Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Kokaina nie jest już elitarnym narkotykiem

 

Według Urzędu Celnego w Hamburgu ilość kokainy skonfiskowanej w niemieckich portach morskich w 2020 roku ponownie osiągnie rekordowy poziom z poprzedniego roku. W 2019 roku, według raportu Federalnego Urzędu Kryminalnego, władze przejęły co najmniej dziesięć ton narkotyku. Po rekordowym przejęciu 4,5 tony kokainy w lipcu 2019 r. celnicy odkryli również większe dostawy w 2020 r .: na przykład w marcu w kontenerze ze żwirem dla kotów z Peru znaleziono 1,8 tony narkotyków. Biuro Śledcze w Hamburgu jest odpowiedzialne za wszystkie niemieckie porty kontenerowe na Morzu Północnym i Bałtyckim.

Wydaje się, że sukcesy celników nie wpływają na podaż kokainy w Niemczech. „Bez względu na to, co zdobędziemy, poziom cen nie zmienia się” – powiedział rzecznik hamburskiego urzędu celnego Frank Nielsen. Jednocześnie odniósł się do znacznie większych ilości konfiskowanych w Antwerpii i Rotterdamie. Według Federalnego Urzędu Kryminalnego w 2019 roku w obu portach było to ponad 100 ton.

Szef BKA: Kokaina nie jest już elitarnym narkotykiem

Szef BKA Holger Münch stwierdził we wrześniu, że konsumpcja narkotyków w Niemczech prawdopodobnie wzrośnie. Kokaina nie jest już elitarnym narkotykiem. Młodzi ludzie coraz więcej korzystali kokainy.

Liczba zarejestrowanych przestępstw narkotykowych związanych z kokainą wzrosła w Niemczech o dobre dwanaście procent do 20107 przestępstw w 2019 roku. Obejmowały one 4460 przestępstw związanych z handlem ludźmi, co stanowi wzrost o 9,8 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Do sądu dochodzą nie tylko drobni przedsiębiorcy i konsumenci. Sąd okręgowy w Hamburgu skazał w maju ośmiu mężczyzn na wyroki od trzech do dziesięciu lat więzienia. Według przekonania izby kryminalnej brali udział w przemycie 1,1 tony kokainy w kontenerze z żelatyną.

W nowym roku podobnie dużych procesów można się spodziewać w Hamburgu. W połowie listopada policji i celnikom udało się aresztować dziewięciu domniemanych przemytników kokainy z okolic Hamburga i Bremy. Podejrzani są w areszcie. Według prokuratury w Hamburgu gang miał przemycić około dwóch ton kokainy z Ameryki Południowej do Niemiec. Z pomocą przewoźników i pracowników portu leki zostały wyjęte z kontenerów w porcie w Hamburgu i rozprowadzone w dalszej Europie.

13 procent więcej dochodzeń w sprawie handlu kokainą

Kolejny nalot w północnych Niemczech miał miejsce w połowie grudnia, podczas którego aresztowano 15 mężczyzn. Mówi się również, że zimportowali około dwóch ton kokainy do Niemiec i Europy. Aby dostać się do kontenerów z nielegalnym proszkiem,  przedstawili sfałszowane dokumenty transportowe, i  kazali skraść kontenery z terminalu. Podobno kilku kierowców ciężarówek pomagało w transporcie.

„Spektakularne sukcesy śledztw w handlu kokainą są w rzeczywistości oparte na doskonałej współpracy międzyagencyjnej i międzynarodowej” – powiedziała rzeczniczka prokuratury w Hamburgu Nana Frombach. Ponadto do postępu przyczyniły się nowe metody badań kryminalistycznych, takie jak odczytanie zaszyfrowanej komunikacji na czacie. Liczba dochodzeń wstępnych w prokuraturze w Hamburgu w sprawie handlu kokainą wzrosła o około 13 procent w 2020 roku.

Kilka dni przed Bożym Narodzeniem Bawarski Państwowy Urząd Kryminalny poinformował we współpracy z belgijskimi władzami o rozpracowaniu gangu narkotykowego. Dochodzenie rozpoczęło się w 2017 roku, kiedy w pudełkach po bananach w dziesięciu bawarskich supermarketach odkryto łącznie około 200 kilogramów kokainy.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Rosamund Pike nie wierzy w „tuning ciała”

AktualnościWiadomościZdrowie

Świadectwo szczepień UE jeszcze przed wakacjami

AktualnościWiadomości

„Współczesne niewolnictwo” na rynku umów krótkoterminowych

AktualnościHRWiadomości

Co się zmieniło w rekrutacji managerów w 2021

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: