Kokaina nie jest już elitarnym narkotykiem

Szef BKA Holger Münch stwierdził we wrześniu, że konsumpcja narkotyków w Niemczech prawdopodobnie wzrośnie. Kokaina nie jest już elitarnym narkotykiem. Młodzi ludzie coraz więcej korzystali kokainy.

Liczba zarejestrowanych przestępstw narkotykowych związanych z kokainą wzrosła w Niemczech o dobre dwanaście procent do 20107 przestępstw w 2019 roku. Obejmowały one 4460 przestępstw związanych z handlem ludźmi, co stanowi wzrost o 9,8 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Do sądu dochodzą nie tylko drobni przedsiębiorcy i konsumenci. Sąd okręgowy w Hamburgu skazał w maju ośmiu mężczyzn na wyroki od trzech do dziesięciu lat więzienia. Według przekonania izby kryminalnej brali udział w przemycie 1,1 tony kokainy w kontenerze z żelatyną.

W nowym roku podobnie dużych procesów można się spodziewać w Hamburgu. W połowie listopada policji i celnikom udało się aresztować dziewięciu domniemanych przemytników kokainy z okolic Hamburga i Bremy. Podejrzani są w areszcie. Według prokuratury w Hamburgu gang miał przemycić około dwóch ton kokainy z Ameryki Południowej do Niemiec. Z pomocą przewoźników i pracowników portu leki zostały wyjęte z kontenerów w porcie w Hamburgu i rozprowadzone w dalszej Europie.

13 procent więcej dochodzeń w sprawie handlu kokainą

Kolejny nalot w północnych Niemczech miał miejsce w połowie grudnia, podczas którego aresztowano 15 mężczyzn. Mówi się również, że zimportowali około dwóch ton kokainy do Niemiec i Europy. Aby dostać się do kontenerów z nielegalnym proszkiem,  przedstawili sfałszowane dokumenty transportowe, i  kazali skraść kontenery z terminalu. Podobno kilku kierowców ciężarówek pomagało w transporcie.

„Spektakularne sukcesy śledztw w handlu kokainą są w rzeczywistości oparte na doskonałej współpracy międzyagencyjnej i międzynarodowej” – powiedziała rzeczniczka prokuratury w Hamburgu Nana Frombach. Ponadto do postępu przyczyniły się nowe metody badań kryminalistycznych, takie jak odczytanie zaszyfrowanej komunikacji na czacie. Liczba dochodzeń wstępnych w prokuraturze w Hamburgu w sprawie handlu kokainą wzrosła o około 13 procent w 2020 roku.

Kilka dni przed Bożym Narodzeniem Bawarski Państwowy Urząd Kryminalny poinformował we współpracy z belgijskimi władzami o rozpracowaniu gangu narkotykowego. Dochodzenie rozpoczęło się w 2017 roku, kiedy w pudełkach po bananach w dziesięciu bawarskich supermarketach odkryto łącznie około 200 kilogramów kokainy.

Polecane artykuły
AktualnościTechnologieWiadomości

Branża gier komputerowych największym beneficjentem pandemii

AktualnościWiadomości

Po utracie miliardów Ryanair jest optymistą

AktualnościHRWiadomości

HR potrzebuje empatii

AktualnościWiadomości

Podkarpacka Dolina Lotnicza przygotowuje się do mocnego odbicia po kryzysie

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: